Portal:Łódź/Wstęp

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Witaj na stronie Portalu Łódź, pierwszego portalu miejskiego w polskojęzycznej Wikipedii, który utworzono 22 marca 2006 roku[a]. Jego zadaniem jest prezentacja artykułów o mieście oraz pomoc w ich rozwoju na stronach Wikipedii.

W Portalu zastosowano specjalny układ graficzny oraz sekcyjną budowę, grupującą artykuły pod kątem tematycznym. Z zakładek dostępnych w menu, usytuowanym wzdłuż prawego brzegu strony portalu, wybrać można interesujące nas informacje dotyczące miasta i wszystkiego co z nim związane. Ma to umożliwić w jak najbardziej przystępny sposób zapoznanie się z tematem, a następnie jego rozbudowę na stronach encyklopedii.

Dołącz do nas! Pisanie artykułów w Wikipedii i ich poprawianie wcale nie jest trudne, a na każdego z nas możesz liczyć w razie problemów[b]. Aby współtworzyć hasła poświęcone Łodzi, wystarczy chęć podzielenia się swoją wiedzą. Ta wiedza pozostanie tu na zawsze, dostępna dla wszystkich. Możesz pomóc rozwijać największą encyklopedię świata. Przekonaj się, że warto to zrobić i dołącz do nas.

Łódź jest wyjątkowa w skali europejskiej dzięki zachowaniu wszystkich elementów charakterystycznych dla XIX-wiecznych miast przemysłowych, a szczególnie: zespołów fabrycznych, fabryczno-rezydencjonalnych i mieszkaniowych. Materialna struktura miasta, która powstała przed 1939 rokiem, stanowi o istocie współczesnej tożsamości miasta. Dziedzictwo to, o bezdyskusyjnej wartości historycznej, tworzy unikalny krajobraz miejski, którego jakość łatwo potwierdza się w konfrontacji z podobnymi bardziej znanymi miejscami w świecie[1].
Komunikat konferencji: Tożsamość miasta
  1. Pierwszym utworzonym portalem w polskojęzycznej Wikipedii w ogóle był Portal Polska, w dniu 22 lipca 2004 roku.
  2. Lista osób zaangażowanych w rozbudowę oraz poprawę jakości artykułów związanych z Łodzią, znajduje się na stronie Wikiprojektu Łódź.
    Zobacz też stronę Pomocy, na której przewodnicy są chętni pomagać czytelnikom i nowo zarejestrowanym we wszystkich sprawach dotyczących Wikipedii.
  1. Konferencja: "Tożsamość miasta". „Kronika Miasta Łodzi”. 1/2006, s. 137-146, 2006. Łódź: Urząd Miasta Łodzi. ISSN 1231-5354. (pol.).