Pociąg (film 1973)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ten artykuł dotyczy filmu produkcji francusko-włoskiej. Zobacz też: inne znaczenie tego słowa.
Pociąg
(fr.) Le Train
(wł.) Noi due senza domani
Gatunek dramat wojenny
Rok produkcji 1973
Data premiery Francja 31 października 1973
Kraj produkcji  Francja  Włochy
Język francuski, niemiecki
Czas trwania 95 min
Reżyseria Pierre Granier-Deferre
Scenariusz Pierre Granier-Deferre (na podstawie powieści Georges'a Simenona)
Główne role Jean-Louis Trintignant
Romy Schneider
Muzyka Philippe Sarde
Zdjęcia Walter Wottitz
Scenografia Jacques Saulnier
Kostiumy Jacqueline Moreau
Montaż Jean Ravel
Produkcja Raymond Danon
Wytwórnia Francja Lira Films
Włochy Capitolina Produzioni Cinematografiche
Dystrybucja Francja Fox-Lira
Włochy Tamasa Distribution

Pociąg (fr. Le Train, wł. Noi due senza domani) – francusko-włoski dramat wojenny z 1973 roku w reż. Pierre Granier-Deferre'a na podstawie powieści Georges'a Simenona pod tym samym tytułem.

Opis fabuły[edytuj | edytuj kod]

Wiosna 1940 roku, niemiecka agresja na Francję. Julien Maroyeur wraz z ciężarną żoną Monique zostaje ewakuowany przed szybko zbliżającym się frontem. W pociągu ewakuacyjnym zostają rozdzieleni, Julien musi odbywać podróż wraz z pozostałymi mężczyznami w wagonie towarowym. Tam, jego uwagę zwraca piękna Anna, która stara się pozostawać nie zauważona. To Niemka i zarazem Żydówka, bez dokumentów, która uciekła z nazistowskich Niemiec przed reżimem Hitlera. Wspólna, pełna niebezpieczeństw podróż zbliża do siebie podróżujących razem pasażerów wagonu, w szczególności Juliena i Annę. Z czasem pomiędzy tym dwojgiem ludzi wybucha namiętne uczucie. Po dotarciu do celu ewakuacji – La Rochelle – Julien podaje władzom dane personalne swojej żony w imieniu nieposiadającej żadnych dokumentów Anny. Umożliwia jej tym samym uzyskanie tymczasowego dokumentu tożsamości, co ma szczególne znaczenie wobec faktu, że znajdują się już na terytorium zajętym przez Niemców. Obydwoje próbują też odnaleźć ciężarną żonę Juliena. Natrafiają na nią w jednym z miejskich szpitali, właśnie urodziła. Julien jest w rozterce – kocha Annę i chce być z nią, jednak poczucie przyzwoitości nie pozwala mu opuścić leżącej w szpitalu żony z nowo narodzonym dzieckiem. Anna, rozumiejąc całą sytuację, wymyka się niepostrzeżenie ze szpitala.

Mijają trzy lata. W 1943 roku Julien, uznany radiotechnik wiodący spokojny żywot głowy rodziny, zostaje pewnego dnia doprowadzony do Gestapo celem udzielania wyjaśnień w sprawie pewnej kobiety schwytanej przez nazistów i posługującej się dokumentami na nazwisko żony Juliena. Julien weryfikuje przedstawione mu dokumenty ze zdjęciem Anny jako należące do nieznanej mu osoby, ale nie do jego żony. W momencie konfrontacji z Anną, jaką w perfidny sposób organizuje francuski urzędnik Gestapo, Julien na jedno jej spojrzenie nie jest w stanie dalej wypierać się znajomości z nią. Obydwoje kochankowie padają sobie w ramiona, przypieczętowując tym samym swój los.

Główne role[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]