Pociąg do nieskończoności

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Pociąg do nieskończoności
Infinity Train
Gatunek

animowany, fantastyka Sci-fi

Kraj produkcji

Stany Zjednoczone

Oryginalny język

angielski

Twórcy

Owen Dennis

Muzyka tytułowa

Running Away

Liczba odcinków

40

Liczba serii

4

Produkcja
Reżyseria

Owen Dennis

Czas trwania odcinka

10 minut

Pierwsza emisja
Data premiery

5 sierpnia 2019

Stacja telewizyjna

Cartoon Network (sezony 1–2)
HBO Max (sezony 3–4)

Pierwsza emisja

5 sierpnia 2019 - 15 kwietnia 2021

Lata emisji

2019 - 2021

Status

zakończony

Pociąg do nieskończoności — amerykański animowany serial telewizyjny stworzony przez Owena Dennisa, wcześniej scenarzystę i twórcę scenariuszy w Zwyczajnym serialu. Od 2022 roku wyemitowano cztery sezony oraz serię krótkometrażową[1].

Odcinek pilotażowy serialu został wydany przez Cartoon Network 1 listopada 2016 roku, po czym ze względu na pozytywny odbiór został wybrany na początek pełnego serialu, który miał swój debiut na kanale Cartoon Network 5 sierpnia 2019 roku. Po zakończeniu pierwszego sezonu Cartoon Network ogłosił, że serial będzie kontynuowany jako seria antologii. Drugi sezon zadebiutował na kanale Cartoon Network 6 stycznia 2020 roku. Trzeci sezon zadebiutował na kanale HBO Max 13 sierpnia 2020 roku, z dziesięcioma odcinkami emitowanymi przez trzy tygodnie, a czwarty sezon został zadebiutował w całości 15 kwietnia 2021 roku.

Z polskim dubbingiem serial jest dostępny na platformie HBO Max od kwietnia do sierpnia 2022 roku.

Pierwszy i drugi sezon serialu zostały wyemitowane na polskim kanale HBO Max wraz z dubbingiem, w przeciwieństwie do sezonów trzeciego i czwartego, które nigdy nie doczekały się oficjalnej emisji w Polsce.

Akcja serialu rozgrywa się w gigantycznym, tajemniczym i pozornie nieskończonym pociągu podróżującym przez jałowy krajobraz, którego wagony zawierają różne dziwaczne, fantastyczne i niemożliwe środowiska. Pasażerowie pociągu przechodzą od wagonu do wagonu, wykonując zadania, które pomagają im rozwiązać traumę psychiczną i problemy emocjonalne. Każdy sezon Pociągu do nieskończoności (nazywany „księgą”, każdy z własnym osobnym podtytułem) ma własną fabułę i zestaw postaci, chociaż niektóre postacie pojawiają się w wielu sezonach.

Wszystkie cztery sezony Pociągu do nieskończoności zyskały uznanie krytyków za złożone motywy i postacie, scenariusz, wyjątkowość, styl animacji wizualnej i aktorstwo głosowe. W sierpniu 2020 roku Dennis stwierdził, że chociaż chciał kontynuować serię w sumie przez osiem sezonów, większość osób pracujących przy serialu została zwolniona, a serialowi grozi nieprzedłużenie na piąty sezon; Dennis zasugerował, że HBO Max może być zaniepokojony tym, że historie i motywy serialu są zbyt mroczne i nieatrakcyjne dla dzieci[2][3][4]. Materiały promocyjne czwartego sezonu określają go jako finałowy sezon Pociągu do nieskończoności. W sierpniu 2022 roku serial został usunięty z HBO Max, również w Polsce, pozostawiając go dostępnym tylko na YouTube, Amazon Prime Video, Vudu i AppleTV+ w Stanach Zjednoczonych[1].

Streszczenie[edytuj | edytuj kod]

Akcja serialu rozgrywa się w pozornie nieskończonym pociągu podróżującym przez jałowy krajobraz; wagony pociągu zawierają różnorodne dziwaczne i fantastyczne środowiska. Pasażerowie pociągu to ludzie, których pociąg zabiera wraz z nierozwiązanymi problemami emocjonalnymi lub traumą. Gdy podróżują przez wagony pociągu, ich przygody w środku dają im możliwość zmierzenia się i rozwiązania ich problemów emocjonalnych, reprezentowanych przez liczbę świecącą na ich ręce, która maleje, gdy pomyślnie stawiają czoła tym problemom. Gdy rozwiążą swoje problemy, a ich liczba osiągnie zero, otwiera się portal i mogą opuścić pociąg i wrócić do domu.

Pierwszy sezon koncentruje się na Tulip Olsen, dziewczynie zmagającej się z niedawnym rozwodem rodziców. Towarzyszy jej mały, zdezorientowany robot o imieniu „Jedynka” oraz Atikus, władca królestwa gadających corgi . W końcu odkrywa wiele tajemnic pociągu i konfrontuje się z Amelią, pasażerką, która zamiast rozwiązać swoją traumę po śmierci męża, przejęła rolę konduktora należącą do Jedynki i próbowała przejąć kontrolę nad pociągiem. Przed wyjściem z pociągu Tulip namawia Amelię, by spróbowała przystosować się do zmian w jej życiu[5].

W jednym z odcinków pierwszego sezonu Tulip uwalnia swoje własne odbicie od lustrzanego świata i dwóch części. Drugi sezon skupia się na wyemancypowanej Mirror Tulip („MT”), która teraz ucieka przed egzekutorami próbującymi wykonać na niej egzekucję w ramach kary za porzucenie roli odbicia Tulip. Łączy siły z Jessem, nowym pasażerem pociągu, a także z Alanem Draculą, cichym jeleniem o różnych mocach. Pomaga Jessemu opuścić pociąg, pomagając mu nauczyć się samoobrony, potem on wraca do pociągu, aby pomóc jej również uciec do świata zewnętrznego[6].

Trzeci sezon koncentruje się na Grace i Simonie, przywódcach kultu zbuntowanych pasażerów, znanego jako „Apex”, którzy wandalizują pociąg i napadają na jego mieszkańców, aby utrzymać ich liczbę na wysokim poziomie, wierząc, że prawdziwym celem pociągu jest pozostanie w nim jak najdłużej jako nagroda. Ich podróże z młodą dziewczyną o imieniu Hazel i jej przyjacielem gorylem Tubą sprawiają, że Grace bardziej współczuje mieszkańcom pociągu. Po tym, jak Simon zabija Tubę, okazuje się, że sama Hazel jest jednym z dzieł Amelii, a Grace zdaje sobie sprawę, że to co myślała, że wie o pociągu, jest błędne. Po odparciu próby przejęcia kontroli przez Simona, Grace zaczyna stawiać czoła swoim błędom i naprawiać je[7].

Dziejący się kilkadziesiąt lat wcześniej, w okresie, gdy Amelia przejmuje kontrolę nad pociągiem, czwarty sezon skupia się na Ryanie i Min-Gi'm, dwóch najlepszych przyjaciołach, którzy chcą zostać sławnymi muzykami. Ich przyjaźń wisi na włosku z powodu zuchwałości Ryana i strachu Min-Gi'ego o przyszłość. W pociągu spotykają mówiący dzwonek o imieniu Kez, która ma problem z przyznaniem się do swoich błędów. Ryan i Min-Gi zdają sobie sprawę, że potrzebują siebie nawzajem, aby ruszyć naprzód w życiu, podczas gdy Kez w końcu przeprasza mieszkańców pociągu, których skrzywdziła[8].

Odcinki[edytuj | edytuj kod]

Księga Nazwa Odcinki Premiera (światowa) Premiera (Polska) Sieć
Premiera serii Finał serii Premiera serii Finał serii
Pilot 2 listopada 2016 nie wyemitowano YouTube
1 Wieczne dziecko 10 5 sierpnia 2019 9 sierpnia 2019 22 kwietnia 2022 Cartoon Network
2 Wadliwe odbicie 10 6 stycznia 2020 10 stycznia 2020 9 lipca 2022
3 Kult konduktora 10 13 sierpnia 2020 27 sierpnia 2020 nie wyemitowano HBO Max
4 Duet 10 15 kwietnia 2021

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Infinity Train (2019 - Present)
  2. Beth Elderkin: Infinity Train's Creator Says the Show's Future Is in Jeopardy. Gizmodo, 2020-08-26. [dostęp 2020-10-28]. [zarchiwizowane z tego adresu (2021-04-29)].
  3. Tom Llewellyn: Infinity Train Season 4: HBO MAX Renewal Status, Potential Release Date And Cartoon Network. HITC, 2020-08-01. [dostęp 2020-10-28]. [zarchiwizowane z tego adresu (2021-02-10)].
  4. Petrana Radulovic: Book 3 of Infinity Train shows the series' infinite potential. HITC, 2020-08-20. [dostęp 2020-10-28]. [zarchiwizowane z tego adresu (2021-07-27)].
  5. The Perennial Child
  6. Cracked Reflection
  7. Cult Of The Conductor
  8. Duet