Apple TV+

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Apple TV+
Logo
Państwo  Stany Zjednoczone
Stan  Kalifornia
Siedziba Cupertino
Data założenia 1 listopada 2019
Forma prawna spółka publiczna
brak współrzędnych
Strona internetowa

Apple TV+ – internetowy serwis stworzony przez korporację Apple Inc., oferujący odpłatną usługę wideo na życzenie. Premiera odbyła się 1 listopada 2019 w ponad 100 krajach na świecie[1].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Prezentacja nowej usługi Apple została zaprezentowana 25 marca 2019, podczas oficjalnej konferencji, która odbyła się Steve Jobs Theatre. Usługa została zaprezentowana przez szefa Apple, Tima Cooka, który poinformował, że usługa będzie miała na celu agregowanie ekskluzywnych treści wyłącznie wyprodukowanych na zlecenie serwisu Apple TV+. W oficjalnej prezentacji wzięli udział także aktorzy zaangażowani w projekt Apple TV+, m.in. Jennifer Aniston, Oprah Winfrey, Steven Spielberg oraz Jason Momoa[2].

W III kwartale 2019 Apple Inc. poinformowało o planach związanych z subskrypcją usługi. Wraz z uruchomieniem Apple TV+ użytkownik będzie mógł wykorzystać bezpłatny 7-dniowy okres próbny, a następnie przedłużenie usługi w rozliczeniu miesięcznym wynosić będzie 24,99 zł. Komunikat Apple informował także, że bezpłatny okres korzystania z usługi Apple TV+ będzie przysługiwał osobom, które zakupią nowe urządzenie tejże firmy[3].

10 września 2019, Apple ogłosiło oficjalnie, że podczas premiery usługi, która odbędzie się 1 listopada 2019 Apple TV+ będzie w swojej ofercie posiadać 7 autorskich seriali, a także 1 film dokumentalny. Wraz z komunikatem pojawiła się informacja o comiesięcznym aktualizowaniu oferty o nowe tytuły.

Aktualnie serwis posiada w swojej usłudze 10 autorskich seriali, a także 2 filmy - The Elephant Queen będący filmem dokumentalnym oraz film Hala, który swą premierę miał 6 grudnia 2019.

Plan wydawniczy[edytuj | edytuj kod]

Wraz z rozpoczęciem usługi wszystkie autorskie usługi, które pojawiły się w Apple TV+ posiadały po 3 odcinki premierowe. Plan wydawniczy Apple TV+ zakłada emitowanie premierowego odcinka serialu raz w tygodniu, zaznaczając tym samym, że niektóre tytuły mogą pojawiać się w innym planie wydawniczym.

Dostępność[edytuj | edytuj kod]

Usługa Apple TV+ jest dostępna za pośrednictwem strony internetowej Apple TV+, a także za pomocą szeregu urządzeń związanych z ekosystemem Apple - m.in. aplikacja iOS, iPadOS, MacOS oraz za pośrednictwem Apple TV. Nie posiada natomiast żadnej natywnej aplikacji ze wsparciem dla Windows oraz urządzeń z systemem Android[4].

17 października 2019, Irlandzka firma telekomunikacyjna Eircom Limited poinformowała w swoim komunikacie, że stanie się pierwszą firmą, która będzie posiadać w swoich dekoderach aplikację Apple TV+ niebędąca częścią ekosystemu Apple[5].

Odbiór usługi Apple TV+[edytuj | edytuj kod]

Światowe media związane z branżą wideo na życzenie informowały o tym, że usługa w trakcie uruchomienia nie posiadała znaczącej ilości tytułów oferowanych klientom w porównaniu do innych serwisów, takich jak: Netflix czy HBO GO. W recenzjach zwracają także uwagę na brak posiadania wsparcia dla systemów Windows oraz Android, co utrudnia możliwość korzystania z usługi poza domem. Komentatorzy podkreślają fakt, że Apple TV+ będące częścią korporacji Apple Inc. będzie miało czas na tworzenie dobrze ocenianych treści, posiadając praktycznie nieograniczony budżet. Na realizację planu wydawniczego w 2019, Apple TV+ posiadało budżet wynoszący blisko 6 miliardów dolarów[6].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Apple TV+ od listopada za 24,99 zł, Apple Arcade od 19 września 2019, www.wirtualnemedia.pl [dostęp 2019-12-26] (pol.).
  2. Apple wyłożył karty na stół. Wiemy, jakie filmy i seriale pojawią się w Apple TV+, rozrywka.blog - Cyfrowy styl życia, 25 marca 2019 [dostęp 2019-12-26] (pol.).
  3. Apple TV+ za 24,99 PLN miesięcznie i rok za darmo po zakupie iPhone'a, AntyWeb, 10 września 2019 [dostęp 2019-12-26] (pol.).
  4. Apple TV+, Apple (Polska) [dostęp 2019-12-26] (pol.).
  5. Will Goodbody, Eir launches new TV service with Apple TV, 17 października 2019 [dostęp 2019-12-26] (ang.).
  6. Julia Alexander, Do Apple TV Plus shows have to be good to succeed?, The Verge, 31 października 2019 [dostęp 2019-12-26] (ang.).