Przejdź do zawartości

Podróż apostolska Benedykta XVI do Stanów Zjednoczonych

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Podróż apostolska do Stanów Zjednoczonych
Chrystus naszą nadzieją
Papież

Benedykt XVI

Termin pielgrzymki

15 kwietnia21 kwietnia 2008

Państwo

 Stany Zjednoczone

Miejscowości

Waszyngton, Nowy Jork

Podróż apostolska Benedykta XVI do Stanów Zjednoczonych odbyła się w dniach 15 kwietnia – 21 kwietnia 2008 pod hasłem „Chrystus naszą nadzieją”.

W czasie tej podróży papież obchodził swoje 81. urodziny (16 kwietnia) oraz trzecią rocznicę wyboru na Stolicę Piotrową (19 kwietnia).

Plan podróży[edytuj | edytuj kod]

Przylot do Waszyngtonu[edytuj | edytuj kod]

Benedykt XVI odleciał z rzymskiego lotniska Fiumicino we wtorek 15 kwietnia o godz. 12.00. O godz. 16.00 czasu miejscowego przybył do bazy Andrews Amerykańskich Sił Powietrznych w Waszyngtonie, gdzie powitał go prezydent George W. Bush z małżonką. Rezydencją papieża w stolicy USA była nuncjatura apostolska.

Spotkanie z prezydentem Bushem[edytuj | edytuj kod]

Benedykt XVI podczas rozmowy z prezydentem USA George’em Walkerem Bushem

W środę 16 kwietnia, po Mszy św. w nuncjaturze, Benedykt XVI udał się samochodem do Białego Domu. O 10.30 odbyła się ceremonia powitalna na południowym trawniku rezydencji amerykańskiego prezydenta, gdzie papież wygłosił przemówienie. Po rozmowie w Gabinecie Owalnym papież opuścił w południe Biały Dom. O 13.00 podjął w nuncjaturze na obiedzie członków Prezydium Konferencji Biskupów Katolickich Stanów Zjednoczonych i kardynałów z tego kraju. O 16.45 przyjął tam przedstawicieli katolickich organizacji charytatywnych. O 17.45 w bazylice Niepokalanego Poczęcia w Waszyngtonie odbyły się nieszpory i spotkanie z całym episkopatem USA.

Msze dla wiernych[edytuj | edytuj kod]

W czwartek 17 kwietnia o godz. 10.00 Benedykt XVI odprawił Mszę św. na stadionie Nationals, a o 17.00 w siedzibie Katolickiego Uniwersytetu Ameryki spotkał się ze światem akademickim. O 18.30 spotkał się z przedstawicielami innych religii w sali „Rotunda” w Centrum Kulturalnym im. Papieża Jana Pawła II.

Nowy Jork. Wystąpienie na forum ONZ[edytuj | edytuj kod]

W piątek 18 kwietnia, po Mszy św. w nuncjaturze, papież opuścił Waszyngton i odleciał do Nowego Jorku. O godz. 10.45 rozpoczęła się wizyta Benedykta XVI w siedzibie Organizacji Narodów Zjednoczonych. Papież wygłosił przemówienie na forum Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych oraz spotkał się z pracownikami nowojorskiej siedziby organizacji. O 18.00 w kościele św. Józefa odbyło się spotkanie ekumeniczne. Wieczorem Benedykt XVI zjadł kolację z kardynałami ze Stanów Zjednoczonych i członkami Prezydium tamtejszej konferencji episkopatu w swej rezydencji, którą była siedziba stałego przedstawiciela Stolicy Apostolskiej przy ONZ, abp. Celestino Migliore.

Nowy Jork. Wizyta w synagodze Park East[edytuj | edytuj kod]

 Zobacz więcej w artykule Synagoga Park East w Nowym Jorku, w sekcji Wizyta Benedykta XVI.

Msza w katedrze pw. św. Patryka[edytuj | edytuj kod]

W sobotę 19 kwietnia o godz. 9.15 papież odprawił Mszę św. w katedrze pw. św. Patryka, w której udział wezięło duchowieństwo i osoby konsekrowane. W południe zjadł obiad w rezydencji arcybiskupa Nowego Jorku, a o 16.30 spotkał z niepełnosprawnymi, młodzieżą i seminarzystami w seminarium św. Józefa.

Ground Zero i trzecia msza dla wiernych[edytuj | edytuj kod]

W niedzielę 20 kwietnia, w ostatnim dniu wizyty, o godz. 9.30 Benedykt XVI modlił się w Ground Zero – miejscu, w którym stały wieże World Trade Center, zburzone w wyniku zamachów z 11 września 2001 r. O 14.30 papież odprawił Mszę św. na stadionie Yankee.

Powrót do Rzymu[edytuj | edytuj kod]

Papież o 20.30 odleciał z lotniska im. Johna Fitzgeralda Kennedy’ego w drogę powrotną do Rzymu. Samolot papieski wylądował na rzymskim lotnisku Ciampino w poniedziałek 21 kwietnia przed południem.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]