Przejdź do zawartości

Pomoc:Wskazówki dla przygotowujących głosowania

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Dla ekspertów

Głosowania w Wikipedii są konsekwencją przeprowadzenia niektórych ważnych dyskusji. Według metod podejmowania decyzji głosowanie jest etapem ostatecznym, zdarza się rzadko (coraz rzadziej) i w związku z tym umiejętność przygotowania głosowania nie jest wymagana.

Nie ma jednolitych zasad regulujących procedury przygotowywania i przeprowadzania głosowań, ale z doświadczenia społeczności wikipedystów wynika, że istnieją przykłady sprawnej organizacji. Dobrze przyjrzeć się zasadom dotychczasowych głosowań (z wyłączeniem głosowań nad wyróżnieniami i przyznawaniem uprawnień przeprowadzanych według odrębnych regulaminów).

Wzór głosowania[edytuj | edytuj kod]

Zgłoszenie propozycji do przegłosowania[edytuj | edytuj kod]

  1. Ze względu na to, że podstawową zasadą podejmowania decyzji w Wikipedii jest konsensus, poddanie propozycji pod głosowanie poprzedzone powinno być dyskusją nad treścią propozycji.
  2. Kwestie merytoryczne są rozstrzygane w drodze dyskusji i nie podlegają głosowaniom. Nie poddajemy pod głosowanie kwestii, które można rozstrzygnąć w drodze dyskusji.
  3. Zainicjować dyskusję może każdy użytkownik Wikipedii, także niezarejestronany, natomiast prawo zgłaszania propozycji strony do głosowania mają użytkownicy, mający w momencie zgłaszania propozycji prawo głosu w danym głosowaniu.
  4. Udział w dyskusji nad treścią propozycji mają wszyscy wikipedyści, niezależnie od prawa głosu również edytorzy nieposiadający zarejestrowanego konta.
  5. Dyskusja nad treścią propozycji strony głosowania trwa co najmniej 7 dób.
  6. Informację o rozpoczęciu głosowania wraz z linkiem do jego strony umieszczamy w momencie rozpoczęcia głosowania na tablicy ogłoszeń. Warto też dodać informację na stronie Wikipedia:Głosowania.
  7. W trakcie trwania głosowania merytoryczna treść propozycji nie może być modyfikowana (poza korektami o charakterze redakcyjno-technicznym).

Propozycje cząstkowe[edytuj | edytuj kod]

Jedna zgłoszona kompleksowa propozycja do przegłosowania, rozbita może zostać (w ramach tej jednej propozycji) na pojedyncze podpunkty dotyczące szczegółowych cząstkowych propozycji do przegłosowania. Na te poszczególne cząstkowe propozycje głosy oddawane są oddzielnie i niezależnie od pozostałych pozycji i dla każdej z tych cząstkowych propozycji obowiązują zasady głosowania (co do zasad liczenia głosów, kworum) jak przy regularnym głosowaniu nad propozycją umożliwiającą oddawanie tylko jednego głosu.

Użytkownicy mają w tym przypadku odrębne prawo głosu w przypadku każdej z głosowanych pozycji, w których to każdorazowo mogą oddawać różne głosy, jak również oddawać głosy jedynie w dowolnych wybranych podpunktach danej propozycji.

Prawo do udziału w głosowaniu[edytuj | edytuj kod]

  1. Prawo udziału w głosowaniach mają, w zależności od przedmiotu głosowania, wikipedyści zarejestrowani od co najmniej jednego miesiąca i mający na koncie co najmniej 100–500 nieusuniętych edycji w przestrzeni głównej.
  2. Każdy głosujący ma prawo wycofać lub zmienić swój głos przed zakończeniem głosowania.

Czas trwania i kryteria ustalenia wyników[edytuj | edytuj kod]

  1. Czas trwania głosowania to 2 tygodnie.
  2. Dla ważności głosowania wymagane jest co najmniej 20 głosów.
  3. Propozycja zostaje przyjęta, jeżeli liczba głosów „za” stanowić będzie co najmniej 2/3 sumy liczby głosów „za” i „przeciw” (głosy wstrzymujące nie są brane pod uwagę).

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]