Ponorová priepasť

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Ponorová priepasť
Państwo

 Słowacja

Położenie

ok. 1 km na północny wschód od szczytu Slemä

Głębokość

87 m

brak współrzędnych

Ponorová priepasťjaskinia krasowa w masywie szczytu Slemä w Niżnych Tatrach na Słowacji.

Położenie[edytuj | edytuj kod]

Wlot do jaskini znajduje się na wysokości ok. 1080 m, ok. 1 km na północny wschód od szczytu Slemä (1514 m), w stoku opadającym na wschód, ku Dolinie Michałowej (słow. Michalova dolina).

Geologia – morfologia[edytuj | edytuj kod]

Jaskinia uformowała się w potężnym masywie skał wapiennych płaszczowiny choczańskiej, budujących masywy szczytów Ohnište i Slemä. Jest jaskinią fluwiokrasową, typu ponorowego, związaną hydrograficznie z jednym z dopływów Michałowskiego Potoku (słow. Michalovský potok). Posiada głębokość 87 m. Długość znanych korytarzy wynosi ok. 250 m.

Ochrona jaskini[edytuj | edytuj kod]

Jaskinia leży na terenie Parku Narodowego Niżnych Tatr. Z uwagi na wartość geologiczną, geomorfologiczną i hydrologiczną (aktywny tok wodny) od 1995 r. jest chroniona dodatkowo jako pomnik przyrody (słow. Prírodná pamiatka).

Turystyka[edytuj | edytuj kod]

Wlot jaskini leży w odległości kilkuset metrów na wschód od znakowanego na zielono szlaku turystycznego, wiodącego z Doliny Bocańskiej na Równą Halę. Jednak ze względów ochronnych jak i z uwagi na brak dostępności jaskinia nie jest przeznaczona do zwiedzania.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Linhart Kamil a kolektív: Nízke Tatry – východná časť. Turistický sprievodca ČSSR č. 11, wyd. Šport, slovenské telovýchovné vydavateľstvo, Bratislava 1982.
  • Nízke Tatry. Kráľova hoľa. Turistická mapa 1:50 000. Edícia turistických máp č. 123, wyd. VKÚ Harmanec 2002. ISBN 80-8042-315-6.