Przejdź do zawartości

Pomoc:Książki

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Dla zaawansowanych

W czterech krokach można samemu ułożyć własną książkę z artykułów Wikipedii. Tak powstała książka może zostać zapisana w formacie PDF lub zostać zamówiona w PediaPress (kooperanta Wikimedia Foundation), w formie drukowanej.

Wymogi systemowe[edytuj | edytuj kod]

Aby móc uruchomić funkcję tworzenia książek, powinieneś mieć włączone w swojej przeglądarce obsługę JavaScript i ciasteczka (cookies). W przeciwnym razie strony tworzonej przez Ciebie książki mogą się nie wyświetlać lub pokazywać z błędami.

Wprowadzenie krok po kroku[edytuj | edytuj kod]

Dzięki funkcji „Utwórz książkę” każdy użytkownik Wikipedii może zgodnie ze swoimi upodobaniami ułożyć książkę z istniejących artykułów. Aby zacząć, otwórz na Wikipedii poszukiwaną przez siebie stronę, np. Policystyka. Na lewym pasku pod tytułem „Drukuj lub eksportuj” wyświetlą się komendy „Utwórz książkę”, „Pobierz jako PDF” oraz „Wersja do druku”.

Krok nr 1 – naciśnij link „Utwórz książkę”. Wyświetli się strona specjalna o nazwie „Tworzenie książki”. Naciśnij zielony przycisk „Włącz kreatora książki”.

Krok nr 2 – w nagłówku strony Policystyka wyświetli się szablon generatora książek. Jeśli chcesz zrezygnować z układania książki, naciśnij link „wyłącz” obok tytułu „Tworzenie książki”. Jeśli chcesz dodać artykuł do tworzonej przez siebie książki, naciśnij zielony plus. Następnie dodaj kolejne, np. któregoś z przedstawicieli policystyki, np. Joseph von Sonnenfels. Po dodaniu go do książki, w szablonie, obok ikonki „Pokaż książkę”, powinna wyświetlić się cyfra 2.

Dodaj jeszcze kilka następnych stron, tak byś miał ok. 5 artykułów w swojej książce, np. Der Mann ohne Vorurtheil, Günther von Berg, Johann Friedrich von Pfeiffer oraz Kameralizm.

Krok nr 3 – następnie, gdy już masz skompletowane artykuły, kliknij na ikonkę „Pokaż książkę”. Wyświetli się szablon „Zarządzaj swoją książką”. Nadaj tytuł (np. Policystyka) i podtytuł (np. Historia administracji) swojej książce. Na tej stronie możesz zamówić książkę w formie drukowanej, pobrać wersję offline lub zapisać książkę na swojej stronie Wikipedysty. Wykaz książek wszystkich wikipedystów możesz przejrzeć w kategorii Książki wikipedystów.

Do dyspozycji masz również tabelkę z podglądem wybranych artykułów z Wikipedii. Możesz zmienić ich kolejność, usunąć dany artykuł lub zobaczyć go na podglądzie.

Krok nr 4 – kliknij na okienko „pobierz” i ściągnij własną książkę na dysk w Twoim komputerze. W międzyczasie wyświetlą się okienka pomocnicze, informujące o postępach w generowaniu książki. Jeśli wyświetli się komunikat błędu o renderowaniu, nie przejmuj się, tylko cofnij (wstecz w przeglądarce lub klawiszem Backspace) i ponów próbę (nie złość się, niektórym udaje się to zrobić dopiero za trzecim razem, ponieważ w Operze ciągle wyskakuje komunikat błędu na zmianę z komunikatem o błędzie w renderowaniu).

Koniec[edytuj | edytuj kod]

Na końcu powinna wyświetlić się strona „Renderowanie zakończone”. Kliknij na „Pobierz plik” i zapisz go na swoim komputerze.

Wskazówka: jeśli ściąganie się zablokuje lub długo nie uruchomi się okienko pobierania pliku, kliknij prawym klawiszem myszy na „Pobierz plik” i włącz komendę „Zapisz element docelowy jako”, ewentualnie uruchom komendę „Otwórz na nowej karcie”.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

 Z tym tematem związana jest kategoria: Książki wikipedystów.