Przejdź do zawartości

Pięknoróg dwuprzegrodowy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Pięknoróg dwuprzegrodowy
Ilustracja
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

grzyby

Typ

podstawczaki

Klasa

pieczarniaki

Rząd

łzawnikowce

Rodzina

łzawnikowate

Rodzaj

pięknoróg

Gatunek

pięknoróg dwuprzegrodowy

Nazwa systematyczna
Calocera furcata (Fr.) Fr.
Stirp. agri femsion. 5: 67 (1827)

Pięknoróg dwuprzegrodowy (Calocera furcata (Fr.) Fr.) – gatunek grzybów z rodziny łzawnikowatych (Dacrymycetaceae)[1].

Systematyka i nazewnictwo

[edytuj | edytuj kod]

Pozycja w klasyfikacji według Index Fungorum: Calocera, Dacrymycetaceae, Dacrymycetales, Incertae sedis, Dacrymycetes, Agaricomycotina, Basidiomycota, Fungi[1].

Takson ten po raz pierwszy opisany został w 1821 r. przez Eliasa Friesa jako Clavaria furcata, ten sam autor w 1827 r. przeniósł go do rodzaju Calocera[1].

Nazwę polską zaproponował Władysław Wojewoda w 2003 r. Wcześniej w piśmiennictwie polskim gatunek ten opisywany był jako goździeniec widlasty, pięknoróg widlasty lub pięknoróg rogowaty[2].

Morfologia

[edytuj | edytuj kod]
Owocnik

Widlasto rozgałęziony i na szczycie ostro zakończony, barwy od bladożółtej do pomarańczowej. Wysokość do 1 cm. Hymenium występuje na całej zewnętrznej powierzchni.

Charakterystyczną cechą są zarodniki mające od 1 do 3 przegród[3].

Występowanie i siedlisko

[edytuj | edytuj kod]

Najwięcej stanowisk tego gatunku opisano w Europie. Poza Europą jest znany tylko w stanie New Jersey w USA oraz na Hawajach[4]. W Polsce jest rzadki. Znajduje się na Czerwonej liście roślin i grzybów Polski. Ma status R – gatunek potencjalnie zagrożony z powodu ograniczonego zasięgu geograficznego i małych obszarów siedliskowych[5].

Saprotrof. Rośnie w lasach iglastych i mieszanych, rzadko w parkach i ogrodach, na martwym drewnie drzew iglastych: świerka, jodły i sosny. Owocniki pojawiają się od września do listopada[2], zazwyczaj gromadnie.

Gatunki podobne

[edytuj | edytuj kod]

W Polsce są 4 gatunki pięknorogów[2], wszystkie mają takie samo ubarwienie, ale różnią się morfologicznie. Pięknoróg językowaty (Calocera glossoides) jest mały, ale szeroki w stosunku do swojej wysokości i zazwyczaj nie rozgałęzia się. Pospolity pięknoróg największy (Calocera viscosa) występuje na martwym drewnie drzew iglastych i jest łatwy do odróżnienia – jest większy i krzaczasto rozgałęziony. Pięknoróg szydłowaty (Calocera cornea) jest mały, nierozgałęziony i ma ostro zakończone szczyty[6].

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. a b c Index Fungorum. [dostęp 2016-10-16]. (ang.).
  2. a b c Władysław Wojewoda: Checklist of Polish Larger Basidiomycetes. Krytyczna lista wielkoowocnikowych grzybów podstawkowych Polski. Kraków: W. Szafer Institute of Botany, Polish Academy of Sciences, 2003. ISBN 83-89648-09-1.
  3. Grzybland. Pięknoróg dwuprzegrodowy. [dostęp 2016-10-16].
  4. Discover Life Maps. [dostęp 2016-10-16].
  5. Zbigniew Mirek: Red list of plants and fungi in Poland = Czerwona lista roślin i grzybów Polski. Kraków: W. Szafer Institute of Botany. Polish Academy of Sciences, 2006. ISBN 83-89648-38-5.
  6. Barbara Gumińska, Władysław Wojewoda: Grzyby i ich oznaczanie. Warszawa: PWRiL, 1985. ISBN 83-09-00714-0.