Podkarzeł

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Diagram Hertzsprunga-Russella
typ widmowy
brązowe karły
białe karły
czerwone karły
podkarły
ciąg główny
(„karły”)
podolbrzymy
olbrzymy
jasne olbrzymy
nadolbrzymy
hiperolbrzymy
absolutna
wielk.
gwiazdowa
(MV)
O
B
A
F
G
K
M
L
T

Podkarłygwiazdy należące do VI klasy jasności. Zwykle są to gwiazdy II populacji ciągu głównego. Na diagramie Hertzsprunga-Russella leżą pomiędzy karłami dysku galaktycznego a białymi karłami[1]. Ich jasność jest o 1,5 – 2 magnitudo mniejsza niż gwiazd ciągu głównego o identycznym typie widmowym. Charakteryzują się niską metalicznością.

Termin „podkarzeł” został wprowadzony przez Gerarda Petera Kuipera w 1939 na określenie gwiazd z niezwykłymi widmami, które wcześniej określano jako „przejściowe” (lub „niedojrzałe”) białe karły.

Charakterystyka fizyczna[edytuj]

Niska metaliczność, czyli mała zawartość pierwiastków cięższych od helu sprawia, że zewnętrzne warstwy podkarłów są bardziej przepuszczalne i gwiazdy te emitują więcej światła o małych długościach fali (w przypadku jasnych podkarłów w nadfiolecie) niż gwiazdy I populacji tego samego typu widmowego. Podkarły należące do późniejszych typów widmowych (zwłaszcza M) są czerwieńsze niż karły należące do dysku galaktycznego; to również jest spowodowane większą przejrzystością atmosfery gwiazdy i silniejszą emisją w zakresie widzialnym[1].

Przykładami podkarłów są gwiazda Kapteyna lub Groombridge 1830.

Podkarły typu widmowego B są nazywane gorącymi podkarłami.

Zobacz też[edytuj]

Przypisy

  1. a b I. Neill Reid, Suzanne L. Hawley: New Light on Dark Stars. Springer-Praxis, 2005. ISBN 3540251243.