Pismo bieżące

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Pismo bieżące
ilustracja
Nazwa chińska
Pismo uproszczone

行书

Pismo tradycyjne

行書

Hanyu pinyin

Xíngshū

Wade-Giles

Hsing-shu

Kopia słynnego Rękopisu z Altany Orchidei Wanga Xizhi, uważanego z najdoskonalsze dzieło w piśmie bieżącym

Pismo bieżące (chiń. xingshu, jap. gyōsho, kor. haengseo) - odmiana chińskiego pisma, wywodząca się z pisma kancelaryjnego, charakteryzująca się uproszczeniem formy i łączeniem osobnych kresek w całości wykonywane jednym pociągnięciem pędzla (obecnie pióra lub długopisu). Używane jest do sporządzania notatek i jako podstawowe pismo odręczne, a także jako styl kaligraficzny. Pismo bieżące, ze względu na przyspieszenie pisania i upraszczanie znaków, można uznać za krok w kierunku stworzenia stenografii chińskiej. Podobną funkcję pełniło również pismo trawiaste, które było jeszcze bardziej uproszczone.

Za twórcę xingshu uważany jest Liu Desheng, który miał je opracować za panowania cesarzy Huana i Linga z dynastii Han, a więc w latach ok. 146–189. Początkowo nazywano ten styl Xingya[1].

Za najdoskonalsze pod względem kaligraficznym prace wykonane w piśmie bieżącym uchodzą dzieła Wanga Xizhi (321–379). Wysoko cenione są również prace tzw. Czterech Mistrzów Dynastii Song, czyli Cai Xianga, Su Dongpo, Huang Tingjiana oraz Mi Fu.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Running Hand. chinaculture.org. [dostęp 2017-01-15]. (ang.).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Mieczysław Künstler, Pismo chińskie, PWN, Warszawa, 1970, s. 144