Ulica Krakowskie Przedmieście w Warszawie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Flag of Warsaw.svg Warszawa
ulica
Krakowskie Przedmieście
Śródmieście Północne
Widok na ulicę z dzwonnicy kościoła św. Anny
Widok na ulicę z dzwonnicy kościoła św. Anny
Przebieg
Ikona ulica z prawej.svg 0m ul. Nowy Świat, ← ul. M. Kopernika, ul. Oboźna
Ikona ulica z lewej.svg 100m ul. Romualda Traugutta
Ikona ulica z lewej.svg 260m ul. Królewska
Ikona ulica z lewej.svg 360m ul. gen. Michała Tokarzewskiego-Karaszewicza
Ikona ulica z prawej.svg 390m ul. Karowa
Ikona ulica z lewej.svg 450m ul. Ossolińskich
Ikona ulica z prawej.svg 560m jezdnia po wschodniej stronie skweru Herberta Clarka Hoovera
Ikona ulica z lewej.svg 600m ul. Trębacka, ul. Kozia
Ikona ulica z prawej.svg 720m ul. Bednarska
Ikona ulica z prawej.svg 835m jezdnia po wschodniej stronie skweru Herberta Clarka Hoovera
Ikona ulica w lewo L z odchodzacym deptakiem.svg 880m ul. Miodowa
Ikona deptak plac.svg 990m pl. Zamkowy
Położenie na mapie Warszawy
Mapa lokalizacyjna Warszawy
ulica Krakowskie Przedmieście
ulica Krakowskie Przedmieście
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
ulica Krakowskie Przedmieście
ulica Krakowskie Przedmieście
Położenie na mapie województwa mazowieckiego
Mapa lokalizacyjna województwa mazowieckiego
ulica Krakowskie Przedmieście
ulica Krakowskie Przedmieście
Ziemia52°14′30,0″N 21°00′57,0″E/52,241667 21,015833
Triumfalny wjazd Augusta III Sasa do Warszawy przez Łuk triumfalny na Krakowskim przedmieściu w 1734. Po prawej widoczny Kościół św. Anny
Ulica Krakowskie Przedmieście w 1910
Ulica przed 1939
Ulica Krakowskie Przedmieście w 1939
Krakowskie Przedmieście na początku lat dwudziestych XX w. Skrzyżowanie w dolnej-lewej ćwiartce zdjęcia to ulice Królewska (pionowa) i Krakowskie Przedmieście (pozioma). Przy skrzyżowaniu (na samym dole) Kościół Wizytek. Na prawo od skrzyżowania budynki Hotelu Europejskiego, Hotelu Bristol i Pałacu Potockich. Na lewo od skrzyżowania fragment Uniwersytetu Warszawskiego
Krakowskie Przedmieście przy placu Zamkowym
Kamienice nr 83, 85 i 87

Ulica Krakowskie Przedmieście – ulica w Śródmieściu Warszawy, stanowiąca północny odcinek Traktu Królewskiego.

Opis[edytuj | edytuj kod]

Za punkt początkowy ulicy przyjmuje się pomnik Mikołaja Kopernika: tu Nowy Świat przechodzi w Krakowskie Przedmieście – po zachodniej stronie ulicy sąsiadują ze sobą bezpośrednio budynki z adresami Nowy Świat 69 i Krakowskie Przedmieście 1.

W swoim biegu Krakowskie Przedmieście spotyka i krzyżuje się z następującymi ulicami:

Cała ulica jest jako założenie urbanistyczne wpisana do rejestru zabytków (nr rej. 205 z 1 czerwca 1965).

W 1994 Trakt Królewski w Warszawie wraz z historycznym zespołem miasta i Wilanowem został uznany za pomnik historii[1].

W lipcu 2008 zakończył się kapitalny remont ulicy.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Przedmieścia przy Bramie Krakowskiej zaczęły się tworzyć już w XIV w., natomiast przy nich w 1454 powstał kościół bernardynów. Wówczas teren przed murami zaczęto nazywać placem Bernardyńskim (dziś tak nazywa się plac na Czerniakowie). Drewniane domostwa budowali tutaj różnorodni rzemieślnicy, powstały cegielnie, ukształtowały się dwie odnogi placu, gdzie wschodnia prowadziła do najstarszej warszawskiej jurydyki należącej do proboszcza kolegiaty: Dziekanki. Tak zwany plac Bernardyński (lub Bernardyńskie Przedmieście) był wcześniej nazywany Czerskim Przedmieściem, a potem Krakowskim Przedmieściem, gdyż był początkiem traktu łączącego Warszawę pierwotnie z Czerskiem, a następnie z Krakowem[2]. Droga ta stała się też świetnym miejscem do budowy reprezentacyjnych pałaców magnaterii oraz rodziny królewskiej, było też znakomitym miejscem triumfalnych wjazdów do miasta (między innymi wjeżdżali tędy hetman Stefan Czarniecki czy Jan III Sobieski) oraz hołdów składanych przez Prusy Książęce i Inflanty. W I połowie XVII w. przybrała formę traktu od Kaplicy Moskiewskiej, będącej panteonem chwały oręża polskiego i tryumfów militarnych króla Zygmunta III Wazy do projektowanego „Forum Wazów”, z którego została zrealizowana jedynie kolumna króla Zygmunta.

Do XVII w. od Krakowskiego Przedmieścia odchodziły tylko uliczki Krótka (nieistniejąca dziś, na wysokości kamienicy nr 59) oraz Rzeźnicza (dziś Bednarska). W 1683 przy ulicy ustawiono figurę Matki Boskiej Pasawskiej. W XVIII w. ukształtowały się nazwy Szerokie Krakowskie Przedmieście (dla dawnego placu Bernardyńskiego) oraz Wąskie Krakowskie Przedmieście (dla pozostałego odcinka). Około 1762 ulica była już całkowicie wybrukowana, a do 1855 uzyskała oświetlenie gazowe.

Krakowskie Przedmieście zawsze było świadkiem demonstracji, szczególnie podczas zaborów – szczególnym wydarzeniem była manifestacja z 27 lutego 1861, kiedy to rosyjskie wojsko zaczęło strzelać do manifestantów, zabijając pięć osób. Pogrzeb pięciu poległych 2 marca zmienił się w wielką manifestację narodową – kondukt pogrzebowy przeszedł z kościoła św. Krzyża przez plac Saski, Wierzbową, Bielańską i Nalewki na Powązki. Krakowskie było też świadkiem demonstracji studenckich 1968 oraz spotkania papieża Jana Pawła II z młodzieżą w 1979 (przed kościołem św. Anny).

W 1861 Rada Administracyjna Królestwa Polskiego podjęła decyzję o wyburzeniu 14 domów na 12 posesjach, znajdujących się pomiędzy figurą Matki Boskiej Passawskiej a placem przed kościołem karmelitów[3]. Oprócz korzyści komunikacyjnych (dojazd do budowanego mostu Kierbedzia)[4], władze miały na względzie likwidację wąskich zaułków, które utrudniały działania rosyjskiej konnicy podczas tłumienia rozruchów[5]. Projekt zrealizowano w 1865 organizując w miejscu wyburzonych budynków skwer z fontanną (dziś znajdującą się pod kinem Muranów).

W 1866 ruszyła tędy linia tramwaju konnego łączącego dworce: Wiedeński i Petersburski.

W latach 1886–1887 wyburzono cztery budynki (w tym Dwór pod Gwiazdą), przedłużając do Krakowskiego Przedmieścia ul. Miodową[6]. Ulicę Nowo-Miodową otwarto dla ruchu kołowego w 1888, po przebudowie fasad budynków[7]. Do przebicia ulicy obowiązek przepuszczania przechodniów z Krakowskiego Przedmieścia na ul. Miodową lub odwrotnie ciążył na właścicielach nieruchomości na której znajdowały się pałac Małachowskich i kamienica Roeslera i Hurtiga[8].

Ulica stała się reprezentacyjną arterią miasta, znajdowały się tu najlepsze sklepy. W 1907 uruchomiono oświetlenie elektryczne, a w 1908 tramwaj elektryczny. W okresie okupacji niemieckiej trakt przyjął nazwę Krakauer Strasse.

Pierwsze zniszczenia przyniosła kampania wrześniowa, a największe straty spowodowało powstanie warszawskie. Pomimo zniszczenia Krakowskie Przedmieście odniosło proporcjonalnie mniejsze straty niż pozostała część zabytkowej Warszawy, zwłaszcza po parzystej stronie ulicy. Kościoły wizytek i karmelitów, Pałac Namiestnikowski i Hotel Bristol odniosły tylko niewielkie uszkodzenia. Według Jana Zachwatowicza zadecydowały o tym względy wojskowe (zachowanie budynków na skarpie warszawskiej jako osłony)[9].

Po wojnie większość zabytków odbudowano, w niektórych przypadkach przywracając im wcześniejszą, XVIII-wieczną szatę architektoniczną. Wyrównano wysokość pierzei ulicy obniżając najwyższe budynki do 2–4 pięter[10]. Nowe obiekty (np. Nowa Dziekanka) harmonizowały z dotychczasową zabudową. Wyjątkiem był tzw. Kopnięty Dom (Krakowskie Przedmieście 9) na miejscu Kamienicy Beyera. Większość prac rekonstrukcyjnych zakończono do 1951.

W 1973 oddano do użytku podziemne przejście dla pieszych na wysokości kampusu głównego Uniwersytetu Warszawskiego i pałacu Czapskich[11].

Po 1945 ulica straciła jednak swój reprezentacyjny charakter. W 2004 podjęto decyzję o jej przekształceniu w reprezentacyjny deptak. Prace rozpoczęły się we wrześniu 2006 i zakończyły w lipcu 2008.

Projektantem przebudowy Krakowskiego Przedmieścia był Krzysztof Domaradzki. Ulica po remoncie stała się szerokim deptakiem z wąską jezdnią pośrodku dostępną tylko dla komunikacji miejskiej oraz taksówek. Nawiązując do wyglądu ulicy na obrazach Canaletta użyto specjalnego, żółtawego granitu sprowadzonego z Chin, aby imitował kolor nawierzchni z XVIII w. Oprócz tego użyto także granitu szwedzkiego (czerwony) oraz strzegomskiego (szary).

Na nowym Krakowskim Przedmieściu pojawiły się także nowe, stylizowane ławki, pachołki, kwietniki, latarnie-pastorały, zasadzono kilkadziesiąt drzew, ustawiono cztery kubiki z reprodukcjami obrazów Canaletta oraz brązową tablicę wskazującą oś Saską. Ulica nie została w pełni przystosowana dla niepełnosprawnych.

Pod fragmentem północnego odcinka ulicy przebiega tunel Trasy W-Z[12].

Ważniejsze obiekty[edytuj | edytuj kod]

Strona nieparzysta:

Strona parzysta:

Obiekty nieistniejące[edytuj | edytuj kod]

Ulica w kulturze[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Zarządzenie Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 8 września 1994 r. w sprawie uznania za pomnik historii (M.P. z 1994 r. nr 50, poz. 423).
 2. Kwiryna Handke: Dzieje Warszawy nazwami pisane. Warszawa: Muzeum Historyczne m.st. Warszawy, 2011, s. 174. ISBN 978-83-62189-08-3.
 3. Marian Gajewski: Urządzenia komunalne Warszawy. Zarys historyczny. Warszawa: Państwowy Instytut Wydawniczy, 1979, s. 344. ISBN 83-06-00089-7.
 4. Aleksander Gieysztor, Janusz Durko: Warszawa. Jej dzieje i kultura. Warszawa: Arkady, 1980, s. 338. ISBN 83-213-2958-6.
 5. Jarosław Zieliński: Atlas dawnej architektury ulic i placów Warszawy. Tom 7. Warszawa: Biblioteka Towarzystwa Opieki nad Zabytkami, 2001, s. 35–36. ISBN 83-88372-14-9.
 6. Tomasz Grygiel: Pałac Małachowskich i dom Roeslera. Warszawa: Państwowe Wydawnictwo Naukowe, 1982, s. 57. ISBN 83-01-02662-6.
 7. Tomasz Grygiel: Pałac Małachowskich i dom Roeslera. Warszawa: Państwowe Wydawnictwo Naukowe, 1982, s. 62. ISBN 83-01-02662-6.
 8. Tomasz Grygiel: Pałac Małachowskich i dom Roeslera. Warszawa: Państwowe Wydawnictwo Naukowe, 1982, s. 41, 64. ISBN 83-01-02662-6.
 9. Jan Zachwatowicz: Ochrona i konserwacja zabytków Warszawy [w: Kultura Warszawy]. Warszawa: Państwowe Wydawnictwo Naukowe, 1979, s. 345. ISBN 83-01-00063-5.
 10. Grzegorz Mika: Od wielkich idei do wielkiej płyty. Burzliwe dzieje warszawskiej architektury. Agencja Wydawniczo-Reklamowa Skarpa Warszawska, 2017, s. 273. ISBN 978-83-63842-67-3.
 11. Danuta Zawierucha. Kronika wydarzeń w Warszawie 1 IV–10 VI 1973. „Kronika Warszawy”. 16, s. 108, 1973. 
 12. Henryk Janczewski: Całe życie z Warszawą. Warszawa: Państwowy Instytut Wydawniczy, 1986, s. 171. ISBN 83-06-01409-X.
 13. Architektura przedwojennej Warszawy – Kamienica Macieja Kurowskiego. [dostęp 13 maja 2010].
 14. Tadeusz Prus-Faszczewski: Symbol chwały wojennej Polski wstaje z ruin (pol.). Tygodnik Ilustrowany, 8 stycznia 1939, 2 (4,082) s. 31-32. [dostęp 8 lipca 2009].
 15. Zbigniew Skrok. Opowieść o kaplicy zwanej Moskiewską. „Spotkania z Zabytkami”. Grudzień. 12 (142), 1998. Warszawa. ISSN 0137-222X. 
 16. Stefan Świetliczko. „Kaplica Moskiewska, ul. Świętokrzyska 1". „Focus Historia”. 7-8, 2010. Warszawa. ISSN 1234-9992. 
 17. Ludwik Grzeniewski: Warszawa w „Lalce” Prusa. Warszawa: Państwowy Instytut Wydawniczy, 1965, s. 11.