Połączone Biblioteki Wydziału Filozofii i Socjologii UW, Instytutu Filozofii i Socjologii PAN i Polskiego Towarzystwa Filozoficznego

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Połączone Biblioteki WFiS UW, IFiS PAN i PTF
Ilustracja
Siedziba biblioteki (2020)
Państwo

 Polska

Miejscowość

Warszawa

Adres

ul. Krakowskie Przedmieście 3

Data założenia

1948

Rodzaje zbiorów

literatura filozoficzna i socjologiczna

Położenie na mapie Warszawy
Mapa konturowa Warszawy, w centrum znajduje się punkt z opisem „Połączone Biblioteki WFiS UW, IFiS PAN i PTF”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko centrum na prawo znajduje się punkt z opisem „Połączone Biblioteki WFiS UW, IFiS PAN i PTF”
Położenie na mapie województwa mazowieckiego
Mapa konturowa województwa mazowieckiego, w centrum znajduje się punkt z opisem „Połączone Biblioteki WFiS UW, IFiS PAN i PTF”
Ziemia52°14′20,800″N 21°01′00,901″E/52,239111 21,016917
Strona internetowa

Połączone Biblioteki Wydziału Filozofii i Socjologii UW, Instytutu Filozofii i Socjologii PAN i Polskiego Towarzystwa Filozoficznegobiblioteka naukowa założona w 1948 roku, posiadająca największy w Polsce księgozbiór filozoficzny. Stanowi połączenie trzech bibliotek – Wydziału Filozofii i Socjologii UW, Instytutu Filozofii i Socjologii PAN i Polskiego Towarzystwa Filozoficznego, z odrębnym budżetem, majątkiem, personelem i dokumentacją inwentarzową, działających formalnie w strukturze organizacyjnej jednostek macierzystych, tworzących jeden, niepodzielny system biblioteczno-informacyjny w dziedzinie filozofii, socjologii i dyscyplin pokrewnych. Mieści się i działa w budynku Wydziału Filozofii i Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego, przy ul. Krakowskie Przedmieście 3, w Warszawie.

Bibliotekę zorganizował Janusz Krajewski, który pełnił funkcje jej dyrektora w latach 1952-1973. W latach 1978-2007 dyrektorem był Jan Siek, od 2007 funkcję tę pełni Aleksandra Łabuńska. W skład biblioteki wchodzi wypożyczalnia ogólna i międzybiblioteczna, czytelnia główna, czytelnia czasopism, dział gromadzenia i opracowania zbiorów i pracownia komputerowa.

Biblioteka posiada bogate zbiory specjalne, w skład których wchodzą zwłaszcza elementy spuścizny filozofów szkoły lwowsko-warszawskiej i całego warszawskiego ośrodka filozoficznego. Do najważniejszych należą archiwum Kazimierza Twardowskiego, archiwalia Janiny Kotarbińskiej i Tadeusza Kotarbińskiego, spuścizna piśmiennicza Marii Ossowskiej, spuścizna piśmiennicza Mieczysława Wallisa, marginalia filozoficzne Stanisława Ignacego Witkiewicza oraz nagrania dźwiękowe (np. wykładów Władysława Tatarkiewcza). Biblioteka posiada także zbiór prac magisterskich, doktoranckich i habilitacyjnych oraz rękopisów i maszynopisów niewydanych prac filozofów polskich. W skład jej księgozbioru weszły także książki należące do wielu byłych pracowników, m.in. bogaty księgozbiór Kazimierza Ajdukiewcza.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]