Piz Palü

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
To jest stara wersja tej strony, edytowana przez KamikazeBot (dyskusja | edycje) o 05:51, 2 maj 2012. Może się ona znacząco różnić od aktualnej wersji.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Piz Palü
{{{nazwa oryginalna}}}
Ilustracja
Piz Palü środkowy szczyt w rzędzie trzech w centrum.
Państwo  Szwajcaria
Położenie Gryzonia Edytuj w Wikidanych
Pasmo Alpy Wschodnie, Alpy
Wysokość 3905 m n.p.m.
Wybitność 208 m
Pierwsze wejście 1866
K.E. Digby z przewodnikiem Peter Jenny
Położenie na mapie Szwajcarii
Mapa lokalizacyjna Szwajcarii
Brak współrzędnych
Nieprawidłowe parametry: {{{{współrzędne}}}}
Nieprawidłowe parametry: {{{{współrzędne}}}|}

Piz Palü - szósty pod względem wysokości (3905 m n.p.m.) szczyt w Masywie Bernina, położony na granicy szwajcarsko-włoskiej. Główna grań biegnąca ze wschodu na zachód przechodzi przez trzy wierzchołki, z których najwyższy, właściwy znajduje się w centrum.

Drogi na szczyt

Główna droga na szczyt prowadzi ze schroniska Diavolezza Hut znajdującego się na wysokości 2978 m n.p.m. Kierując się w lewo trawersuje zbocze Piz Trovat skąd dobrze oznaczoną ścieżką schodzi na Lodowiec Pers. Po przekroczeniu łatwego wypłaszczenia dochodzi do zbocza rozpoczynającego się serakami. W sezonie letnim prowadzi przez nie dobrze wydeptana ścieżka. Następnie prowadzi zboczem przez lodowiec z niewielką ilością szczelin. Dochodzi do przełęczy skąd pnie się do góry, w prawo na wschodni przedszczyt Piz Palü Orientale (3882 m n.p.m.). Dalej prowadzi bardzo eksponowaną i wąską granią na środkowy szczyt Muot dal Palü.

Ciekawostki

Góra zyskała sławę dzięki filmowi z 1929 roku pt. Die weiße Hölle vom Piz Palü (Białe Piekło na Piz Palü) wyreżyserowanego przez Arnolda Francka i Georga Wilhelma Pabsta.

Bibliografia

Masyw Bernina widok z Diavolezza, Szwajcaria - Piz Palü środkowy szczyt w rzędzie trzech po lewej