Piz Palü

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Piz Palü
Piz Palü środkowy szczyt w rzędzie trzech w centrum.
Piz Palü środkowy szczyt w rzędzie trzech w centrum.
Państwo  Szwajcaria
Położenie  Gryzonia
Pasmo Berninagruppe,
Alpy Wschodnie
Wysokość 3905 m n.p.m.
Wybitność 208 m
Pierwsze wejście 1866
K.E. Digby z przewodnikiem Peter Jenny
Położenie na mapie Alp
Mapa lokalizacyjna Alp
Piz Palü
Piz Palü
Ziemia46°22′42″N 9°57′38″E/46,378333 9,960556

Piz Palü – szósty pod względem wysokości (3905 m n.p.m.) szczyt w Berninagruppe, położony na granicy szwajcarsko-włoskiej. Główna grań biegnąca ze wschodu na zachód przechodzi przez trzy wierzchołki, z których najwyższy, właściwy znajduje się w centrum.

Drogi na szczyt[edytuj]

Główna droga na szczyt prowadzi ze schroniska Diavolezza Hut znajdującego się na wysokości 2978 m n.p.m. Kierując się w lewo trawersuje zbocze Piz Trovat skąd dobrze oznaczoną ścieżką schodzi na Lodowiec Pers. Po przekroczeniu łatwego wypłaszczenia dochodzi do zbocza rozpoczynającego się serakami. W sezonie letnim prowadzi przez nie dobrze wydeptana ścieżka. Następnie prowadzi zboczem przez lodowiec z niewielką ilością szczelin. Dochodzi do przełęczy skąd pnie się do góry, w prawo na wschodni przedszczyt Piz Palü Orientale (3882 m n.p.m.). Dalej prowadzi bardzo eksponowaną i wąską granią na środkowy szczyt Muot dal Palü.

Ciekawostki[edytuj]

Góra zyskała sławę dzięki filmowi z 1929 roku pt. Die weiße Hölle vom Piz Palü (Białe Piekło na Piz Palü) wyreżyserowanego przez Arnolda Francka i Georga Wilhelma Pabsta oraz dzięki filmowi Bękarty Wojny[potrzebny przypis].

Bibliografia[edytuj]

Berninagruppe, widok z Diavolezza, Szwajcaria - Piz Palü środkowy szczyt w rzędzie trzech po lewej