Planetarium Śląskie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika w Chorzowie
Obiekt zabytkowy nr rej. A/399/13 z 24 stycznia 2013 r.
Ilustracja
Państwo  Polska
Miejscowość Chorzów
Adres Al. Planetarium 4, 41-500 Chorzów
Styl architektoniczny socrealizm
Architekt Zbigniew Solawa
Ukończenie budowy 1955
Położenie na mapie Chorzowa
Mapa lokalizacyjna Chorzowa
Planetarium
Planetarium
Położenie na mapie województwa śląskiego
Mapa lokalizacyjna województwa śląskiego
Planetarium
Planetarium
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Planetarium
Planetarium
Ziemia50°17′26″N 18°59′32″E/50,290556 18,992222
Strona internetowa

Planetarium Śląskie – największe i najstarsze[1] planetarium i obserwatorium astronomiczne w Polsce. Zostało założone 4 grudnia 1955 roku w ówczesnym Wojewódzkim Parku Kultury i Wypoczynku (obecnie nazywany również Parkiem Śląskim) położonym w Chorzowie.

Budowę Planetarium Śląskiego im. Mikołaja Kopernika rozpoczęto z okazji Roku Kopernikowskiego jeszcze w 1953 roku. Zbudowano je na najwyższym wzniesieniu parku tzw. Górze Parkowej. Autorem projektu był architekt Zbigniew Solawa.

Centralnym urządzeniem Planetarium Śląskiego jest potężny projektor, noszący również nazwę „planetarium” lub nazywany inaczej „UPP” (ang. Universal Projection Planetarium). Projektor został wyprodukowany przez zakłady Zeissa w Jenie. Waży on ponad 2 tony, natomiast wysokość przy pionowym ustawieniu wynosi 5 m. Odtwarza on wygląd nieba z dowolnego miejsca na Ziemi o dowolnej porze, naśladując rzeczywisty firmament. Ekranem projekcji jest największa w kraju kopuła o średnicy 23 metrów. Widownia może pomieścić 400 osób.

W zespole budynków Planetarium Śląskiego znajduje się także obserwatorium astronomiczne (z największym w Polsce 30-centymetrowym refraktorem), kilkumetrowy zegar słoneczny, stacja klimatologiczna i stacja sejsmologiczna.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Bartosz Dąbrowski: Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika w Chorzowie. Planetarium.pl. [dostęp 2011-02-24].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Strona internetowa Planetarium Śląskiego