Pohjola

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Pohjola to legendarne miejsce w mitologii fińskiej, którego nazwa pochodzi od słowa Pohja (północ) i oznacza Kraj Północy, czyli cały obszar polarny, zaś w świecie Kalevali[1] był to kraj Lapończyków, kraj oddzielony od Kalevali morzem[2][3].

W prawdziwym świecie Pohjola zawiera część Laponii i starożytnej krainy Kainuu. Nazwy tej używa się jednak również dla całkowicie mitycznego miejsca, źródła zła, wiecznie zimnej krainy północy[4][5]. Z tej Pohjoli pochodzą choroby i mróz. Pohjola jest wrogiem Vainoli, kraju Kalevali.

W fińskiej mitologii władczynią Pohjoli jest Louhi, zła wiedźma o wielkiej mocy. Wielki kowal Seppo Ilmarinen wykuł na jej prośbę Sampo i podarował jej w zamian za rękę jej córki. Sampo to magiczny młynek obfitości, który dostarcza mieszkańcom Pohjoli niezliczone ilości dóbr. Inne postacie z Kalevali również starały się o rękę córek Pohjoli. Byli wśród nich poszukiwacz przygód Lemminkäinen i wielki mędrzec Väinämöinen. Louhi zażądała od nich cudów podobnych do Sampo, takich jak zabicie Łabędzia z Tuoneli. Gdy któryś z oblubieńców wreszcie otrzymał rękę jednej z córek, w wielkich komnatach Pohjoli odbywały się wielkie uczty.

Korzenie „drzewa świata”, filaru Ziemi, znajdowały się według fińskiej mitologii gdzieś za północnym horyzontem, w Pohjoli. Wykucie Sampo i podarowanie go wiedźmie Louhi, walka ludzi z południa o zdobycie Sampo i użycie go do własnych celów oraz jego rozbicie składają się razem na dużą część tekstu Kalevali.

Odwołania artystyczne[edytuj | edytuj kod]

Lektury[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Krótkie streszczenie Kalevali. finlit.fi. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-04-20)]. – występuje tu wiele odwołań do Pohjoli.
  2. Bohaterowie run udają się również do Pohjoli, kraju oddzielonego od Kalevali morzem. Wyruszają tam w konkury i na podbój. Szukają tam również schronienia przed prześladowcami.
  3. Fińska poezja ludowa i Kalevala. finlit.fi. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-04-21)]..
  4. Mitologia fińska: Matka Chorób Szuflada – magazyn kulturalno literacki.
  5. Mitologia fińska. mitencyklopedia.w.interia.pl. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-07-17)]. Encyklopedia mitów i legend.