Pont-l’Évêque (ser)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Pont-l’Évêque

Pont-l’Évêquefrancuski ser pleśniowy wytwarzany z mleka krowiego[1].

Ser ma formę prostopadłościennych bloczków, zwykle o kwadratowej podstawie o boku długości od 9 do 21 cm (najczęściej 11 cm) i wysokości 3,5 cm. Produkowana jest też odmiana demi Pont-l’Évêque o podstawie prostokąta 11 × 5,5 cm[2]. Pokrywa go biała skórka, z żółtymi lub czerwonawymi przebarwieniami i podłużnymi wyżłobieniami. Wnętrze sera jest kremowożółte i ma półmiękką konsystencję, występują w nim niewielkie dziurki[1][2].

Receptura sera wywodzi się z XIII wieku, opracowana przez cysterskich mnichów w okolicach miasta Pont-l’Évêque, w Normandii. Ser początkowo znany był pod nazwą angelot (z fr.cherub”), od monety o tej samej nazwie, wykorzystywano go bowiem jako środek płatniczy[3].

Produkcja sera chroniona i regulowana jest we Francji w ramach systemu Appellation d’origine contrôlée (AOC). Na szczeblu europejskim ser objęty jest chronioną nazwą pochodzenia. Produkcja sera Pont-l’Évêque odbywać się może wyłącznie na terenie normandzkich departamentów Calvados, Eure, Manche i Orne[2][3].


Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Good Housekeeping Food Encyclopedia. Collins & Brown, 2009, s. 41. ISBN 978-1-84340-413-2. (ang.).
  2. a b c Fiche produit – Pont-l’Évêque. Institut national de l'origine et de la qualité (INAO). [dostęp 2019-12-14]. (fr.).
  3. a b Le Pont-l'Évêque. Les 4 fromages AOP de Normandie. [dostęp 2019-12-14]. (fr.).