HBO Max

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
HBO Max
Ilustracja
Typ strony

media strumieniowe (wideo na życzenie)

Data powstania

27 maja 2020

Właściciel

Warner Bros. Discovery

Rejestracja

obowiązkowa

Strona internetowa

HBO Maxamerykański serwis strumieniowy typu wideo na życzenie. Opiera się na subskrypcji over-the-top, oferując bezpośredni dostęp do swojej biblioteki za stałą miesięczną opłatą. Jest prowadzony przez koncern mediowy Warner Bros. Discovery (dawniej przez WarnerMedia).

HBO Max stanowi bibliotekę materiałów różnych marek podległych Warner Bros. Discovery, w tym wytwórni filmowych (na przykład Warner Bros. Pictures i New Line Cinema) oraz kanałów telewizyjnych (na przykład HBO, CNN, Cartoon Network czy The CW). Stanowi on przedłużenie oferty multipleksu HBO, od którego zaczerpnął nazwę i którego serwisy wideo na życzenie zastąpił. W ofercie HBO Max znajdują się także materiały od dostawców spoza Warner Bros. Discovery oraz produkowane na jego zlecenie programy oryginalne, w tym filmy i seriale. Serwis funkcjonuje jako aplikacja na dedykowanych urządzeniach oraz strona internetowa. HBO Max i usługi HBO mają łącznie około 76,8 miliona abonentów na świecie.

HBO Max został uruchomiony 27 maja 2020, początkowo tylko w Stanach Zjednoczonych. 29 czerwca 2021 rozszerzył działalność na Amerykę Łacińską, 26 października 2021 na sześć państw Europy, a 8 marca 2022 na 15 kolejnych krajów europejskich, w tym Polskę. Koncern Warner Bros. Discovery zapowiedział uruchomienie serwisu strumieniowego łączącego jego ofertę programową, w wyniku którego HBO Max zostanie połączony z Discovery+.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Geneza[edytuj | edytuj kod]

Logo HBO Max prezentowane w materiałach prasowych sprzed startu serwisu

10 października 2018 koncern WarnerMedia ogłosił plan uruchomienia pod koniec 2019 serwisu strumieniowego skupiającego materiały podległych mu marek[1]. 14 maja 2019 Randall L. Stephenson, prezes koncernu AT&T, któremu podlegał WarnerMedia, zapowiedział, że serwis będzie skoncentrowany wokół multipleksu telewizyjnego HBO, którego abonenci otrzymają automatycznie dostęp do nowej usługi. Ponadto zdradził plan uruchomienia wersji próbnej serwisu w czwartym kwartale 2019 oraz start wersji właściwej w pierwszym kwartale 2020[2].

W maju 2019 odbyła się reorganizacja WarnerMedia. Spółka Otter Media zajmująca się serwisami wideo na życzenie, dotychczas podległa koncernowi Warner Bros. (który z kolei podlega WarnerMedia), została przeniesiona bezpośrednio pod WarnerMedia w celu budowy nowej usługi. Tony Goncalves, prezes Otter Media, objął nadzór nad powstającym serwisem, z kolei Andy Forssell, dyrektor operacyjny Otter Media, został mianowany jego wiceprezesem wykonawczym i generalnym menadżerem[3]. Dyrektorem do spraw treści programowych został Kevin Reilly, prezes spółki WarnerMedia Entertainment zarządzającej wybranymi stacjami telewizyjnymi koncernu[4].

9 lipca 2019 WarnerMedia ogłosił, że usługa otrzymała nazwę HBO Max, a jej start jest zaplanowany na wiosnę 2020. Koncern zdradził, że w momencie startu serwis będzie obejmował 10 tysięcy godzin materiałów, z czego część będą stanowiły programy oryginalne. W celu ich produkcji zostały podpisane umowy między innymi z producentem Gregiem Berlantim i należącą do Reese Witherspoon wytwórnią Hello Sunshine[5]. 29 października 2019 WarnerMedia zapowiedział uruchomienie serwisu w maju 2020[6]. 5 lutego 2020 koncern ogłosił stworzenie wytwórni filmowej Warner Max, która miała produkować filmy przeznaczone do ekskluzywniej dystrybucji na HBO Max[7].

Uruchomienie w Stanach Zjednoczonych[edytuj | edytuj kod]

27 maja 2020 HBO Max został uruchomiony w Stanach Zjednoczonych. Od początku działalności jego cena to 14,99 dolarów amerykańskich miesięcznie[8]. Ponadto 2 lipca 2021 serwis umożliwił wybranie tańszego abonamentu (9,99 dolara miesięcznie), obejmującego reklamy podczas oglądania programów[9].

Start serwisu wiązał się z wygaszaniem dotychczasowych usług wideo na życzenie związanych z siecią kanałów telewizyjnych HBO: HBO Go, do której dostęp otrzymywali abonenci sieci telewizyjnej, oraz HBO Now, oferowanego bez konieczności subskrypcji telewizyjnej. Ze względu na skomplikowany sposób ich dystrybucji migracja użytkowników HBO do HBO Max była długoterminowa i zróżnicowana ze względu na typ abonamentu[8]. Wraz z ogłoszeniem stworzenia nowego serwisu koncern WarnerMedia ogłosił, że w dniu jego startu automatyczny dostęp do usługi otrzymają abonenci HBO Now, którzy płacili za subskrypcję bezpośrednio HBO, a także abonenci przedsiębiorstwa telekomunikacnego AT&T, do którego należy WarnerMedia. Użytkownicy AT&T otrzymali darmowy dostęp do HBO Max na czas trwania umowy lub czas określony (miesiąc, trzy miesiące bądź rok), w zależności od typu abonamentu[8][10].

20 lutego 2020 YouTube ogłosił, że w momencie startu HBO Max udostępni jego aplikację użytkownikom serwisu YouTube TV, w którym dotychczas usługi HBO były niedostępne[11]. 15 kwietnia 2020 WarnerMedia ogłosił podpisanie umowy z przedsiębiorstwem telekomunikacyjnym Charter Communications w sprawie automatycznego przeniesienia abonentów HBO Now, którzy opłacają go za pośrednictwem usług Charter Communications, do HBO Max w dniu jego uruchomienia[12]. W kolejnych tygodniach WarnerMedia ogłosił podpisanie analogicznych umów z przedsiębiorstwami: Apple (27 kwietnia)[13], Hulu (1 maja)[14], Altice USA, Cox Communications, Xbox, Samsung, PlayStation, Verizon Communications, National Cable Television Cooperative (wszystkie 20 maja)[15] oraz największym amerykańskim dostawcą telewizji kablowej, Comcast[16].

27 maja 2020, czyli w dniu startu, HBO Max nie był dostępny dla abonentów Amazonu i Roku, którzy stanowili łącznie ponad 70% amerykańskich użytkowników mediów strumieniowych wideo. Mieli oni jednak nadal dostęp do HBO Now[17]. 12 czerwca 2020 WarnerMedia ogłosił, że 31 lipca HBO Go zostanie wygaszony, zaś HBO Now zmieni nazwę na HBO[18]. Według danych opublikowanych przez AT&T 30 czerwca 2020, czyli nieco ponad miesiąc po uruchomieniu HBO Max, dostęp do usługi miało w Stanach Zjednoczonych 23,6 miliona osób, z czego 3 miliony wykupiły bezpośredni dostęp (to znaczy nie otrzymały go automatycznie dzięki dotychczasowej subskrypcji). Spośród wszystkich abonentów tylko 4,1 miliona faktycznie uruchomiło aplikację. Z kolei liczba użytkowników HBO, którzy nie otrzymali dostępu do HBO Max, wynosiła 5,9 miliona[19]. 16 listopada 2020 WarnerMedia ogłosił podpisanie umowy z przedsiębiorstwem Amazon w sprawie dystrybucji HBO Max na jego urządzeniach, wskutek czego liczba osób z dostępem do serwisu urosła do ponad 33 milionów[20]. 16 grudnia 2020 analogiczna umowa została podpisana z Roku, wskutek czego WarnerMedia zakończył proces migracji użytkowników HBO do HBO Max oraz wygasił serwis strumieniowy HBO (wcześniej znany jako HBO Now)[21].

W sierpniu 2020 doszło do restrukturyzacji WarnerMedia, której elementem było zamknięcie WarnerMedia Entertainment i utworzenie nowego oddziału dedykowanemu HBO Max z Andym Forssellem na czele. Nadzór nad treściami serwisu objął dyrektor programowy HBO, Casey Bloys[22]. 23 października 2020 WarnerMedia ogłosił, że Warner Max zostanie zamknięte, a filmy oryginalne HBO Max będą produkowane przez inne podległe koncernowi wytwórnie, jak Warner Bros. Pictures[23]. 23 kwietnia 2021 oddziały HBO Max i bloku programowego Adult Swim poświęcone animacjom zostały scalone[24].

25 grudnia 2020 w ofercie serwisu pojawił się film Wonder Woman 1984, który był pierwszym materiałem w technologiach 4K, HDR i Dolby Atmos[25]. 21 stycznia 2021 WarnerMedia przekształcił serwis wideo na życzenie DC Universe, poświęcony produkcjom z uniwersum DC, na platformę komiksów. Tym samym kolejny prowadzony przez koncern serwis strumieniowy został wygaszony ze względu na skupienie oferty w HBO Max[26]. 29 lipca 2021 WarnerMedia ogłosił nawiązanie porozumienia z platformą cyfrową Dish Network, w której HBO było nieobecne od 2018, w sprawie udostępnienia HBO Max jego użytkownikom[27]. Decyzją WarnerMedia 15 września 2021 abonenci Amazon Prime Video utracili dostęp do kanałów HBO, dzięki czemu sieć telewizyjna straciła 5 milionów użytkowników. Wszyscy oni otrzymali jednak możliwość wykupienia subskrypcji HBO Max za połowę ceny, czyli 7,49 dolara miesięcznie[28]. Mimo to decyzja w sprawie Amazon Prime Video spowodowała zmniejszenie łącznej liczby abonentów usług HBO Max i HBO w Stanach – pod koniec września była ona o około 1,8 miliona mniejsza niż trzy miesiące wcześniej[29].

Uruchomienie na innych terytoriach[edytuj | edytuj kod]

11 lutego 2021 WarnerMedia zapowiedział, że do końca roku HBO Max zadebiutuje w wybranych państwach Ameryki Łacińskiej i Europy[30]. 29 czerwca 2021 serwis został uruchomiony w 39 krajach Ameryki Łacińskiej[31]. Podobnie jak w Stanach Zjednoczonych, wraz z jego startem została w nich wygaszona usługa HBO Go, której użytkownicy otrzymali automatycznie dostęp do HBO Max[32].

26 października 2021 HBO Max został uruchomiony w sześciu państwach Europy: Szwecji, Danii, Norwegii, Finlandii, Hiszpanii i Andorze[33]. Zastąpił on istniejące tam usługi wideo na życzenie prowadzone przez HBO Europe: HBO Nordic w krajach skandynawskich oraz HBO España w Hiszpanii i Andorze (w krajach tych nie funkcjonowały linearne stacje telewizyjne HBO)[34].

Koncern WarnerMedia zapowiedział, że w 2022 HBO Max pojawi się w 21 innych państwach Europy[35][34]. 8 marca 2022 roku usługa zadebiutowała w 15 krajach europejskich. W większości były to kraje Europy Środkowo-Wschodniej, w tym Polska, gdzie zastąpiła ona prowadzony przez HBO Europe serwis HBO Go[36]. Ponadto pojawiła się wówczas w Portugalii, gdzie także zastąpiła lokalny serwis strumieniowy HBO Portugal, oraz Holandii, gdzie kanały telewizyjne HBO uprzednio istniały, ale zostały zamknięte w 2016[36][37].

Na 2022 zaplanowane zostało także uruchomienie HBO Max w sześciu państwach Europy, w których usługi HBO nigdy nie istniały: Turcji, Grecji, Islandii i krajach bałtyckich[35][36]. Jason Kilar, dyrektor operacyjny WarnerMedia, zdradził, że w Wielkiej Brytanii, Irlandii, Włoszech, Niemczech, Austrii i Szwajcarii HBO Max zadebiutuje nie wcześniej niż w 2025 ze względu na fakt, że do tego czasu kanały grupy Sky Group mają wyłączność na dystrybucję programów HBO w tych krajach[38]. Z kolei we Francji start serwisu jest powstrzymywany przez fakt, że prawa do dystrybucji programów HBO mają Orange i Canal+. WarnerMedia zapowiedział, że po ich wygaśnięciu (najwcześniej w 2023) HBO Max zostanie uruchomiony, a już w 2021 powstał zespół do spraw produkcji oryginalnych francuskich programów[39].

We wrześniu 2021 WarnerMedia otworzył swój oddział w Azji, zapowiadając uruchomienie HBO Max w wybranych państwach kontynentu[40].

Polska[edytuj | edytuj kod]

HBO Max zadebiutował w Polsce 8 marca 2022, zastępując prowadzony przez HBO Polska serwis strumieniowy HBO Go. Wszyscy jego dotychczasowi użytkownicy zostali automatycznie przeniesieni do nowej platformy. Cena usługi (przy wykupieniu jej bezpośrednio) wynosi 29,99 złotych miesięcznie, jednak dotychczasowi abonenci HBO Go oraz użytkownicy, którzy zarejestrowali się do końca marca 2022, otrzymali zniżkę 33% do momentu przerwania subskrypcji[41]. Ponadto możliwa jest opcja rocznego abonamentu za 234,99 złotych[42]. Dostęp do HBO Max, podobnie jak wcześniej do HBO Go, otrzymali także abonenci pośredników, takich jak operatorzy telewizji kablowej (w tym Vectra i UPC Polska), Canal+, Polsat Box bądź Polsat Box Go[41] i Netia[43]. Poza materiałami wideo na życzenie, serwis umożliwia oglądanie na żywo kanałów telewizji linearnej sieci HBO Polska (HBO, HBO2 i HBO3)[41].

W pierwszym dniu istnienia w Polsce z HBO Max skorzystało 329 tysięcy użytkowników, czyli ponad dwukrotnie więcej niż z HBO Go w całym tygodniu poprzedzającym[44]. W marcu 2022 z platformy skorzystało (niekoniecznie po wykupieniu subskrypcji) 5,56 miliona polskich użytkowników, co jest drugim najwyższym wynikiem spośród wszystkich platform strumieniowych w tym czasie (zaraz za Netfliksem)[45]. W kwietniu liczba użytkowników wzrosła do prawie 6 miliona[46].

Okres Warner Bros. Discovery[edytuj | edytuj kod]

Od 8 kwietnia 2022 HBO Max jest prowadzony przez konglomerat Warner Bros. Discovery, który powstał poprzez fuzję spółek WarnerMedia i Discovery[47]. Jeszcze przed połączeniem dyrektor operacyjny koncernu, Gunnar Wiedenfels, zapowiedział, że w następstwie fuzji prowadzone przez spółki serwisy strumieniowe HBO Max i Discovery+ zostaną połączone w jednolitą globalną platformę[48].

W lipcu 2022 Warner Bros. Discovery rozpoczął wdrażanie planu zmniejszenia kosztów operacyjnych o 3 miliardy dolarów. W jej ramach z HBO Max zostały w lipcu i sierpniu bez zapowiedzi usunięte niektóre programy oryginalne, w tym sześć filmów amerykańskich i prawie wszystkie produkcje europejskie. Dzięki temu koncern może zapłacić mniejsze podatki lub zyskać z odsprzedaży programów innym dostawcom[49][50]. Ponadto została podjęta decyzja o anulacji niektórych programów oryginalnych HBO Max, a także rezygnacji z wydania kilku pozycji przygotowanych dla HBO Max: prawie ukończonych filmów Batgirl i Scoob! Holiday Haunt oraz ukończonego trzeciego sezonu serialu Little Ellen[51][52]. Koncern zapowiedział także ograniczenie produkcji nowych programów dziecięcych i familijnych[53] oraz całkowitą rezygnację z produkcji programów oryginalnych HBO Max w Europie z wyjątkiem Hiszpanii i Francji[49].

W lipcu 2022 David Zaslav, prezes Warner Bros. Discovery, zapowiedział, że HBO Max w obecnej formie nie zostanie już uruchomiony w dodatkowych państwach. Zamiast tego zadebiutuje w nich serwis strumieniowy łączący ofertę całego koncernu, powstały w wyniku fuzji HBO Max z Discovery+[54]. W sierpniu 2022 koncern zapowiedział, że nowy serwis o nieznanej nazwie zastąpi HBO Max latem 2023 w Stanach Zjednocznych, w drugiej połowie 2023 w Ameryce Łacińskiej i na początku 2024 w Europie, a następnie zadebiutuje w innych państwach Europy i Azji[55].

Oferta programowa[edytuj | edytuj kod]

Programy oryginalne[edytuj | edytuj kod]

HBO Max zleca globalnie produkcję oryginalnych programów, które następnie premierowo dystrybuuje. Oryginalne materiały, w tym filmy, seriale i programy rozrywkowe, są prezentowane jako Max Originals.

W 2019 koncern WarnerMedia zapowiedział, że w pierwszym roku działalności w Stanach Zjednoczonych w serwisie HBO Max pojawi się 31 programów oryginalnych, a w kolejnym 50[6]. Ponadto HBO Max przejęło pierwszeństwo dystrybucji nowych odcinków niektórych produkcji, które wcześniej emitowały inne marki WarnerMedia, w tym HBO (Ulica Sezamkowa, Esme i Roy)[56], DC Universe (między innymi Doom Patrol i Titans)[57] oraz Cartoon Network (Obóz na wyspie i Infinity Train)[58]. W 2021 WarnerMedia zapowiedział, że w pierwszym roku działalności HBO Max na terenie Ameryce Łacińskiej w serwisie pojawi się ponad 100 lokalnych programów oryginalnych[59]. Wybuch pandemii COVID-19 wpłynął na zmiany w planach dotyczących oryginalnych programów – ze względu na konieczność przerwania zdjęć niektóre zostały skrócone lub przesunięte w czasie[60]. W lipcu 2022 koncern Warner Bros. Discovery ogłosił, że w ramach planowanego zmniejszenia kosztów operacyjnych o 3 miliardy dolarów zawiesza produkcję programów oryginalnych HBO Max w Europie z wyjątkiem Hiszpanii i Francji. Wszystkie nierealizowane jeszcze projekty zostały anulowane, zaś te w trakcie produkcji zostaną dokończone, jednak koncern nie wyklucza sprzedaży ich innym dostawcom. Równocześnie niektóre wydane już programy oryginalne, w tym większość europejskich, zostały globalnie usunięte z serwisu z zamiarem odsprzedania ich innym dostawcom[61].

W Polsce na potrzeby platformy zostały wyprodukowane trzy oryginalne seriale: Odwilż (udostępniony w kwietniu 2022[62]), Warszawianka[63] i Trauma[64], a także filmy dokumentalne: Film balkonowy (udostępniony 17 kwietnia 2022)[65], Stado (udostępniony 7 lipca 2022)[66], Anioły z Sindżaru (współprodukcja z Niemcami)[67] i Boylesque (współprodukcja z Czechami)[68]. Odwilż i Film balkonowy pozostały w serwisie po globalnym usuwaniu treści oryginalnych w lipcu 2022, jednak decyzja co do udostępnienia bądź odsprzedania Warszawianki nie została podjęta[69].

Warner Bros. Discovery[edytuj | edytuj kod]

Oferta HBO Max obejmuje materiały od licznych marek wchodzących w skład prowadzącego go koncernu Warner Bros. Discovery. Wśród dostawców programów znajdują się[70]:

W ofercie HBO Max znalazły się wybrane programy produkowane przez przedsiębiorstwa Warner Bros. Discovery, do których dystrybucji prawa miały inne podmioty, ale koncern odkupił je przed startem serwisu. Przykładami takich produkcji są seriale Przyjaciele[76], Teoria wielkiego podrywu i Młody Sheldon[77], a także seria filmowa Harry Potter[78]. W ofercie HBO Max nie znalazły się oryginalne programy sieci kanałów Cinemax, również należącej do Warner Bros. Discovery[79].

Ze względu na pandemię COVID-19 w Stanach Zjednoczonych, która doprowadziła do ograniczenia działalności kin, wytwórnia Warner Bros. Pictures zmieniła plan dystrybucji swoich produkcji. Film Wonder Woman 1984 z 2020 oraz wszystkie filmy wytwórni z 2021, które zostały nakręcone z planem dystrybucji kinowej, ukazały się w Stanach Zjednoczonych w modelu hybrydowym: równocześnie w kinach i na HBO Max. W serwisie dostępne były początkowo tylko przez miesiąc, by później ustąpić klasycznej dystrybucji na nośnikach domowych, a następnie powrócić na stałe[80]. Podobny model wprowadziła spółka Walt Disney Studios Motion Pictures z serwisem Disney+[81]. Oba przedsiębiorstwa były krytykowane za taki sposób dystrybucji ze względu na nieuzgodnienie go z twórcami filmów i zmniejszenie zainteresowania kinami. Negatywnie o modelu hybrydowym Warner Bros. Pictures wypowiadali się między innymi Amerykańska Gildia Reżyserów[82], agencja talentów Creative Artists Agency[83], sieci kinowe[84] i Denis Villeneuve, reżyser jednego z dystrybuowanych tak filmów, Diuny[85]. W marcu 2021 wytwórnia Warner Bros. Pictures ogłosiła, że w 2022 model hybrydowy nie będzie kontynuowany, a filmy kinowe będą trafiały do oferty HBO Max 45 dni po premierze kinowej[86].

Inni dostawcy[edytuj | edytuj kod]

W ofercie HBO Max znajdują się programy dostawców spoza koncernu WarnerMedia, udostępnione serwisowi poprzez udzielenie licencji. W Stanach Zjednoczonych wśród nich znajdują się filmy z kolekcji The Criterion Collection[87], programy stacji Comedy Central[88] i produkcje dziecięce dystrybuowane przez GKIDS[89]. HBO Max posiada także wyłączne prawa do amerykańskiej dystrybucji niektórych materiałów zagranicznych, między innymi wybranych seriali Sky Group, BBC i Channel 4[90].

W krajach Ameryki Łacińskiej poza Brazylią HBO Max dystrybuuje programy największej brazylijskiej stacji telewizyjnej, TV Globo[91]. W Brazylii i Meksyku serwis transmituje na żywo mecze Ligi Mistrzów UEFA[31].

10 lutego 2022 koncerny WarnerMedia i Sony Pictures Entertainment ogłosiły porozumienie, na mocy którego w 13 krajach Europy Środkowo-Wschodniej, w tym w Polsce, HBO Max zawiera w ofercie materiały od Sony[92].

Uruchomienie[edytuj | edytuj kod]

     Terytoria, gdzie HBO Max funkcjonuje.
Data uruchomienia Państwo lub terytorium
2020-05-27 27 maja 2020(dts)[8]  Portoryko
 Stany Zjednoczone
2021-06-29 29 czerwca 2021(dts)[31]  Anguilla
 Antigua i Barbuda
 Argentyna
 Aruba
 Bahamy
 Barbados
 Belize
 Boliwia
 Brazylia
 Brytyjskie Wyspy Dziewicze
 Chile
 Curaçao
 Dominika
 Dominikana
 Ekwador
 Grenada
 Guam
 Gujana
 Haiti
 Honduras
 Jamajka
 Kajmany
 Kolumbia
 Kostaryka
 Meksyk
 Montserrat
 Nikaragua
 Panama
 Paragwaj
 Peru
 Saint Kitts i Nevis
 Saint Lucia
 Saint Vincent i Grenadyny
 Salwador
 Surinam
 Trynidad i Tobago
 Turks i Caicos
 Urugwaj
 Wenezuela
2021-10-26 26 października 2021(dts)[33]  Andora
 Dania
 Finlandia
 Hiszpania
 Norwegia
 Szwecja
2022-03-08 8 marca 2022(dts)[36]  Bośnia i Hercegowina
 Bułgaria
 Chorwacja
 Czarnogóra
 Czechy
 Holandia
 Macedonia
 Mołdawia
 Polska
 Portugalia
 Rumunia
 Serbia
 Słowacja
 Słowenia
 Węgry

Liczba abonentów (łącznie z HBO)[edytuj | edytuj kod]

Tabela zawiera informacje o zaokrąglonych liczbach abonentów HBO Max i HBO na koniec poszczególnych kwartałów. Dla użytkowników ze Stanów Zjednoczonych koncern AT&T wyszczególnia liczby abonentów, którzy posiadają obie usługi lub tylko HBO (bez dostępu do HBO Max). W przypadku pozostałych państw podaje tylko łączną liczbę użytkowników obu usług. Dla HBO Max poniższe liczby dotyczą osób, które posiadają dostęp do serwisu, ale niekoniecznie z niego korzystają (tylko w sprawozdaniach z 2020 zostali wyszczególnieni użytkownicy aktywni, czyli tacy, którzy faktycznie uruchomili aplikację).

Wykres zaokrąglonej liczby abonentów HBO Max i HBO
Zaokrąglona liczba abonentów HBO Max i HBO na świecie (w milionach)
Data Abonenci
(łącznie z HBO)
Stany Zjednoczone Pozostałe państwa
(łącznie z HBO)
Łącznie z HBO Bez posiadaczy
tylko HBO
30 czerwca 2020[93] 36,347[a] 36,347 26,569 brak danych
30 września 2020[94] 38,033[b] 38,033 28,731
31 grudnia 2020[95] 41,528[c] 41,528 37,665
30 marca 2021[96] 63,921 44,183 40,628 19,738[d]
30 czerwca 2021[97] 67,527 47,029 43,528 20,498
30 września 2021[98] 69,414 45,181 41,673 24,233
31 grudnia 2021[99] 73,751 46,790 43,279 26,961
30 marca 2022[100] 76,757 48,611 45,103 28,146

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

 1. W tym 4,140 miliona użytkowników aktywnych HBO Max.
 2. W tym 8,612 miliona użytkowników aktywnych HBO Max.
 3. W tym 17,170 miliona użytkowników aktywnych HBO Max.
 4. Dotyczy tylko usług HBO (HBO Max nie funkcjonował wówczas poza Stanami Zjednoczonymi).

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Wendy Lee, Ryan Faughnder: WarnerMedia announces new streaming service to compete with Netflix and Disney – Los Angeles Times. Los Angeles Times, 2018-10-13. [dostęp 2018-10-13]. [zarchiwizowane z tego adresu (2018-10-13)]. (ang.).
 2. Todd Spangler: HBO Pay-TV Customers Will Have Access to WarnerMedia SVOD Service, AT&T Chief Says. Variety, 2019-05-14. [dostęp 2019-07-09]. [zarchiwizowane z tego adresu (2019-07-10)]. (ang.).
 3. Todd Spangler: WarnerMedia Reorg Gives Otter Media’s Tony Goncalves Oversight of Streaming Service Development. Variety, 2019-05-31. [dostęp 2019-07-10]. [zarchiwizowane z tego adresu (2019-07-10)]. (ang.).
 4. Todd Spangler: ‘Friends’ to Leave Netflix for WarnerMedia’s HBO Max Streaming Service in 2020. Variety, 2019-07-09. [dostęp 2021-09-22]. (ang.).
 5. Todd Spangler: What’s Coming to HBO Max: Shows, Movies Announced for WarnerMedia Streaming Service (So Far). Variety, 2019-07-09. [dostęp 2021-09-22]. (ang.).
 6. a b Joan E. Solsman: HBO Max will cost $15 a month and launch in May with shows, movies... and podcasts. CNET, 2019-10-30. [dostęp 2021-09-22]. (ang.).
 7. Rebecca Rubin: Warner Bros., HBO Max Set New Film Division for Streaming Service. [w:] Variety [on-line]. 2020-02-05. [dostęp 2020-02-05]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-02-05)]. (ang.).
 8. a b c d Kif Leswing: HBO Max online service just launched in the U.S. – here’s a first look. CNBC, 2020-05-27. [dostęp 2021-09-24]. (ang.).
 9. New HBO Max Ad-Supported Tier Is Available Today. WarnerMedia, 2020-07-02. [dostęp 2021-09-24]. (ang.).
 10. Joan E. Solsman: AT&T wireless, internet customers can get one month of HBO Max free. CNET, 2020-04-21. [dostęp 2021-09-24]. (ang.).
 11. Julia Alexander: HBO and HBO Max are headed to YouTube TV. The Verge, 2020-02-20. [dostęp 2021-09-24]. (ang.).
 12. Julia Alexander: Charter customers who pay for HBO will get HBO Max free when it launches next month. The Verge, 2020-04-15. [dostęp 2021-09-24]. (ang.).
 13. Dade Hayes: HBO Max Sets Apple Deal For Streaming Distribution. Deadline.com, 2020-04-27. [dostęp 2021-09-24]. (ang.).
 14. Todd Spangler: Hulu to Offer HBO Max at Launch, Free to Most Current HBO Customers. Variety, 2020-05-01. [dostęp 2021-09-24]. (ang.).
 15. Dade Hayes: WarnerMedia Locks HBO Max Distribution Deals With Seven New Partners, From Pay-TV To PlayStation, Xbox And Samsung. Deadline.com, 2020-05-20. [dostęp 2021-09-24]. (ang.).
 16. Dade Hayes: HBO Max Reaches Distribution Deal With Comcast, Widening Reach On Launch Day. Deadline.com, 2020-05-27. [dostęp 2021-09-24]. (ang.).
 17. Travis Clark: HBO Max’s lack of Roku and Amazon support casts a big shadow over its launch day. Business Insider, 2020-05-27. [dostęp 2021-09-24]. (ang.).
 18. Joan E. Solsman: HBO is ending HBO Go, renaming HBO Now since HBO Max is live. CNET, 2020-06-13. [dostęp 2021-09-16]. (ang.).
 19. Todd Spangler, Cynthia Littleton: HBO Max and HBO Have 36.3 Million Subscribers, Up 5% From End of 2019, AT&T Says. Variety, 2020-07-23. [dostęp 2021-09-24]. (ang.).
 20. Todd Spangler: HBO Max Is Finally Coming to Amazon Fire TV. Variety, 2020-11-16. [dostęp 2021-09-24]. (ang.).
 21. Dade Hayes: HBO Max Seals Deal With Roku, Making Streaming Distribution Footprint Complete. Deadline.com, 2020-12-16. [dostęp 2021-09-24]. (ang.).
 22. Lesley Goldberg: Bob Greenblatt, Kevin Reilly Out Amid Major WarnerMedia Restructuring. The Hollywood Reporter, 2020-08-07. [dostęp 2021-09-22]. (ang.).
 23. Borys Kit: Warner Max Restructures as WarnerMedia Consolidates Film Production. The Hollywood Reporter, 2020-10-23. [dostęp 2021-01-29]. (ang.).
 24. Nellie Andreeva: Adult Swim & HBO Max Merge Animation Development Under Suzanna Makkos. Deadline.com, 2021-04-23. [dostęp 2021-09-22]. (ang.).
 25. Chris Welch: Wonder Woman 1984 will be the first title that HBO Max streams in 4K. The Verge, 2020-12-01. [dostęp 2021-09-24]. (ang.).
 26. Greame McMillan: DC Universe Rebranding as Comics-Centric Platform. The Hollywood Reporter, 2020-09-18. [dostęp 2021-09-24]. (ang.).
 27. Dade Hayes: HBO And Dish Network Resolve Nearly 3-Year Carriage Impasse, Firming Up New Deal Including Promo Discounts. Deadline.com, 2021-07-29. [dostęp 2021-09-24]. (ang.).
 28. J. Clara Chan: HBO Leaves Amazon Prime as WarnerMedia Takes Subscriber Hit. The Hollywood Reporter, 2021-09-15. [dostęp 2021-10-26]. (ang.).
 29. Catie Keck: HBO Max and HBO’s US subscriptions dip following Amazon exit. The Verge, 2021-10-21. [dostęp 2021-10-26]. (ang.).
 30. Naman Ramachandran: HBO Max Set For Latin America and Caribbean Launch in June, Europe Services to Get Upgraded. Variety, 2021-02-11. [dostęp 2021-09-27]. (ang.).
 31. a b c HBO Max Rolls out in 39 Territories in Latin America and the Caribbean Starting Today. Business Wire, 2021-06-29. [dostęp 2021-09-27]. (ang.).
 32. Dade Hayes: HBO Max Sets Latin America Launch Plans, Including Phase-Out Of HBO Go. Deadline.com, 2021-02-11. [dostęp 2021-09-27]. (ang.).
 33. a b John Hopewell, Jamie Lang: HBO Max Europe Launch: Service Debuts Aggressive Half Price Offer in Nordics, Spain. Variety, 2021-10-26. [dostęp 2021-10-26]. (ang.).
 34. a b Jon Porter: HBO Max is coming to parts of Europe on October 26th. The Verge, 2021-09-08. [dostęp 2021-09-27]. (ang.).
 35. a b Jamie Lang: HBO Max Unveils New Territories, Pricing and 45-Day Theatrical-to-Streaming Window in Europe. Variety, 2021-10-05. [dostęp 2021-10-06]. (ang.).
 36. a b c d HBO Max: Now Streaming in 61 Territories Worldwide. WarnerMedia, 2022-03-08. [dostęp 2022-03-08]. (ang.).
 37. Jarco Kriek: HBO films en series vanaf 2017 in Nederland exclusief bij Ziggo. Totaal TV, 2016-09-28. [dostęp 2021-09-21]. (niderl.).
 38. Richard Middleton, Jonathan Easton: HBO Max won’t launch in UK, Germany or Italy until Sky deal ends in 2025. Television Business International, 2021-03-23. [dostęp 2021-09-21]. (ang.).
 39. Elsa Keslassy: HBO Max France: Canal Plus Executive Vera Peltekian Set to Lead Original Programming (EXCLUSIVE). Variety, 2021-10-19. [dostęp 2021-10-26]. (ang.).
 40. Rebecca Davis: WarnerMedia Opens New Hub in Singapore, Eyeing Launch of HBO Max in Asia. Variety, 2021-09-24. [dostęp 2021-09-27]. (ang.).
 41. a b c Rusza HBO Max, koniec HBO GO. Jak skorzystać z nowej platformy streamingowej?. Wirtualnemedia.pl, 2022-03-08. [dostęp 2022-03-16]. (pol.).
 42. HBO Max w Polsce od 8 marca za 29,99 zł miesięcznie. Wirtualnemedia.pl, 2022-02-01. [dostęp 2022-02-02]. (pol.).
 43. Bez HBO Max na dekoderach Netii. Wirtualnemedia.pl, 2022-02-15. [dostęp 2022-03-16]. (pol.).
 44. Duże zainteresowanie HBO Max w Polsce. Abonenci krytykują serwis za braki w ofercie i problemy techniczne. Wirtualnemedia.pl, 2022-03-14. [dostęp 2022-03-16]. (pol.).
 45. HBO Max z 5,5 mln polskich użytkowników, Netflix i CDA Premium ze spadkami. Wirtualnemedia.pl, 2022-04-11. [dostęp 2022-04-17]. (pol.).
 46. Netflix, Polsat Box Go i Prime Video ze spadkami. Zyskał HBO Max. Wirtualnemedia.pl, 2022-05-12. [dostęp 2022-05-19]. (pol.).
 47. Jennifer Maas: Discovery Closes Acquisition of AT&T’s WarnerMedia. Variety, 2022-04-08. [dostęp 2022-04-09]. (ang.).
 48. Manori Ravindran: Warner Bros. Discovery Will Combine HBO Max and Discovery Plus in International Markets. Variety, 2022-03-15. [dostęp 2022-03-16]. (ang.).
 49. a b Manori Ravindran: HBO Max Halts Originals in Parts of Europe in Major Restructure (EXCLUSIVE). Variety, 2022-07-04. [dostęp 2022-07-07]. (ang.).
 50. Todd Spangler: HBO Max Quietly Removed Six Warner Bros. Streaming-Exclusive Movies. Variety, 2022-08-03. [dostęp 2022-08-05]. (ang.).
 51. Anthony D’Alessandro, Justin Kroll: The Dish: What’s Behind The ‘Batgirl’ & ‘Scoob!’ Discard? David Zaslav’s Abject Rejection Of Jason Kilar’s HBO Max Strategy. Deadline Hollywood, 2022-08-02. [dostęp 2022-08-05]. (ang.).
 52. Peter White: ‘Little Ellen’ Scrapped At HBO Max Ahead Of Season 3 Premiere As Questions Surround Future Of Streamer’s Animation Strategy. Deadline Hollywood, 2022-08-02. [dostęp 2022-08-05]. (ang.).
 53. Peter White: Warner Bros. Discovery Confirms Kids’ Content Cuts. Deadline Hollywood, 2022-08-04. [dostęp 2022-08-05]. (ang.).
 54. Mark Layton: Warner Bros. Discovery halts HBO Max roll out with combined streamer set for launch in France. Digital TV Europe, 2021-07-06. [dostęp 2022-07-28]. (ang.).
 55. Peter White: Warner Bros. Discovery: HBO Max & Discovery+ Combined Streamer To Launch In U.S. In Summer 2023. Deadline Hollywood, 2022-08-04. [dostęp 2022-08-05]. (ang.).
 56. Rick Porter: ‘Sesame Street’ Moving to HBO Max in 5-Year Deal. The Hollywood Reporter, 2019-10-03. [dostęp 2021-09-27]. (ang.).
 57. Matt Webb Mitovich: DC Universe Original TV Series Will Be Moving to HBO Max, Says DC CCO. TVLine, 2020-08-14. [dostęp 2021-09-27]. (ang.).
 58. HBO Max Sets Magical Third Season of „Summer Camp Island” to Premiere Dec. 10. The Futon Critic, 2020-11-17. [dostęp 2021-09-27]. (ang.).
 59. Jamie Lang: HBO Max to Develop 100 Latin American Originals in 2020-21 – Global Bulletin. Variety, 2021-04-30. [dostęp 2021-09-27]. (ang.).
 60. Gary Levin: Pandemic anniversary: How COVID-19 changed how TV was made, and what we watched. USA Today, 2019-10-03. [dostęp 2021-09-27]. (ang.).
 61. Manori Ravindran: HBO Max Halts Originals in Parts of Europe in Major Restructure (EXCLUSIVE). Variety, 2022-07-04. [dostęp 2022-07-07]. (ang.).
 62. „Odwilż” – pierwszy polski serial HBO Max Original, już w sieci. Co w odcinkach?. Wprost, 2022-04-01. [dostęp 2022-04-02].
 63. Łukasz Szewczyk: HBO Max wkracza do Europy. Premierowe seriale, filmy prosto z kina, nowa platforma. Kiedy w Polsce?. Media2.pl, 2021-10-05. [dostęp 2022-02-02].
 64. Patryk Pallus: Koniec zdjęć do serialu „Trauma”. Co dalej z produkcją HBO Max?. WirtualneMedia.pl, 2022-07-18. [dostęp 2022-07-22].
 65. "Film balkonowy" Pawła Łozińskiego w kinach od 8 kwietnia, od 17 kwietnia w HBO Max. Wirtualnemedia.pl, 2022-03-19. [dostęp 2022-03-21].
 66. Lipiec 2022 w HBO Max. Serialowe i filmowe nowości. Onet.pl, 2022-06-30. [dostęp 2022-07-07].
 67. Christopher Vourlias: With ‘Collective’s’ Dual Oscar Nods and Arrival of HBO Max, HBO Europe’s Doc Division Readies for Global Spotlight (EXCLUSIVE). Variety, 2021-05-07. [dostęp 2022-07-07]. (ang.).
 68. Michał Kaczoń: Polski dokument nagrodzony w Toronto. „Boylesque“ z nagrodą festiwalu Hot Docs [WIDEO]. Radio Zet, 2022-05-10. [dostęp 2022-05-26].
 69. Andrzej Kulasek: HBO Max nie będzie więcej produkować filmów i seriali w Polsce. "Zaprzestajemy dalszych prac". Gazeta Wyborcza, 2022-07-05. [dostęp 2022-07-07].
 70. HBO Max Available Now!. Warner Bros., 2020-05-27. [dostęp 2021-09-27]. (ang.).
 71. Michael Schneider: The CW Looks to the Future as Its Parent Companies Evolve. Variety, 2019-08-07. [dostęp 2021-09-27]. (ang.).
 72. Nellie Andreeva: With All New CW Series Currently HBO Max-Bound, Steamer & Net Forge Ties That Go Beyond Library Content. Deadline.com, 2021-01-14. [dostęp 2021-09-27]. (ang.).
 73. The NHL Comes to Turner. WarnerMedia, 2021-04-27. [dostęp 2021-09-27]. (ang.).
 74. Alex Mateo: Sony’s Funimation Global Group Completes Acquisition of Crunchyroll from AT&T (Updated). Anime News Network, 2021-09-08. [dostęp 2021-09-27]. (ang.).
 75. Denise Petski: ‘Fixer Upper’ Among Magnolia Network Content Heading To HBO Max. Deadline Hollywood, 2022-08-04. [dostęp 2022-08-05]. (ang.).
 76. Todd Spangler: ‘Friends’ to Leave Netflix for WarnerMedia’s HBO Max Streaming Service in 2020. Variety, 2019-07-09. [dostęp 2021-09-27]. (ang.).
 77. Will Thorne: HBO Max Acquires ‘Young Sheldon’ Streaming Rights. Variety, 2020-05-29. [dostęp 2021-09-27]. (ang.).
 78. Nick Romano: All eight Harry Potter films magically arrive on HBO Max for platform launch. Entertainment Weekly, 2020-05-27. [dostęp 2021-09-27]. (ang.).
 79. Tim Baysinger: Cinemax Abandons Original Programming, Channel Will Not Be Part of HBO Max. TheWrap, 2020-01-15. [dostęp 2021-09-27]. (ang.).
 80. a b James Hibberd: Warner Bros. to release every 2021 movie on HBO Max at same time as theaters. Entertainment Weekly, 2020-12-03. [dostęp 2021-09-27]. (ang.).
 81. Todd Spangler: ‘Mulan’ Will Be Available to All Disney Plus Subscribers in December for No Extra Cost. Variety, 2020-09-02. [dostęp 2021-09-27]. (ang.).
 82. Dave McNary: Directors Guild Criticizes Warner Bros. Over HBO Max Deal. Variety, 2020-12-09. [dostęp 2021-09-27]. (ang.).
 83. Dave McNary: CAA President Blasts WarnerMedia Streaming Plan: ‘You Are Trying to Take Advantage of Our Clients’. Variety, 2020-12-10. [dostęp 2021-09-27]. (ang.).
 84. Eli Countryman: Directors, Theaters Express Worry Over Warner Bros. HBO Max Deal. Variety, 2020-12-12. [dostęp 2021-09-27]. (ang.).
 85. Denis Villeneuve: ‘Dune’ Director Denis Villeneuve Blasts HBO Max Deal (EXCLUSIVE). Variety, 2020-12-10. [dostęp 2021-09-27]. (ang.).
 86. Graeme Guttman: WB Returning To Theater-Only Releases In 2022 With 45-Day Limited Window. Screenrant, 2021-03-23. [dostęp 2021-09-27]. (ang.).
 87. Julia Alexander: Here are the hundreds of classic movies people can stream on HBO Max. The Verge, 2019-05-18. [dostęp 2021-09-27]. (ang.).
 88. Dade Hayes: HBO Max Reaches 30 Originals, Adds Comedy Central Mainstays Like ‘Chappelle’s Show’, ‘Inside Amy Schumer’. Deadline.com, 2020-09-14. [dostęp 2021-09-27]. (ang.).
 89. Nick Statt: HBO Max to get Weathering with You, Promare, and the latest Studio Ghibli film. The Verge, 2021-01-07. [dostęp 2021-09-27]. (ang.).
 90. HBO Max Expands Max Originals Programming with Critically Acclaimed International Series. WarnerMedia, 2020-07-22. [dostęp 2021-09-27]. (ang.).
 91. Globo Closes Content Deal with HBO Max in Latin America. Senal News, 2021-11-24. [dostęp 2022-02-10]. (ang.).
 92. Naman Ramachandran: Sony, WarnerMedia Set Blockbuster Film Deal for HBO Max Central Europe. Variety, 2022-02-10. [dostęp 2022-02-10]. (ang.).
 93. Financial and Operational Trends: Q2 2020. AT&T. [dostęp 2021-10-16]. (ang.).
 94. Financial and Operational Trends: Q3 2020. AT&T. [dostęp 2021-10-16]. (ang.).
 95. Financial and Operational Trends: Q4 2020. AT&T. [dostęp 2021-10-16]. (ang.).
 96. Financial and Operational Trends: Q1 2021. AT&T. [dostęp 2021-10-16]. (ang.).
 97. Financial and Operational Trends: Q2 2021. AT&T. [dostęp 2021-10-16]. (ang.).
 98. Financial and Operational Trends: Q3 2021. AT&T. [dostęp 2021-10-16]. (ang.).
 99. Financial and Operational Trends: Q4 2021. AT&T. [dostęp 2022-01-27]. (ang.).
 100. Financial and Operational Trends: Q1 2022. AT&T. [dostęp 2022-05-13]. (ang.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]