Pokrzywianka (dopływ Świśliny)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Pokrzywianka
Kontynent

Europa

Państwo

 Polska

Województwo

 świętokrzyskie

Rzeka
Długość 25,6 km
Powierzchnia zlewni

215,2 km²

Źródło
Miejsce powyżej wsi Wola Szczygiełkowa
Współrzędne

50°53′13″N 20°56′23″E/50,886944 20,939722

Ujście
Recypient

Świślina (rzeka)

Miejsce Zalew Wióry
Współrzędne

50°55′33″N 21°09′05″E/50,925833 21,151389

Położenie na mapie powiatu kieleckiego
Mapa konturowa powiatu kieleckiego, po prawej nieco u góry znajduje się punkt z opisem „źródło”, natomiast blisko prawej krawędzi u góry znajduje się punkt z opisem „ujście”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko centrum po prawej na dole znajduje się punkt z opisem „źródło”, powyżej na prawo znajduje się również punkt z opisem „ujście”
Położenie na mapie województwa świętokrzyskiego
Mapa konturowa województwa świętokrzyskiego, blisko centrum u góry znajduje się punkt z opisem „źródło”, natomiast blisko centrum na prawo u góry znajduje się punkt z opisem „ujście”

Pokrzywianka – rzeka w Górach Świętokrzyskich, prawy dopływ Świśliny w zlewni rzeki Kamiennej. Jej źródła znajdują się na północnych stokach Łysogór, powyżej miejscowości Wola Szczygiełkowa. Po minięciu wsi przyjmuje swój pierwszy dopływ, potok Dworski Stok a zaraz potem drugi, Pokrzywnicę. Płynąc dalej w kierunku wschodnim, na wysokości wsi Jeziorko, przyjmuje dopływ Rynny Potok, przepływa pod drogą wojewódzką nr 751 a następnie przyjmuje swój pierwszy lewy dopływ, potok Czarną Wodę. W miejscowości Serwis zmienia kierunek na północny, przepływa pod drogą wojewódzką nr 756, przyjmuje swój największy dopływ, Słupiankę, mija miejscowość Rudki i płynie w kierunku północno-wschodnim. Utrzymując kierunek mija kolejno miejscowości Cząstków i Pokrzywianka, po czym przyjmuje, Dobruchnę i ponownie zmienia kierunek na północny. Przepływa pomiędzy wsiami Włochy i Skały, a po minięciu miejscowości Pokrzywnica zaczyna rozszerzać swoje koryto, wskutek wybudowania tamy na rzece Świślinie i powstania zalewu Wióry. Do zalewu Wióry[1] uchodzi na wysokości miejscowości Szeligi.

Główne dopływy Pokrzywianki to: Czarna Woda, Słupianka i Dobruchna.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. hydrologia województwa świętokrzyskiego. [dostęp 2010-06-30]. [zarchiwizowane z tego adresu (2008-06-19)].