Pioneer 3

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Pioneer 3
Pioneer 3.jpg
Inne nazwy 1958 Theta
Indeks COSPAR 1958-008A
Zaangażowani Stany Zjednoczone NASA, wojskowa agencja ABMA, JPL (USA)
Rakieta nośna Juno II
Miejsce startu Cape Canaveral Air Force Station, USA
Orbita (docelowa, początkowa)
Apogeum 102 360 km
Czas trwania
Początek misji 6 grudnia 1958 (05:44:52[1] UTC)
Powrót do atmosfery 7 grudnia 1958
Wymiary
Kształt stożek
Wymiary wys. 58 cm; śr. 28 cm
Masa całkowita 5,87 kg

Pioneer 3 – nieudany pierwszy statek kosmiczny, który miał opuścić ziemskie pole grawitacyjne. Planowano, że minie Księżyc, wejdzie na orbitę okołosłoneczną, zbada pasy radiacyjne i sprawdzi działanie spustu aparatów fotograficznych (których jednak na pokładzie statku nie było). Misja nie powiodła się w całości – statek osiągnął jedynie trajektorię balistyczną z wysokością maksymalną 102 360 km, częściowo wykonał powierzone mu pomiary naukowe, po czym spłonął w ziemskiej atmosferze. Był czwartą z rzędu nieudaną misją serii Pioneer.

Opis misji[edytuj | edytuj kod]

Plan misji zakładał, że sonda minie Księżyc po 33,75 godziny lotu i wejdzie na orbitę okołosłoneczną. Jednakże źle dobrana ilość paliwa spowodowała wyłączenie się pierwszego stopnia rakiety o 3,7 sekundy za wcześnie – statek otrzymał przyspieszenie za małe do wydostania się z ziemskiego pola grawitacyjnego. Ponadto, kąt wyjścia wynosił ok. 71°, zamiast 68°. Przed upadkiem na Ziemię statek wzniósł się na wys. 102 360 km. Wejście w atmosferę nastąpiło 7 grudnia (19:51 UTC), a miejsce upadku określają współrzędne: 16,4° N; 18,6° E. Próbnik nadawał przez ok. 25 godzin z podróży trwającej 38 h i 6 min. Niedobór 13 godzin był spowodowany lokalizacją stacji śledzenia, które w tym czasie nie były widoczne dla statku. Dane zwrócone przez statek wskazywały, że przez większość czasu temperatura wewnątrz statku wynosiła ok. 43 °C. Dane liczników promieniowania miały istotną wartość naukową, gdyż wskazywały istnienie dwóch oddzielnych pasów radiacyjnych.

Budowa i działanie[edytuj | edytuj kod]

Pioneer 3 i Pioneer 4 były bliźniaczymi konstrukcjami. Satelita ważył 5,87 kg. Miał kształt stożka o wysokości 0,58 m i średnicy 0,28 m. Był wykonany z pozłacanego włókna szklanego, które zapewniało przewodność elektryczną kadłuba. Pomalowany był w pasy, dla regulacji temperatury. Zasilanie odbywało się z baterii rtęciowej. Antenę stanowił kadłub statku wraz z cienkim bolcem umieszczonym na jego szczycie. W środku podstawy sondy umieszczono czujnik fotoelektryczny sprzężony z dwiema fotokomórkami, będący częścią mechanizmu spustowego aparatów fotograficznych. Miał on zostać aktywowany światłem Księżyca, gdy sonda znalazłaby się w odległości ok. 30 000 km od naszego satelity.

Mechanizm derotacji składał się z dwóch 7-gramowych ciężarków umieszczonych na 150 cm lince (zwiniętej). Hydrauliczny czasomierz wyzwalał szpulę po 10 godz. od startu. Linki odwijały się i nadawały całości ruch obrotowy, który przeciwdziałał dotychczasowym obrotom sondy. Po zwolnieniu obrotów statku, z 400 do 6 obr./min., ciężarki były odrzucane.

Ładunek[edytuj | edytuj kod]

  • 2 liczniki Geigera-Mullera
  • Układ spustowy systemu fotograficznego (bez aparatów)
  • Nadajnik radiowy: 960,05 MHz; masa 0,5 kg; syg. FM o mocy 0,1 W

Przypisy

  1. Jonathan McDowell: Launchlog (ang.). Jonathan's Space Home Page. [dostęp 2013-07-24].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]