Elias Fries

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Elias Fries
ilustracja
Pełne imię i nazwisko

Elias Magnus Fries

Data i miejsce urodzenia

15 sierpnia 1794
Fremsjö

Data i miejsce śmierci

8 lutego 1878
Uppsala

Zawód, zajęcie

botanik, mykolog

Elias Magnus Fries (ur. 15 sierpnia 1794 we Fremsjö, zm. 8 lutego 1878 w Uppsali) – szwedzki botanik i mykolog.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Urodził się w południowej Szwecji, w rejonie bogatym w grzyby. Ten fakt, jak również edukacja przyrodnicza, jaką otrzymał od ojca – pastora w miejscowym kościele, wpłynęły na rozwój jego zainteresowań mykologią. W 1814 r. ukończył studia przyrodnicze na Uniwersytecie w Lund. Po ukończeniu studiów pozostał na uczelni uzyskując kolejne stopnie naukowe. W 1824 został profesorem nadzwyczajnym na tej uczelni, a w 1834 r. profesorem nadzwyczajnym ekonomii stosowanej na Uniwersytecie w Uppsali. Pracował naukowo aż do śmierci[1].

Pełnił wiele funkcji. Był dyrektorem Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu w Uppsali, członkiem Królewskiej Szwedzkiej Akademii Nauk, członkiem zagranicznym Royal Society of London i członkiem Towarzystwa Linneuszowskiego w Londynie[1].

Praca naukowa[edytuj | edytuj kod]

W latach 1831–1832 napisał trzytomowe dzieło Systema mycologicum, w którym sklasyfikował grzyby według ich cech morfologicznych; budowy zarodników, ich powierzchni i barwy, oraz szczegółów budowy owocnika (kolor i struktura powierzchni kapelusza, rodzaj hymenoforu, budowa blaszek, kolców, trzonu, pierścienia itp.). Była to pionierska praca, w której stworzył podwaliny taksonomii grzybów. Oprócz tej pracy jest autorem także innych publikacji o grzybach, porostach i roślinach kwiatowych[1].

Opracowana przez Friesa klasyfikacja grzybów była klasyfikacją sztuczną, opartą na podobieństwie budowy, nie uwzględniająca pokrewieństwa. Od jego czasów w klasyfikacji grzybów zmieniło się bardzo wiele, Fries jednak pozostaje znany jako pionier klasyfikacji.

Opisał wiele nowych gatunków grzybów. W naukowych nazwach utworzonych przez niego taksonów dodawany jest skrót jego nazwiska Fr.[2]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Elias Magnus Fries (1794 – 1878) – a brief biography [dostęp 2020-06-12] (ang.).
  2. Index Fungorum (gatunki) [dostęp 2020-06-12] (ang.).