Podatki w Unii Europejskiej

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Podatki w Unii Europejskiej można podzielić na podatki bezpośrednie i pośrednie. Jedynie podatki pośrednie zostały zharmonizowane, natomiast podatki bezpośrednie są zróżnicowane w poszczególnych krajach członkowskich.

Podatek VAT[edytuj | edytuj kod]

Stawka podstawowa (ang. standard rate) podatku VAT nie może być niższa niż 15%, nie ma natomiast ustalonej górnej granicy (obecnie najwyższa stawka w UE i na świecie jest na Węgrzech, wynosi 27%). Dodatkowo każdy kraj członkowski może zastosować tylko jedną stawkę obniżoną (reduced rate) w stosunku do stawki podstawowej. Stawka zerowa VAT (zero rate) może być stosowana jedynie w stosunku do dostaw wewnątrzwspólnotowych oraz eksportu towarów do krajów trzecich (niebędących członkami UE). Obecnie kraje członkowskie zgodnie z wynegocjowanymi warunkami mogą stosować stawkę przejściową (parking rate). Dla przykładu w Polsce stawką przejściową jest obniżona stawka 8% oraz stawka 5%.

Podatki bezpośrednie w krajach Unii Europejskiej[edytuj | edytuj kod]

Dania

Malta

  • taxxa fug l-income (maltański) – podatek dochodowy zarówno od osób indywidualnych, jak i zysków firm stosowany na Malcie. Osoby fizyczne są opodatkowane jedną z sześciu stawek progresywnych: 0, 15, 20, 25, 30 lub 35%. Zyski firm są opodatkowane stawką liniową 35%.

Wielka Brytania

  • income tax (ang. I.T.) – podatek dochodowy od osób fizycznych. W Wielkiej Brytanii naliczany jest według skali progresywnej: 10, 22 i 40% z kwotą wolną (w roku fiskalnym 06/07 - 5035 funtów).
  • national insurance contributions - składka ubezpieczenia społecznego (klasy pierwszej i czwartej) posiada cechy podatku dochodowego. Jest pobierana wraz z podatkiem jako procent dochodu. W roku podatkowym 2007/08 wynosiła ona w przypadku osób pozostających w stosunku pracy 11% (plus 12,8% ze strony pracodawcy) z kwotą wolną identyczną jak w przypadku podatku dochodowego. W przypadku osób prowadzących działalność gospodarczą stawka ubezpieczenia społecznego wynosi 8 procent dochodu netto. Dla dochodów powyżej 33540 funtów rocznie stawka składki ubezpieczenia społecznego wynosi 1%.

Więcej: podatki w Wielkiej Brytanii

Irlandia

  • W Irlandii stosuje się dwie stawki tego podatku: 20 i 41%
Skala podatkowa w roku 2007
Ponad Do Podatek wynosi
34 000 EUR 20%
34 001 EUR 41% nadwyżki ponad 34 000 EUR

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Tolleys Tax Guide. Lexis Nexis 2007, H. Burrows