Skrót: WP:PU, WP:PUA, WP:PUB, WP:PUC, WP:PUOS

Wikipedia:Przyznawanie uprawnień

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Strona ta służy zgłaszaniu (w tym zgłaszaniu się) wikipedystów ubiegających się o uzyskanie uprawnień administratora, biurokraty, checkusera, rewizora oraz podejmowaniu przez społeczność decyzji w sprawie ich przyznania. Tutaj także użytkownicy posiadający takie uprawnienia mogą poddawać się weryfikacji.

Status administratora przyznawany jest znanym i cenionym członkom społeczności, zaznajomionym ze sposobem działania Wikipedii i zasadami na niej obowiązującymi oraz cieszącym się zaufaniem wikipedystów.

Administrator jest opiekunem projektu. Dba o całość projektu i stara się wspierać dobre funkcjonowanie społeczności. Od administratora oczekuje się:

 • zaangażowania w projekt
 • znajomości i stosowania zasad Wikipedii dotyczących edycji haseł
 • współpracy z innymi wikipedystami – a szczególnie z innymi administratorami – z wykazaniem opanowania, chęci i zdolności rozwiązywania konfliktów
 • pomocy nowicjuszom.

Zachowanie podczas głosowania[edytuj | edytuj kod]

Wikipedystów uprasza się o poważne podejście do głosowania oraz argumentowanie swej decyzji w sposób racjonalny.

Miejscem komentarzy do głosów jest dział Dyskusja. Wszelkie dopiski bezpośrednio pod głosami będą przenoszone.

Regulamin przyznawania uprawnień[edytuj | edytuj kod]

Wprowadzenie:

 1. Regulamin przegłosowany na stronie 1 (stosowany od dnia 21 grudnia 2005 od godziny 21:00 CET) oraz 2 (uprawnienia checkusera) – stosowane od 7 marca 2006, godziny 20:00 CET).
 2. Dla głosowań rozpoczynających się po 09:06, 28 mar 2008 (CET) obowiązują nowe uprawnienia dla głosujących: wymagana liczba edycji musi być wykonana w przestrzeni głównej.
 3. W drodze konsensusu [1] ustalono, że zasady dotyczące wyboru checkusera stosuje się odpowiednio do wyboru rewizora.
 4. W celu sprawdzenia daty pierwszej edycji oraz wymaganego wkładu można skorzystać z licznika.
Tekst regulaminu
 1. Kandydatami na administratorów i checkuserów mogą być użytkownicy mający minimum 1000 nieusuniętych edycji, z których pierwsza miała miejsce co najmniej 3 miesiące przed datą zgłoszenia kandydatury. Dodatkowo osoby te muszą podać w preferencjach swój adres e-mail. Kandydatami na biurokratów i rewizorów mogą być wszyscy administratorzy.
 2. Głosować mogą zalogowani użytkownicy (oprócz kandydata) mający w momencie rozpoczęcia głosowania minimum 500 nieusuniętych edycji w przestrzeni głównej i zarejestrowani od co najmniej miesiąca. Głosy pacynek są nieważne (nie dotyczy dyskusji).
 3. Głosowanie trwa tydzień (168 godzin) od momentu osobistego zgłoszenia lub potwierdzenia przez kandydata chęci kandydowania (w przypadku zgłoszenia przez innego użytkownika z czynnym prawem wyborczym) na stronie WP:PU.
 4. Nieprzyjętą kandydaturę można ponowić po upływie 60 dni od zamknięcia głosowania. Złamanie tego punktu przez kandydującego skutkuje automatycznie nieważnością zgłoszenia, a także powoduje wydłużenie regulaminowego okresu niemożności kandydowania o dodatkowe 60 dni.
 5. Kandydat otrzymuje uprawnienia administratora, gdy zagłosuje „za” nim co najmniej 20 uprawnionych, a jednocześnie spośród głosów „za” i „przeciw” co najmniej 80% będzie „za”.
 6. Kandydat otrzymuje uprawnienia biurokraty, gdy zagłosuje „za” nim co najmniej 20 uprawnionych, a jednocześnie spośród głosów „za” i „przeciw” co najmniej 85% będzie „za”.
 7. Kandydat otrzymuje uprawnienia checkusera lub rewizora, gdy zagłosuje „za” nim co najmniej 25 uprawnionych, a jednocześnie spośród głosów „za” i „przeciw” co najmniej 85% będzie „za”.

Przygotowanie i publikacja wniosku[edytuj | edytuj kod]

Zgłoszenie poprzez formularz

Wniosek można utworzyć z pomocą przygotowanego niżej formularza zgłoszenia. W celu skorzystania z niego należy:

 1. w polu nazwy uzupełnić nazwę strony
  Tworzona strona musi mieć nazwę odpowiadającą schematowi Wikipedia:Przyznawanie uprawnień/Nazwa użytkownika/wyróżnik (wyróżnik dodaje się, gdy dla danego użytkownika były już głosowania, i zwyczajowo są to kolejne liczby od 2 wzwyż). Przykładowo dla użytkownika o nazwie XYZ, który chce stworzyć drugie głosowanie właściwa podstrona głosowania powinna mieć nazwę Wikipedia:Przyznawanie uprawnień/XYZ/2.
 2. kliknąć przycisk „zgłoś”.
  Powoduje to otworzenie w tym oknie/zakładce widoku z kodem docelowej podstrony głosowania.
 3. zredagować kod podstrony zgodnie ze zwyczajami oraz pokazanymi nad okienkiem edycji poradami i zapisać podstronę
  Przy samodzielnym zgłoszeniu należy w tej edycji wykonać też włączenie zegara – patrz dalej.
 4. utworzoną podstronę głosowania dopisać na WP:PU jako {{Wikipedia:Przyznawanie uprawnień/Nazwa użytkownika/wyróżnik}}.
Formularz

Samodzielne utworzenie podstrony

To co powyżej można wykonać samodzielnie, wskazując właściwy pełny adres docelowej podstrony głosowania, a po potwierdzeniu chęci jej utworzenia – wklejenie kodu szablonu {{subst:Wikipedia:Przyznawanie uprawnień/wniosek}} i zapisanie. Dalej należy postępować jak powyżej w punktach 3 i 4.

Problem tzw. zegara

Na podstronie głosowania występuje tabliczka, potocznie nazywana zegarem, wskazująca daty początku i końca postępowania oraz jego aktualny stan – początkiem jest moment zapisania edycji takiej podstrony ze zgodą kandydata. Dokładniej ta konstrukcja jest opisana w kodzie strony wniosku oraz w dokumentacji szablonu {{Ramy czasowe zdarzenia}}.

Porady przedkandydackie[edytuj | edytuj kod]

Zanim się zdecydujesz kandydować, przeczytaj kilka porad, aby uniknąć zawodu. Jeśli interesuje Cię, jak się operuje przyciskami, to możesz wypróbować je na własnej wiki lub w specjalnym serwisie[1].

Zgłoszenia archiwalne[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Wikia oferuje w przeznaczonym do tego serwisie otrzymanie funkcji administratora na żądanie do celów testowych.


Kandydatury[edytuj | edytuj kod]

ODŚWIEŻ

tufor[edytuj | edytuj kod]

(typ głosowania: na administratora | na biurokratę | na checkusera | weryfikacja uprawnień)


Głosowanie trwa jeszcze 5 dni 22 godz. 23 min 11 s odśwież
Rozpoczęcie: 18 listopada 2018 17:25:58 Zakończenie: 25 listopada 2018 17:25:58

Uzasadnienie
Witam wszystkich! Chciałbym zaprezentować wszystkim kandydaturę tufora na administratora. Przy czym użycie słowa „zaprezentować” jest pewnym uproszczeniem językowym, gdyż Kandydat jest dobrze znany, ponieważ miał już okazję pełnić tę zaszczytną funkcję w latach 2014–2017. Trzeba też nadmienić, że sprawował swoje obowiązki wzorowo – wandale nie mieli łatwego życia, gdy tufor patrolował OZy (inni admini zresztą też nie, chociażby niżej podpisany, któremu po nocach śnił się komunikat Nie można wycofać zmiany, gdyż ktoś już dokonał edycji w haśle. Autorem ostatniej zmiany jest Tufor :-)). W momencie, w którym wiedział, że nie da rady pogodzić obowiązków życia pozawirtualnego z wikipedyjnymi, uczciwie zrezygnował z przycisków. Pół roku temu powrócił do aktywnego edytowania i zdążył już wykonać ponad tysiąc edycji, które, poza częścią merytoryczną, zawierały także edycje paraadministracyjne, jak choćby EK-owanie czy zgłaszanie próśb na PdA. W ostatnim czasie kilku adminów nam ubyło, a żaden nie przybył, więc zapraszam wszystkich do głosowania. :)

Dla formalności, poprzednie PUA: pierwsze i drugie. ptjackyll (zostaw wiadomość) 15:58, 18 lis 2018 (CET)

Potwierdzenie
Bardzo dziękuję Ptjackyllowi za miłe słowa i zgłoszenie mojej skromnej osoby na administratora. 2018 nie jest szczęśliwym rokiem dla administratorów: uprawnienia utraciło (z różnych powodów) 8 osób, a mieliśmy tylko jedno pozytywne PUA i po raz pierwszy od 2006 roku liczba administratorów jest wyrażana liczbą dwucyfrową. Mając nadzieję na poprawienie tego stanu, lecz przede wszystkim chcąc pomóc – zarówno adminom w ich obowiązkach, i społeczności w ich problemach – potwierdzam chęć kandydowania. Nie jestem w stanie powiedzieć na ile jestem znany społeczności, ale rzeczywiście, po udanym pierwszym PUA przez trzy lata posiadałem uprawnienia administratora, z czego dwa lata byłem faktycznie aktywny. Po dłuższej przerwie, w lipcu tego roku wróciłem do aktywnego edytowania i już na początku sierpnia Nedops zaproponował mi powrót do grona adminów; musiałem jednak odmówić ze względu na niejasną sytuację w życiu prywatnym. Teraz mniej więcej się wszystko ustabilizowało i wiem, że jestem w stanie znaleźć wystarczająco dużo wolnego czasu by być względnie aktywny na Wikipedii. Oczywiście nie jest to aktywność na poziomie sprzed dwóch-trzech lat, więc sny Ptjackylla są teraz zapewne dużo przyjemniejsze ;), niemniej na wiki zaglądam codziennie.

Zapewne większość starych wyjadaczy mnie kojarzy, ale osoby z krótszym stażem niekoniecznie, dlatego pozwolę sobie sklecić jeszcze ze dwa zdania o swojej działalności. Na Wikipedii zajmuję się głównie technikaliami, czy to w postaci drobnych poprawek technicznych, pomagania w problemach zgłaszanych w kawiarence technicznej czy też pisaniu/poprawianiu skryptów (jestem jednym z obecnie dziewięciu administratorów interfejsu). Lubię też od czasu do czasu pomóc na pierwszej linii walki z wandalizmami na OZetach, i właśnie w tym zakresie potrzebne byłyby mi uprawnienia. Pod względem merytorycznym zdarzy mi się napisać coś z działki koszykarskiej (chociaż tam niepodzielnie króluje nieoceniony B-X). W trakcie poprzedniego okresu administrowania, otrzymałem również uprawnienia operatora filtru nadużyć, o włączenie których, oczywiście w przypadku pozytywnego wyniku tego PUA, również proszę. Swego czasu byłem również względnie aktywny w globalnym światku wikimediów. W 2015 przez jakiś czas posiadałem uprawnienia global rollbackera, a w 2016 z niepowodzeniem kandydowałem na stewarda.

To chyba tyle tytułem wstępu. Nie ukrywam, że liczę na spokojny przebieg tego głosowania, jednak nie mogę nie zachęcić wszystkich do zadawania pytań i wzięcia udziału w głosowaniu :-) Ze względu na pracę, w trakcie tygodnia mogą pojawić się opóźnienia w odpowiedziach na pytania, jednak zawsze będę starał się odpowiedzieć w przeciągu 24 godzin. Nie ma co zwlekać, odpalam zegar i zobaczmy co się stanie ;-) tufor (dyskusja) 17:26, 18 lis 2018 (CET)

HILLBLU lente.png UserScan: utworzone | licznik | wkład | rejestr | blokady | globalny wkład (uprawnienia i blokady w innych projektach) | przesłane pliki

Za[edytuj | edytuj kod]

 1. Pierwszy! :P Szoltys [Re: ] 17:33, 18 lis 2018 (CET)
 2. ptjackyll (zostaw wiadomość) 17:34, 18 lis 2018 (CET) Szoltysie, dostaniesz Ci się za to, żeś mnie wyprzedził, kiedy ja ogarniałem info na TO i Obs. :)
 3. Ented (dyskusja) 17:36, 18 lis 2018 (CET)
 4. Ciszema (dyskusja) 17:40, 18 lis 2018 (CET)
 5. Pablo000 (dyskusja) 17:56, 18 lis 2018 (CET)
 6. Andrzei111 (dyskusja) 17:57, 18 lis 2018 (CET)
 7. RadLes (dyskusja) 18:08, 18 lis 2018 (CET)
 8. Gżdacz (dyskusja) 18:11, 18 lis 2018 (CET)
 9. Hektor Absurdus (dyskusja) 18:14, 18 lis 2018 (CET)
 10. ~malarz pl PISZ 18:20, 18 lis 2018 (CET)
 11. Boston9 (dyskusja) 18:41, 18 lis 2018 (CET) Znakomita kandydatura.
 12. Mpn (dyskusja) 18:50, 18 lis 2018 (CET) wiem coś niecoś o odejściach
 13. Openbk (dyskusja) 19:06, 18 lis 2018 (CET)
 14. ~CybularnyNapisz coś ✉ 19:08, 18 lis 2018 (CET)
 15. Rybulo7 (dyskusja) 19:28, 18 lis 2018 (CET)
 16. --Adamt rzeknij słowo 19:30, 18 lis 2018 (CET)
 17. The Polish (query) 19:44, 18 lis 2018 (CET)
 18. RoodyAlien (dyskusja) 19:45, 18 lis 2018 (CET)
 19. Paweł Ziemian (dyskusja) 20:19, 18 lis 2018 (CET)
 20. --Piotr967 podyskutujmy 20:27, 18 lis 2018 (CET) Od czasu 1 PUA, gdy byłem przeciw obserwowałem kandydata i pozytywnie teraz odbieram jego wikipracę.
 21. Oko! Patephon (dyskusja) 20:59, 18 lis 2018 (CET)
 22. Ujdzie. Litwin Gorliwy Odpowiedz zoilowi 21:07, 18 lis 2018 (CET)
 23. PMG (dyskusja) 22:25, 18 lis 2018 (CET)
 24. PUA 2 było dobre, 4 mam nadzieję nie będzie. Wojciech Pędzich Dyskusja 22:29, 18 lis 2018 (CET)
 25. Kenraiz (dyskusja) 23:05, 18 lis 2018 (CET)
 26. Tomasz Raburski (dyskusja) 23:23, 18 lis 2018 (CET)
 27. Politicus (dyskusja) 23:27, 18 lis 2018 (CET)
 28. Mariusz Swornóg (dyskusjaedycje) 23:43, 18 lis 2018 (CET) tufor jest bardzo doświadczonym, pracowitym, rozsądnym i posiadającym ogromną wiedzę (w tym także techniczną) Wikipedystą. Jako administrator sprawdził się doskonale. Co prawda pewne ostatnie „polityczne” działania na Wikipedii postrzegam negatywnie, uważam jednak, że jako administrator będzie niezwykle przydatny. Jest nam wręcz potrzebny! :)
 29. Wulfstan (dyskusja) 00:34, 19 lis 2018 (CET)
 30. --J.Dygas (dyskusja) 06:11, 19 lis 2018 (CET) Oczywiście że tu
 31. Jacek555 07:09, 19 lis 2018 (CET)
 32. Of course, natürlich. Emptywords (dyskusja) 08:08, 19 lis 2018 (CET)
 33. Salicyna (dyskusja) 09:19, 19 lis 2018 (CET)
 34. No, tufor! Wreszcie ;) Torrosbak (dyskusja) 09:41, 19 lis 2018 (CET)
 35. H.Rabiega (dyskusja) 10:58, 19 lis 2018 (CET)
 36. Mathieu Mars (dyskusja) 11:05, 19 lis 2018 (CET)
 37. edk (dyskusja) 11:19, 19 lis 2018 (CET)
 38. Barcival (dyskusja) 11:25, 19 lis 2018 (CET)
 39. Nostrix (dyskusja) 11:45, 19 lis 2018 (CET)
 40. Lord Ya (dyskusja) 12:33, 19 lis 2018 (CET)
 41. Elfhelm (dyskusja) 13:06, 19 lis 2018 (CET)
 42. Nedops (dyskusja) 13:12, 19 lis 2018 (CET)
 43. Sir Lothar (dyskusja) 13:48, 19 lis 2018 (CET)
 44. Sebek A. (dyskusja) 13:56, 19 lis 2018 (CET)
 45. --Pbk (dyskusja) 15:42, 19 lis 2018 (CET)
 46. Pit rock (dyskusja) 16:42, 19 lis 2018 (CET) Wszystko co przychodzi mi do głowy byłoby uznane za karmienie Kandydata pochlebstwami (eufemistycznie ujmując rzecz), więc nie piszę nic więcej.
 47. Snoflaxe (dyskusja) 17:40, 19 lis 2018 (CET)
 48. Bez najmniejszego cienia wątpliwości. Hoa binh (dyskusja) 18:23, 19 lis 2018 (CET)

Przeciw[edytuj | edytuj kod]

Wstrzymuję się[edytuj | edytuj kod]

 1. DrPZDYSKUSJA 20:46, 18 lis 2018 (CET)

Pytania do kandydata[edytuj | edytuj kod]

 1. "Ten wikipedysta udał się na wikiwakacje." - odważnie jak na PUA :) Czy szablon jest aktualny? Emptywords (dyskusja) 08:22, 19 lis 2018 (CET)
  To „wikiwakacje” nie linkowało do tego głosowania? ;P Zainspirowany Twoim komentarzem do głosu coś niecoś zmieniłem ;) tufor (dyskusja) 12:29, 19 lis 2018 (CET)
 2. Jest to twoja trzecie kandydatura (choć tak naprawdę druga), ale wcześniej też zgłaszałeś taką chęć z innego konta. Wiem i nie udawaj, że nie wiesz o co chodzi. Wyjaśnisz wszystkim? Przyznasz się? Zwiadowca21 18:32, 19 lis 2018 (CET)
 3. Załóżmy, że mamy wikipedystę, który dodaje nowe artykuły (lub dodaje do już istniejących nowe fragmenty), będące tłumaczeniami artykułów (lub ich fragmentów) z anglojęzycznej Wikipedii. Pomimo próśb, nie informuje on o tym fakcie ani w opisach zmian ani za pomocą szablonu {{Przetłumaczony}}. Jak żyć? SpiderMum (dyskusja) 18:37, 19 lis 2018 (CET)