Przejdź do zawartości

Pomnik Katyński w Zielonej Górze

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Pomnik Katyński w Zielonej Górze
Ilustracja
Państwo

 Polska

Miejscowość

Zielona Góra

Miejsce

ul. Bohaterów Westerplatte

Data odsłonięcia

1993

Ważniejsze przebudowy

2005, 2017

Położenie na mapie Zielonej Góry
Mapa konturowa Zielonej Góry, w centrum znajduje się punkt z opisem „Pomnik Katyński w Zielonej Górze”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, po lewej znajduje się punkt z opisem „Pomnik Katyński w Zielonej Górze”
Położenie na mapie województwa lubuskiego
Mapa konturowa województwa lubuskiego, blisko centrum na dole znajduje się punkt z opisem „Pomnik Katyński w Zielonej Górze”
Ziemia51°56′37,71″N 15°30′36,16″E/51,943808 15,510044

Pomnik Katyński w Zielonej Górze – pomnik upamiętniający ofiary zbrodni katyńskiej powstały w 1993 staraniem Lubuskiej Rodziny Katyńskiej. W dalszych latach rozbudowywany i modyfikowany.

Historia powstania

[edytuj | edytuj kod]

Idea upamiętnienia ofiar stalinizmu w Zielonej Górze zrodziła się pod koniec PRL, kiedy to w 1988 na skwerze przy ul. Bohaterów Westerplatte nielegalnie postawiono kamień jako symbol zbrodni stalinowskich. W 1993 z inicjatywy osób skupionych wokół Włodzimierza Boguckiego, późniejszego prezesa Lubuskiej Rodziny Katyńskiej, postawiono granitowy głaz upamiętniający ofiary stalinizmu. W 1994 zawiązał się w Zielonej Górze Komitet Katyński (od 1995 funkcjonujący jako Lubuska Rodzina Katyńska), dzięki jego staraniom na głazie 5 marca 1994 posadowiona została tablica z napisem: OFIAROM STALINIZMU – SOLIDARNOŚĆ. Tablica ta wielokrotnie była niszczona, ostatecznie bezpowrotnie zniknęła. Wówczas postanowiono miejsce to przeznaczyć pod Obelisk Katyński. Zaczęto zwozić duże granitowe głazy. Wystąpiono do władz miasta o lokalizację i zezwolenie na budowę Obelisku Katyńskiego. 10 kwietnia 2003 Obelisk Katyński wzbogacono o wizerunek z mosiądzu Matki Bożej Katyńskiej, poświęcony przez przybyłego na uroczystość ks. prałata Zdzisława Peszkowskiego[1]. Po zdewastowaniu pomnika w 2004, nowy, zmodyfikowany Obelisk Katyński został odsłonięty 22 kwietnia 2005. W miejsce zniszczonego drewnianego krzyża pojawił się krzyż metalowy, postawiono też 6-tonowy głaz[2]. W 2017 na prośbę Lubuskiej Rodziny Katyńskiej Obelisk Katyński został zmodernizowany przez zielonogórskiego artystę Roberta Tomaka. Na miejscu trzech krzyży pozostał jeden krzyż w prostej formie z grafitową formą[3].

Pomnik składa się z dominującego krzyża oraz trzech głazów. Na największym, środkowym głazie znajduje się wizerunek Orderu Virtuti Militari pod nim napis KATYŃ, a niżej tablica z napisem:

POLAKOM ROZSTRZELANYM W ZSRR PRZEZ NKWD.
A.D. 2005 RODACY ORAZ LUBUSKA RODZINA KATYŃSKA.

Na lewym głazie znajduje się tablica:

KATYŃ, CHARKÓW, MIEDNOJE, BYKOWNIA, ?????.

Na prawym głazie znajduje się wizerunek Matki Bożej Katyńskiej.

Lokalizacja

[edytuj | edytuj kod]

Pomnik został wzniesiony w centrum miasta na skwerze przy ul. Bohaterów Westerplatte w Zielonej Górze.

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. Włodzimierz Bogucki, LUBUSKA RODZINA KATYŃSKA W ZIELONEJ GÓRZE (CZ. I) w: Studia Zielonogórskie pod red. Andrzeja Toczewskiego, t. XIV, Zielona Góra: Muzeum Ziemi Lubuskiej, 2008, ISSN 1233-815X.
  2. Włodzimierz Bogucki, LUBUSKA RODZINA KATYŃSKA W ZIELONEJ GÓRZE (CZ. II) w: Studia Zielonogórskie pod red. Andrzeja Toczewskiego, t. XV, Zielona Góra: Muzeum Ziemi Lubuskiej, 2009, ISSN 1233-815X.
  3. Renowacja Obelisku Katyńskiego [online], www.lzg24.pl [dostęp 2020-07-22] (pol.).