Pokljuka

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Pokljuka
Państwo  Słowenia
Gmina Bled
Położenie na mapie Słowenii
Mapa lokalizacyjna Słowenii
Pokljuka
Pokljuka
Ziemia46°21′37″N 14°01′48″E/46,360278 14,030000

Pokljuka miasteczko położone w północno-zachodniej części Słowenii około 24 km od Bledu. Z Pokljuki leżącej w Alpach Julijskich niedaleko zarówno do granicy z Austrią jak i Włochami. Miejscowość ulokowana jest w parku narodowym Triglav na wysokości 1300m n.p.m.

Pokljuka to przede wszystkim resort narciarski,ale otoczone lasem miasteczko jest wielką atrakcją dla lubiących sielankowe krajobrazy. Pokljuka to także początek szlaku na Triglav, czyli najwyższy szczyt w Słowenii.Generalnie można zwiedzić tam niemalże nieskończoną liczbę szlaków leśnych. Jesienią okoliczne lasy stają się rajem dla miłośników grzybobrań. W Pokljuce Słoweńcy zorganizowali swój ośrodek przygotowań olimpijskich, więc trenują tam nie tylko biathloniści, biegacze narciarscy, ale także przedstawiciele innych dyscyplin sportowych.

Pokljuka to główny ośrodek biathlonowy w Słowenii. Pierwsze zawody pod egidą IBU odbyły się tam w sezonie 1991/92, a był to Puchar Europy. Już rok później zorganizowano tam Puchar Świata. Pierwszą imprezą rangi mistrzowskiej były Mistrzostwa Świata w 1998 r. Rozegrano tam tylko bieg pościgowy, ponieważ był to rok olimpijski, a konkurencja ta była wtedy jeszcze poza programem igrzysk. W 1999 r. Słoweńcy zorganizowali w Pokljuce Mistrzostwa Świata Juniorów,a w 2001 roku Mistrzostwa Świata seniorów. W Pokljuce także regularnie od kilku lat odbywają się zawody zaliczane do klasyfikacji Pucharu Świata. Należy również zauważyć, że gospodarze obiektu nie ograniczają się tylko do tradycyjnej odmiany biathlonu, ale z bardzo dobrymi efektami promują łuczniczą wersję tego sportu. Działania te zaowocowały zorganizowaniem w sezonie 2001/02 Mistrzostw Świata w biathlonie łuczniczym.