Popoli

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Popoli
gmina
Ilustracja
Popoli
Herb Flaga
Herb Flaga
Państwo

 Włochy

Region

 Abruzja

Prowincja

Pescara

Kod ISTAT

068033

Powierzchnia

34 km²

Populacja (2004)
• liczba ludności


5560

• gęstość

163,5 os./km²

Numer kierunkowy

085

Kod pocztowy

65026

Położenie na mapie Abruzji
Mapa konturowa Abruzji, w centrum znajduje się punkt z opisem „Popoli”
Położenie na mapie Włoch
Mapa konturowa Włoch, w centrum znajduje się punkt z opisem „Popoli”
Ziemia42°10′N 13°50′E/42,166667 13,833333
Strona internetowa

Popoli – miejscowość i gmina we Włoszech, w regionie Abruzja, w prowincji Pescara, położona nad rzeką Pescarą.

Według danych na rok 2004 gminę zamieszkiwało 5560 osób, 163,5 os./km².

Miastem partnerskim jest Ozorków.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Chociaż miejsce to nie ujawnia znaczącej rzymskiej obecności, pojawia się w dziewiąto-wiecznym dokumencie jako borgo di Pagus Fabianus[1]. Jego nazwa w średniowiecznej łacinie brzmiała Castrum Properi ("Twierdza Waystation"), która to nazwa została zarejestrowana już w 1016 roku jako własność Girardo, syna Roccone. Zamek nad miastem został zbudowany w latach 1000-1015 dla Tidolfo, biskupa Valvy. W 1269 roku władca Karol I Andegaweński z Neapolu nadał Popoli jako lenno rodzinie Cantelmo, która utrzymywała go, z tytułem książęcym, do 1749 roku. Lenno przeszło w ręce Leonarda di Tocco, księcia Montemiletto, i jego spadkobierców, aż do momentu zniesienia feudalności w Regnie w 1806 roku.

Miasto było dwukrotnie bombardowane podczas II wojny światowej przez Królewskie Siły Powietrzne. W dniu 20 stycznia 1944 r. został zniszczony najważniejszy most w regionie, most "Juliusz Cezar" łączący Rzym z Pescarą. W dniu 22 marca 1944 r. w południe centrum miasta i ratusz zostały zniszczone w wyniku znacznego bombardowania przez Brytyjczyków. Niestety, był to dzień, w którym w ratuszu rozdawano w mieście racje żywnościowe, przez co w mieście utworzyły się długie kolejki kobiet i dzieci; wiele z tych osób zginęło lub zostało rannych. Dzień ten do dziś pamiętany jest z żalem przez mieszkańców miasta.

Honory[edytuj | edytuj kod]

Po II wojnie światowej Republika Włoska przyznała miastu Popoli "Srebrny Medal Zasługi Cywilnej" (Medaglia d'argento al merito civile)[2].

"Ośrodek kluczowy, zajęty przez wojska niemieckie dzień po zawieszeniu broni, został poddany powtarzającym się i gwałtownym bombardowaniom, które spowodowały śmierć dziewięćdziesięciu jeden osób cywilnych i zniszczenie prawie całej własności publicznej. Cała ludność wiedziała, jak godnie i odważnie reagować na okropności wojny i stawić czoła, wraz z przywróceniem pokoju, trudnym pracom odbudowy moralnej i materialnej" - Popoli (PE), 1943-1944.

Atrakcje turystyczne[edytuj | edytuj kod]

Miasto i okolice mają kilka interesujących obiektów:

Festiwale[edytuj | edytuj kod]

Główna uroczystość jest w sierpniu. Historyczna parada z ludźmi ubranymi w kostiumy odbywa się z okazji wydarzenia historycznego miasta (1495 r.). Po paradzie odbywa się jarmark, zwany "Certamen de la Balestra". Siła i umiejętności są niezbędne, aby ochotnik mógł zdobyć Certamenów lub nagrodę główną.

Znane osobistości[edytuj | edytuj kod]

Generał Corradino D'Ascanio(inne języki) - urodzony w Popoli, włoski inżynier aeronautyczny

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Popoli | Cosa vedere nel borgo abruzzese, Borghi Storici [dostęp 2020-12-13] (wł.).
  2. Segretariato generale della Presidenza della Repubblica-Servizio, Le Onorificenze - Medaglia al Merito Civile, Quirinale [dostęp 2020-12-13] (wł.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]