Polska Biblioteka Internetowa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Polska Biblioteka Internetowafundacja utworzona przez Departament Promocji Społeczeństwa Informacyjnego KBN Ministerstwa Nauki. Za bibliotekę odpowiadało Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. 21 grudnia 2002 Polska Biblioteka Internetowa rozpoczęła działanie w sieci. W czerwcu 2008 r. została przekazana z MSWiA w gestię Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Na zlecenie MKiDN prace nad jej rozbudową prowadziła Biblioteka Narodowa. W 2012 rozpoczęto migrację zbiorów do biblioteki Polona, zakończoną w 2016[1].

PBI ma w zamierzeniu gromadzić i udostępniać różnorodne publikacje w języku polskim poprzez internet. Jej zasoby mają m.in. ułatwiać edukację głównie osobom pochodzącym z małych miast, wsi czy innych regionów oddalonych od ośrodków akademickich i kulturalnych. Zamierzeniem PBI jest przestrzeganie praw autorskich, z tego względu dostęp do części materiałów jest odpłatny[2].

Zasoby[edytuj | edytuj kod]

W chwili otwarcia znalazło się w niej ok. 130 książek w wersji elektronicznej (HTML, plik tekstowy i plik PDF). Stan na marzec 2010 roku to ponad 32 tysiące pozycji[potrzebny przypis].

Krytyka[edytuj | edytuj kod]

Polska Biblioteka Internetowa była z początku wielokrotnie krytykowana, zarzucano jej między innymi:

  • nadmierny koszt inwestycji (3,5 mln zł)[3] w porównaniu do niewielkiej liczby proponowanych pozycji (szczególnie tych możliwych do łatwego ściągnięcia offline),
  • katalog jedynie po tytule książki bądź autorze[potrzebny przypis].
  • błędy literowe w plikach PDF.

Strona pojawiła się również w Osiołkach[4] (serwis piętnujący i zarazem pomagający stronom napisanym niezgodnie ze standardami i przez to niedostępnym dla użytkowników niektórych przeglądarek, głównie innych niż Internet Explorer).

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Polska Biblioteka Internetowa, „Biblioteka Narodowa” [dostęp 2018-02-12] [zarchiwizowane z adresu 2018-02-12] (pol.).
  2. /, PBI.EDU.PL - publiczna biblioteka internetowa, 15 maja 2019.[martwy link]
  3. Artykuł krytykujący PBI
  4. Zakładka w serwisie Osiołki (kopia w serwisie web.archive.org)

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]