Pomnik Jana Heweliusza

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Pomnik Jana Heweliusza
Ilustracja
Państwo  Polska
Miejscowość Gdańsk
Miejsce Stare Miasto, ul. Wodopój
Projektant Michał Gąsienica Szostak
Całkowita wysokość około 3 m
Data odsłonięcia 1973
brak współrzędnych
Drugi pomnik Jana Heweliusza
Ilustracja
Państwo  Polska
Miejscowość Gdańsk
Miejsce Stare Miasto, ul. Korzenna
Typ pomnika posąg
Projektant Jan Szczypka
Całkowita wysokość ponad 3 m
Data odsłonięcia 28 stycznia 2006
brak współrzędnych
Pomnik Jana Heweliusza
Ilustracja
Państwo  Polska
Miejscowość Gdańsk
Miejsce Przymorze Małe, ul. Zgody
Typ pomnika posąg
Całkowita wysokość około 4 m
brak współrzędnych

Pomniki Jana Heweliusza – dwa pomniki polskiego astronoma Jana Heweliusza na gdańskim Starym Mieście i jeden na osiedlu Przymorze Małe.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Pierwszy pomnik powstał w 1973 z dobrowolnych składek gdańszczan, zbieranych z inicjatywy gdańskiego klubu TPD "Neptun". Wykonany jest z piaskowca, a astrolabium z miedzianej blachy. Autorem pomnika jest Michał Gąsienica Szostak. W 2004 pomnik został przeniesiony na zieleniec między Hotelem Mercure Gdańsk Stare Miasto (dawny Hotel Heweliusz) - znajdującym się przy ul. Heweliusza, a ul. Wodopój[1].

28 stycznia 2006 przed Ratuszem Staromiejskim przy ul. Korzennej, podczas obchodów 395. rocznicy urodzin astronoma, odsłonięto drugi pomnik Jana Heweliusza. Został umieszczony w miejscu pierwotnej lokalizacji poprzedniego pomnika. Autorem pomnika jest gdański rzeźbiarz Jan Szczypka. Monument wykonany w brązie przedstawia naturalnej wielkości siedzącą postać uczonego[2]. Rzeźba została utrzymana w stylistyce późnego baroku[3]. W otaczającym trotuarze zostały umieszczone trzy płyty, po jednej w języku polskim, angielskim i niemieckim.

W 2009 autor pomnika zaprojektował mapę gwiaździstego nieba na jednej ze ścian kamienicy przed drugim pomnikiem Jana Heweliusza, by postać uczonego spoglądała na mapȩ nieba[4].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]