Pojazd asenizacyjny

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Pojazd asenizacyjny na podwoziu 3-osiowej ciężarówki serii Jelcz 300
Pojazd do oczyszczania wpustów ulicznych

Pojazd asenizacyjnypojazd ciężarowy służący do wywozu nieczystości ciekłych (fekaliów, ścieków) bezpośrednio z szamb bezodpływowych do punktów zlewnych[1]. Pojazdy takie mogą być również wykorzystywane w innych przewozach, w których wymagany jest podciśnieniowy załadunek[2]. Pojazdy asenizacyjne popularnie nazywane są szambowozami, pszczółkami lub szambiarkami. W zależności od wyposażenia mogą być również wykorzystywane do usuwania awarii w sieciach kanalizacyjnych, takich jak np. udrażnianie rur kanalizacyjnych[potrzebny przypis].

Asenizację stosuje się w miejscowościach, w których nie ma kanalizacji, lub w razie jej awarii. Grupa pojazdów asenizacyjnych (tabor asenizacyjny) nazywana bywa ruchomą siecią kanalizacyjną.

Budowa[edytuj | edytuj kod]

Pojazdy te budowane są na bazie podwozia samochodu ciężarowego, przyczepy lub naczepy[2].

Wyposażone są w[2]:

Dzięki podciśnieniu wytwarzanemu przez kompresor, z szamba do zbiornika zasysane są nieczystości. Duża średnica przewodu ssawnego (110 mm) umożliwia zassanie także frakcji stałych. Cysternę opróżnia się pod wpływem nadciśnienia wytworzonego przez pompę lub grawitacyjnie – w tym celu zbiornik ustawiony jest pochyło na podwoziu. W niektórych rozwiązaniach podczas opróżniania stosuje się dodatkowy przechył całego zbiornika przy pomocy podnośników hydraulicznych i otwieraną tylną pokrywę[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Seweryn Orzełowski: Budowa podwozi i nadwozi samochodowych. Warszawa: WSiP, 1969, s. 355-356. ISBN 83-02-08785-8.
  2. a b c d Leon Prochowski, Andrzej Żuchowski: Samochody ciężarowe i autobusy. Warszawa: WKiŁ, 2004, s. 237-238, seria: Pojazdy Samochodowe. ISBN 83-206-1514-3.