Portal:Chemia

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
CHEMIA

w polskojęzycznej wikipedii
W chwili obecnej mamy około 9600 artykułów
z dziedziny chemii lub z nią związanych.
Pomóż zwiększyć tę liczbę!


WYRÓŻNIONY ARTYKUŁ
Acetazolamide skeletal.svg
Acetazolamidorganiczny związek chemiczny, lek należący do grupy sulfonamidowych inhibitorów anhydrazy węglanowej. Do leczenia wprowadzony został w 1953 roku. Jest słabym diuretykiem; jego działanie ustępuje po trzech dniach stosowania. Acetazolamid jest prekursorem sulfonamidowych leków moczopędnych, stosowanym obecnie głównie w leczeniu jaskry. Horace Davenport z Harvard Medical School w latach 40. XX wieku odkrył, że bardzo duże ilości anhydrazy węglanowej znajdują się nerkach. Skłoniło to Rudolfa Höbera do wysnucia wniosku, iż niektóre skutki uboczne stosowania dużych dawek sulfonamidów, m.in. alkalizacja moczu i zwiększone jego wydalanie, wiążą się z inhibicją tego enzymu. Z kolei bostoński lekarz, William Schwartz, próbował wywołać diurezę u pacjentów z zastoinową niewydolnością serca, stosując w tym celu duże dawki sulfanilamidu. Próby nie przyniosły jednak większych rezultatów ze względu na poważne objawy niepożądane. Davenport, zainteresowany teorią przedstawioną przez Höbera, zaproponował współpracę nad silniejszymi inhibitorami anhydrazy węglanowej Richardowi Roblinowi – ówczesnemu pracownikowi firmy farmaceutycznej Cyanamid.
Zobacz pozostałe wyróżnione artykuły z dziedziny chemii.
WYRÓŻNIONA GRAFIKA
Tantalum single crystal and 1cm3 cube.jpg
Monokryształ tantalu wykonany metodą topienia strefowego. Dla porównania obok fragmenty monokrystalicznego tantalu oraz sześcian (1 cm³) tantalu
Zobacz pozostałe wyróżnione grafiki.CHEMIA W WIKIPEDII
Aktualności w Projekcie
  • 2015-04-08: trwa tworzenie stron i przekierowań ze wzorów sumarycznych do haseł o związkach chemicznych (patrz: dyskusja i szablon).
  • 2015-04-10: powstał {{Białko infobox}}.
  • 2015-08-20: {{Związek chemiczny infobox}} został zmodyfikowany (kilka nowych parametrów), {{Polimer infobox}} i {{Grupa chemiczna infobox}} zostały z nim połączone
Projekt Chemia · dyskusja Projektu · Portal Chemia

Artykuły chemiczne na Wikipedii powstają dzięki zaangażowaniu zarówno specjalistów, jak i pasjonatów chemii w ramach Projektu Chemia. Codziennie poświęcamy swój czas tworząc i poprawiając artykuły, tak by dostarczyć Ci rzetelnych i pełnych informacji na interesujące Cię tematy. Jednak Ty także możesz współtworzyć chemiczną zawartość Wikipedii! Do zrobienia jest naprawdę wiele, bardzo różnorodnych rzeczy. Niektóre z nich nie wymagają od Ciebie niczego więcej, oprócz przeczytania artykułu.

Zgłaszaj znalezione błędy. Czytając artykuły, zapewne zdarza Ci się natrafiać na błędy. Niestety nie jesteśmy w stanie znaleźć każdego z nich, dlatego tak ważne jest, aby natrafiając na błąd poprawić go lub zgłosić. Jeśli możesz go poprawić – nie wahaj się i kliknij w zakładkę „Edytuj”. Możesz także zgłosić go za pomocą odnośnika dostępnego po lewej stronie, wpisać swoje wątpliwości do dyskusji artykułu, bądź zwrócić się bezpośrednio do Projektu Chemia.

Dołącz do nas! Pisanie artykułów w Wikipedii i ich poprawianie wcale nie jest trudne, a na każdego z nas możesz liczyć w razie problemów. Aby współtworzyć Wikipedię wystarczy chęć podzielenia się swoją wiedzą. Ta wiedza pozostanie tu na zawsze, dostępna dla wszystkich. Możesz pomóc rozwijać największą encyklopedię świata. Przekonaj się, że warto to zrobić i dołącz do nas.