Pistolet świetlny

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Pistolet świetlny NES Zapper do konsoli NES
Pistolet nadający się do konsoli Wii tzw. Wii Gun
pistolet świetlny XG-1 do konsoli XEGS

Pistolet świetlny (ang. Light Gun) – urządzenie wskazujące stosowane w komputerach oraz w grach komputerowych i wideo (konsole). Umożliwia sterowanie oraz możliwy jest do oprogramowania w podobny sposób jak pióro świetlne.

Umożliwia grę, w której sterowaniu realistycznie oddano strzelanie, wymagane jest dokładne i szybkie celowanie, trudne do uzyskania zwykłym dżojstikiem. M.in. w takie klasyki jak Duck Hunt (polowanie na kaczki i pies kpiący, gdy gracz spudłuje), Wild Gunman (pojedynek westernowych rewolwerowców).

Sama idea pistoletu świetlnego pochodzi jeszcze z lat '30 XX wieku, np. gra z 1936 - Seeburg Ray-O-Lite[1]. Był on wykorzystywany również w najstarszych konsolach, jak Odyssey od Magnavox.

Metod działania pistoletów świetlnych jest kilka, sama zasada opiera się na fotodiodach zamontowanych w pistolecie. Po naciśnięciu spustu ekran jest wygaszany, następnie odpowiedni fragment ekranu na chwilę zmienia kolor na biały, pistolet to odczytuje i w efekcie pokazuje (lub nie) trafienie. W niektórych grach przez to można było oszukiwać, kierując kontroler w stronę źródła silnego światła, np. żarówki. Metoda ta jednak nie sprawdza się przy nowoczesnych ekranach LCD.

Obecnie nowoczesne konsole umożliwiają wykorzystanie kontrolerów ruchowych jako pistoletu świetlnego, co wykorzystują takie gry jak House of the Dead: Overkill.

Przypisy