Piesza Pielgrzymka Wrocławska na Jasną Górę

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Piesza Pielgrzymka Wrocławska na Jasną Górę – coroczna sierpniowa piesza pielgrzymka na Jasną Górę, organizowana od 1981 w Archidiecezji Wrocławskiej.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Mieszkańcy Wrocławia pielgrzymowali początkowo na Jasną Górę w ramach Warszawskiej Pielgrzymki Pieszej. Coraz większa frekwencja w II połowie lat 70. XX wieku pociągnęła za sobą decyzję o decentralizacji. Decyzją metropolity wrocławskiego kard. Henryka Gulbinowicza organizację odrębnej pielgrzymki wrocławskiej powierzono ks. Stanisławowi Orzechowskiemu – duszpasterzowi akademickiemu ośrodka „Wawrzyny” we Wrocławiu oraz ks. Andrzejowi Dziełakowi, duszpasterzowi akademickiemu CODA (Centralnego Ośrodka Duszpasterstw Akademickich) we Wrocławiu. Tam też od jesieni 1980 rozpoczęły się przygotowania[1]. Początkowo wzorowano się na pielgrzymce warszawskiej, w kolejnych latach wypracowany został własny styl, w dużej mierze dzięki przewodnikowi pielgrzymki, którym do śmierci w 2021 pozostawał ks. Stanisław Orzechowski[1]. I Piesza Pielgrzymka wyruszyła 7 sierpnia 1981, tak, aby dojść do Częstochowy w dniu 15 sierpnia, w święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, w latach 90. XX wieku przesunięto dzień wyjścia na 2 sierpnia. Czas jej trwania to 9 dni[2].

Pierwsze pielgrzymki odbywały się pomimo trudności, nie tylko z powodu braku doświadczenia, ale przede wszystkim z uwagi na często zmieniające się przepisy administracyjne i inwigilację przez Służbę Bezpieczeństwa[3].

W pierwszych 40. edycjach uczestniczyło ok. 277 tys. osób, w tym ok. 90 tys. przed transformacją ustrojową w 1989[1]. Najliczniejsza zgromadziła w 1987 ok. 14,5 w trzydziestu grupach[4]. W 1991 wyodrębniono w niej tzw. Nurt Południowy dla pielgrzymów ziemi kłodzkiej, noworudzkiej, ząbkowickiej, dzierżoniowskiej i świdnickiej[2] (obszar ten wszedł później w skład powołanej w 2004 diecezji świdnickiej, która organizuje własną pielgrzymkę pieszą na Jasną Górę). Odrębną pielgrzymkę organizuje także wyodrębniona w 1992 diecezja legnicka[2].

Przebieg pielgrzymki[edytuj | edytuj kod]

Pielgrzymka od lat 90. XX wieku rozpoczynała się 2 sierpnia[2]. W roku 2010 termin pielgrzymki uległa przesunięciu na 1 sierpnia 2010 ze względu na obchodzony jubileusz 30-lecia istnienia pielgrzymki. Pielgrzymi nocują w namiotach. Miejsca na kwaterach otrzymują tylko chorzy i ludzie starsi.

Większość tras, którymi wędrują pielgrzymi wiedzie poprzez wsie, lasy i polne drogi.

Pielgrzymka Wrocławska 2008, fot. Kamil Szyszka

Trasa pielgrzymki to około 230 km. Dzieli się na dziewięć trudnych etapów. Przy jubileuszach pielgrzymka ulega wydłużeniu o jeden etap. Pielgrzymi pokonują następującą trasę każdego roku:

  1. 2.08 – Wrocław – most Trzebnicki – Psary – Malin – Wisznia Mała – Wysoki Kościół – Machnice – Trzebnica
  2. 3.08 – Trzebnica – Głuchów Górny – Boleścin – Krakowiany – Węgrów – Jaksonowice – Dobrzeń Dobra – Jenkowice – Oleśnica
  3. 4.08 – Oleśnica – Ligota Wielka – Smolna Las – Karwiniec – Miłocice – Lubska-Dębniki – Namysłów
  4. 5.08 – Namysłów – Siemysłów – Wielołęka – Wierzbica Górna
  5. 6.08 – Wierzbica Górna – Ligota Wołczyńska – Wołczyn – Smardy Górne – Kluczbork
  6. 7.08 – Kluczbork – Chocianowice – Stare Olesno – Wojciechów – Olesno (Św.Anna) – Borki Małe – Borki Wielkie
  7. 8.08 – Borki Wielkie – Stany – Górki – Wrzosy – Dąbrowa Górna – las za Dąbrową – Nowiny – Bór Zapilski / Czarna Wieś
  8. 9.08 – Bór Zapilski / Czarna Wieś – Puszczew – Cisie – Blachownia – „Górka Przeprośna” – Łojki – Czestochowa – Gnaszyn Górny – Częstochowa Kawodrza Górna – Częstochowa
  9. 10.08 – Częstochowa Zacisze – Jasna Góra

Epilogiem pielgrzymki jest co roku jesienna jednodniowa pielgrzymka do Trzebnicy do grobu św. Jadwigi, patronki Dolnego Śląska, mająca też uczcić dzień wyboru papieża Jana Pawła II.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Kamilla Jasińska, Paweł Skrzywanek „Gdy umrę, daj mi Wielkopolskę w niebie…” – „Orzech” o sobie i my o „Orzechu”.
  2. a b c d Aleksander Radecki: Historyczne drogi Pieszej Pielgrzymki Wrocławskiej (pol.).
  3. Aleksander Radecki, Piesza Pielgrzymka Wrocławska 1981–1989, Mokrzeszyn 1990, s. 6.
  4. Encyklopedia Wrocławia. Wrocław: wyd. Dolnośląskie, 2006, s. 669.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]