Przejdź do zawartości

Plongeur (1863)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Plongeur (1867))
„Plongeur”
Ilustracja
Klasa

okręt podwodny

Historia
Początek budowy

1 czerwca 1860

Wodowanie

16 kwietnia 1863

 Francja
Wejście do służby

1867

Dane taktyczno-techniczne
Wyporność

420 t

Długość

45 m[1]

Szerokość

3,7 m

Zanurzenie testowe

10 m

Materiał kadłuba

stal

Napęd
silnik na sprężone powietrze o mocy 80 KM
Prędkość

4 węzły

Uzbrojenie
mina wytykowa
taran
Załoga

12

Plongeur – francuski okręt podwodny, który w momencie zbudowania w 1863 roku był pierwszą jednostką tego typu napędzaną przez napęd mechaniczny, a nie siłę ludzkich mięśni. Nazwa pochodzi od francuskiego określenia nurka.

Historia

[edytuj | edytuj kod]

Projekt nowego okrętu podwodnego został opracowany w 1859 roku przez kapitana Siméona Bourgoisa i konstruktora Charles'a Bruna. Ich projekt został zatwierdzony do realizacji i otrzymał nazwę „Plongeur”. Budowa rozpoczęła się w stoczni Arsenal w Rochefort 1 czerwca 1860 roku. Okręt został zwodowany wiosną 1863 roku, a następnie poddany intensywnemu programowi prób morskich. Z uwagi na nowy rodzaj zastosowanego napędu, w 1867 roku został przyjęty do służby francuskiej marynarce wojennej. Jednostkę wykorzystywano głównie do ulepszania technologii związanych z pierwszymi okrętami podwodnymi. Z uwagi na fakt iż oparta na sprężonym powietrzu konstrukcja okazała się nieefektywna i nie budząca nadziei na dalszy rozwój, toteż już 2 lutego 1872 roku został wycofany ze służby[2].

Jednostka otrzymała układ napędowy składający się z silnika tłokowego napędzanego sprężonym powietrzem, które było przechowywane w 23 zbiornikach[3]. Sprężone powietrze służyło także do opróżniania zbiorników balastowych. Próby zanurzania wykazały, że okręt przy swojej relatywnie dużej długości miał tendencję do szybszego opadania dziobu, co na płytkich wodach powodowało kolizję z dnem. Kontrolę głębokości zapewniały małe stery głębokości sterowane pneumatycznie[2].

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. Bishop Farnham: The Story of the submarine. s. 57.
  2. a b Paul E. Fontenoy: Submarines: An Illustrated History of Their Impact. ABC-CLIO, marzec 2007, s. 8, seria: Weapons and Warfare. ISBN 1-8510-9563-2.
  3. W Kohnen: Human exploration of the deep seas: fifty years and the inspiration continues. Marine Technology Society Journal. s. 42-46.

Zobacz też

[edytuj | edytuj kod]