Pompa przewodowa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Pompa przewodowa z dwoma rolkami

Pompa przewodowa (też pompa perystaltyczna) – typ pompy wyporowej o specjalnej konstrukcji. W pompie przewodowej ciecz przepychana jest przez elastyczny przewód za pomocą karbowanego paska, karbowanego wałka, toczących się rolek lub wirnika z krzywkami przesuwającego się po przewodzie. W przypadku zastosowania wirnika z krzywkami stosuje się płyn smarujący zmniejszającego tarcie i ułatwiającego odprowadzania ciepła na korpus pompy.

Schemat przykładowej pompy przewodowej przedstawia rysunek. Trójrolkowy wirnik (1) obracając się powoduje przetaczanie się rolek (2) po elastycznym przewodzie (3) ułożonym w korpusie pompy (4), które przepychają porcje cieczy zamkniętej pomiędzy dwoma rolkami.

Pompy przewodowe charakteryzują się pełną szczelnością. Przepompowywana ciecz nie styka się też z elementami pompy. W związku z tymi cechami, pompy przewodowe zwykle stosowane są w sprzęcie medycznym do pompowania cieczy sterylnych - np. płynów infuzyjnych lub przetłaczania krwi w urządzeniach do dializy; używa się ich również do pompowania cieczy agresywnych lub zanieczyszczonych, które mogłyby doprowadzić do zniszczenia uszczelek i elementów mechanicznych mających kontakt z tego rodzaju cieczą.

Zastosowanie pompy przewodowej pozwala na wyeliminowanie dodatkowych połączeń pomiędzy przewodami oraz ograniczenie do minimum objętości martwej pomiędzy przepompowywanymi zbiornikami cieczy - do przetłaczania można użyć tylko jednego przewodu, którego odcinki pełnią rolę doprowadzeń oraz stanowią roboczy odcinek pompy. Przewód roboczy musi mieć elastyczne ścianki, aby nacisk rolek lub krzywek wirnika umożliwiał zamknięcie lub przynajmniej istotne zmniejszenie jego powierzchni przekroju.

Do wad pomp perystaltycznych należy zaliczyć stosunkowo niewielki czas pomiędzy wymianami przewodu roboczego (z tego powodu stosowane są specjalne materiały). Do zalet należy zaliczyć możliwość łatwego i dokładnego oczyszczenia jej wnętrza (przepompowanie czynnika płuczącego np. wody), brak podatności na uszkodzenia w trakcie pracy na sucho, możliwość samoczynnego zassania czynnika z położonego niżej zbiornika bez zalewania pompy, możliwość pompowania cieczy o znacznej lepkości i z pewną zawartością ciał stałych bez naruszenia struktury (np. pompowanie roztopionej czekolady z orzechami) oraz możliwość uzyskania w dobrym przybliżeniu stałego przepływu na obrót wirnika (zastosowania np. przy dozowaniu cieczy).