Planeta Kirsan

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Planeta Kirsan
Ilustracja
Kirsan Ilumżynow, od którego imienia pochodzi tytuł filmu
Gatunek

dokumentalny

Rok produkcji

2010

Kraj produkcji

Polska

Język

rosyjski (polskie napisy)

Czas trwania

50 min

Reżyseria

Magdalena Pięta

Scenariusz

Magdalena Pięta

Muzyka

Maciej Cieślak

Zdjęcia

Michał Popiel-Machnicki

Montaż

Mateusz Romaszkan

Produkcja

Krzysztof Kopczyński

Wytwórnia

Telewizja Polska
Eureka Media

Miasteczko szachowe w Eliście, gdzie rozgrywa się znaczna część filmu

Planeta Kirsanpolski film dokumentalny z 2010 roku w reżyserii i ze scenariuszem Magdaleny Pięty. Opowiada o współczesnej Kałmucji, jednej z republik na krańcach europejskiej części Rosji.

Tematyka[edytuj | edytuj kod]

Tytuł filmu pochodzi od imienia Kirsana Ilumżynowa, przywódcy Kałmucji, który jest wielkim pasjonatem szachów. W młodości osiągał w tej dyscyplinie spore sukcesy jako zawodnik, a potem został prominentnym działaczem szachowym, od 1995 stojącym na czele Międzynarodowej Federacji Szachowej. Ilumżynow przypisuje szachom bardzo głęboki, filozoficzny sens. Głosi pogląd, iż szachy zostały ludziom dane z Kosmosu i są w historii ludzkości czymś bardziej stałym niż nawet religie.

Ilumżynow przełożył swoją fascynację szachami również na biedną, stepową Kałmucję. Stworzył bardzo szeroko zakrojony system edukacji szachowej, w ramach którego dzieci od najmłodszych lat zgłębiają tajniki tej dyscypliny w specjalnych akademiach, ale także w zwykłych szkołach. Ilumżynow uważa, że najlepsi z nich mogą dzięki szachom wybić się z biedy i życia w zaścianku, pozostałym zaś szachy wpajają uniwersalne wartości, przydatne w każdym aspekcie życia. Pretekstem do ukazania całego tego "kraju szachami stojącego" są młodzieżowe mistrzostwa Kałmucji. Kamera śledzi przygotowania do tej imprezy oraz udział w niej z perspektywy dwóch nastoletnich braci, Czeczenów z pochodzenia, którzy mieszkają na głębokiej kałmuckiej prowincji, gdzie nad ich postępami czuwa starszy już kałmucki trener.

Produkcja[edytuj | edytuj kod]

Film został zrealizowany w ramach drugiej edycji projektu Rosja-Polska. Nowe spojrzenie., współorganizowanego przez polskie i rosyjskie instytucje kulturalne, w ramach którego młodzi polscy i rosyjscy dokumentaliści realizują filmy na temat kraju drugiej strony. Producentami filmu były Telewizja Polska i firma Eureka Media, wsparcia finansowego produkcji filmu udzieliły Instytut Adama Mickiewicza oraz Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Nagrody i wyróżnienia[edytuj | edytuj kod]

Film zdobył Grand Prix Festiwalu Mediów Człowiek w Zagrożeniu w 2011 roku w Łodzi, otrzymał także Nagrodę Młodego Kina dla najbardziej obiecującego pierwszego filmu dokumentalnego na Festiwalu Filmu Polskiego w Chicago. Znalazł się także w selekcji oficjalnej Festiwalu Human Doc 2011.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]