Pojazd Minowania Narzutowego BAOBAB-K

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Baobab - K
Dane podstawowe
Państwo

 Polska

Producent

Huta Stalowa Wola

Typ pojazdu

pojazd minowania narzutowego

Trakcja

kołowa

Załoga

2 osoby

Historia
Prototypy

2018

Produkcja

od 2026

Dane techniczne
Silnik

Iveco Cursor 13 o mocy 540 KM / 397 kW.

Transmisja

mechaniczna

Pancerz

poziom I STANAG 4569

Długość

ok. 12 m

Szerokość

ok. 2,55 m

Wysokość

ok. 3,500 m.

Masa

ok. 32 t

Dane operacyjne
Uzbrojenie
6 bloków z 20 kasetami po 5 min MN-123 (600 min przeciwpancernych kumulacyjnych)
Wyposażenie
8 wyrzutni granatów dymnych
Obra-3

Pojazd Minowania Narzutowego, przeznaczony do realizacji zadań wsparcia inżynieryjnego w postaci ustawiania narzutowych pól minowych, z wykorzystaniem min przeciwpancernych MN-123. Umożliwia tworzenie różnej gęstości zapór przeciwpancernych zdolnych do unieszkodliwiania i niszczenia różnego rodzaju pojazdów wojskowych przeciwnika. Pojazd pozwoli na zwiększenie zdolności Sił Zbrojnych RP w zakresie realizacji zadań wsparcia inżynieryjnego przez pododdziały saperskie poprzez automatyczne i samobieżne ustawianie narzutowych pól minowych na wybranym obszarze[1].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Pojazd Minowania Narzutowego, jest efektem pracy badawczo-rozwojowej zrealizowanej na podstawie umowy zawartej przez HSW z Agencją Uzbrojenia z 28 grudnia 2018 r. W wyniku prowadzonych prac powstał prototyp, następnie zostały potwierdzone w badaniach założenia taktyczno-techniczne tego systemu oraz została opracowana dokumentacja techniczna umożliwiająca rozpoczęcie produkcji seryjnej. Projekt badawczo-rozwojowy systemu zakończył się pozytywnym wynikiem badań kwalifikacyjnych w listopadzie 2022 roku.

W dniu 14 czerwca 2023 r. Huta Stalowa Wola S.A. zawarła z Agencją Uzbrojenia umowę na dostawę Pojazdów Minowania Narzutowego. Umowa obejmuje dostawę do Sił Zbrojnych RP 24 egzemplarzy Pojazdów Minowania Narzutowego produkowanego przez konsorcjum, w skład którego wchodzi Polska Grupa Zbrojeniowa S.A. oraz  Huta Stalowa Wola S.A. Wraz z pojazdami dostarczone zostaną specjalistyczne zestawy obsługowo-naprawcze. Wartość umowy wynosi ok. 510 mln zł, a dostawy zostaną zrealizowane w latach 2026-2028[2].

Dzięki dzisiejszej nowej umowie, PMN BAOBAB-K dołącza dziś do oferty zaawansowanych systemów pola walki, które Huta Stalowa Wola S.A. będzie produkować dla wojsk inżynieryjnych. PMN jest efektem pracy polskich inżynierów, który wchodzi w etap produkcji seryjnej. Dla nas to nie tylko wyróżnienie, ale też potwierdzenie naszych umiejętności w zakresie rozwijania zaawansowanych technologii zgodnych z najnowocześniejszymi trendami technicznymi, taktycznymi oraz oczekiwaniami żołnierzy – powiedział prezes zarządu Huty Stalowa Wola S.A. Jan Szwedo.

Konstrukcja pojazdu[edytuj | edytuj kod]

System składa się z sześciu modułów-miotaczy min osadzonych na podwoziu wojskowego samochodu ciężarowego Jelcz P882.53 8 x 8. Załoga składa się z dwóch żołnierzy, którzy zajmują miejsca w opancerzonej kabinie (odporność balistyczna poziom I według STANAG 4569). Dodatkowe wyposażenie stanowi radiostacja UKF oraz system łączności wewnętrznej. Ochronę pasywną pojazdu zapewnia system samoobrony Obra-3 z 8 wyrzutniami granatów dymnych na stropie kabiny.

System może przewozić łącznie do 600 min przeciwpancernych MN-123 (w wersjach o działaniu natychmiastowym i zwłocznym z opcją programowalnej samolikwidacji). Każdy z miotaczy wyposażony jest 20 luf mieszczących po 5 min, a ich załadowanie odbywa się z wykorzystaniem integralnego urządzenia dźwigowego w czasie poniżej 30 minut.

Proces minowania jest w pełni zautomatyzowany, z opcją ręcznego sterowania przez operatora systemu: obsługa wybiera tylko rozmiar i gęstość pola minowego – pojazd automatycznie dostosowuje swoją prędkość, a układ odpowiedzialny za sterowanie oblicza nastawy wyrzutni, częstotliwość miotania min czy kierunek w którym są wyrzucane. Jednocześnie pojazd automatycznie rejestruje i zapisuje położenie pola minowego[3].

Podstawowe parametry techniczne

  • załoga: 2 osoby,
  • całkowita liczba min: 600 sztuk,
  • czas przeładowania: < 30 min,
  • zasięg (szerokość) układania pola minowego: od 60 do 180 m,
  • prędkość układania min: od 5 do 20 km/h (dostosowywana automatycznie do gęstości pola minowego),
  • długość pola minowego: może w ciągu 22 minut ułożyć pole minowe o długości 1800 i szerokości 180 metrów[4].

Mina przeciwpancerna MN-123[edytuj | edytuj kod]

Ustawione w ten sposób pole minowe składa się z min MN-123. To opracowane w Polsce na potrzeby stawiacza min ISM Kroton przeciwdenne, przeciwpancerne miny narzutowe. Każda z min jest wyposażona w dwustronny ładunek kumulacyjny i niekontaktowy zapalnik.

Detonacja miny następuje pod obrysem przejeżdżającego nad nią pojazdu, na skutek zakłócenia pola magnetycznego, co inicjuje zapalnik. Detonacja następuje także przy poruszeniu czy próbie usunięcia miny. Zgodnie z wymogami prawa, MN-123 jest wyposażona w mechanizm samolikwidacji, a brak wybuchu po ustalonym czasie sprawia, że mina nie może samodzielnie detonować[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Baobab [online], www.wojsko-polskie.pl [dostęp 2023-08-25].
  2. Miliard na nowoczesne minowanie dla Wojska Polskiego. Baobab-K zamówiony [online], defence24.pl, 15 czerwca 2023 [dostęp 2023-08-25] (pol.).
  3. a b BAOBAB-K – pojazd minowania narzutowego. Polski sposób na pola minowe [online], WP Tech, 24 lipca 2022 [dostęp 2023-08-25] (pol.).
  4. Pojazd minowania narzutowego BAOBAB-K [online], Huta Stalowa Wola S.A. [dostęp 2023-08-25] (pol.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]