Piz Palü

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Piz Palü
Ilustracja
Piz Palü środkowy szczyt w rzędzie trzech w centrum.
Państwo  Szwajcaria
Położenie  Gryzonia
Pasmo Berninagruppe,
Alpy Wschodnie
Wysokość 3900 m n.p.m.
Wybitność 227[a] m
Pierwsze wejście 1866
K.E. Digby,
Peter Jenny
z przewodnikiem
Położenie na mapie Alp
Mapa lokalizacyjna Alp
Piz Palü
Piz Palü
Ziemia46°22′42″N 9°57′38″E/46,378333 9,960556

Piz Palü (3900 m n.p.m.[1]) – góra w Berninagruppe, położona na granicy szwajcarsko-włoskiej. Główna grań biegnąca ze wschodu na zachód przechodzi przez trzy wierzchołki, z których najwyższy, środkowy, znajduje się w Szwajcarii (ok. 100 m od granicy z Włochami[2]).

Drogi na szczyt[edytuj | edytuj kod]

Główna droga na szczyt prowadzi ze schroniska Diavolezza Hut znajdującego się na wysokości 2978 m n.p.m. Kierując się w lewo trawersuje zbocze Piz Trovat skąd dobrze oznaczoną ścieżką schodzi na lodowiec Vadret Pers. Po przekroczeniu łatwego wypłaszczenia dochodzi do zbocza rozpoczynającego się serakami. W sezonie letnim prowadzi przez nie dobrze wydeptana ścieżka. Następnie prowadzi zboczem przez lodowiec z niewielką ilością szczelin. Dochodzi do przełęczy skąd pnie się do góry, w prawo na wschodni przedszczyt Piz Palü Orientale (3882 m n.p.m.). Dalej prowadzi bardzo eksponowaną i wąską granią na środkowy szczyt Muot dal Palü.

Ciekawostki[edytuj | edytuj kod]

Góra zyskała sławę dzięki filmowi z 1929 roku pt. Białe Piekło na Piz Palü wyreżyserowanego przez Arnolda Francka i Georga Wilhelma Pabsta oraz dzięki filmowi Bękarty wojny[potrzebny przypis].

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. Pod założeniem, że przełęczą kluczową jest Fuorcla Bellavista znajdująca się na wysokości 3673 m n.p.m.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Bundesamt für Landestopografie: Karten der Schweiz - Schweizerische Eidgenossenschaft - map.geo.admin.ch. [dostęp 2017-11-23].
  2. Bundesamt für Landestopografie: Karten der Schweiz - Schweizerische Eidgenossenschaft - map.geo.admin.ch. [dostęp 2017-11-23].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Berninagruppe, widok z Diavolezza, Szwajcaria - Piz Palü środkowy szczyt w rzędzie trzech po lewej