Portal:Chemia

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
CHEMIA

w polskojęzycznej wikipedii
W chwili obecnej mamy około 10100 artykułów
z dziedziny chemii lub z nią związanych.
Pomóż zwiększyć tę liczbę!


WYRÓŻNIONY ARTYKUŁ
Anagrelide.svg
Anagrelidorganiczny związek chemiczny, lek cytostatyczny, stosowany w leczeniu nadpłytkowości samoistnej. Próbowano również stosować anagrelid w leczeniu przewlekłej białaczki szpikowej. Anagrelid zsyntetyzowano pierwotnie jako lek antyagregacyjny. Jego zdolność do zmniejszania poziomu płytek krwi wykryto zupełnie przypadkowo, pod koniec lat 80. w trakcie prowadzenia badań nad jego skutecznością w hamowaniu agregacji trombocytów. Od 1997 roku anagrelid zarejestrowany jest w USA jako lek przeznaczony do leczenia nadpłytkowości samoistnej. Synteza anagrelidu została opracowana przez firmę Shire. Rozpoczyna się ona od reakcji nitrowania 2,3-dichlorobenzaldehydu mieszaniną nitrującą, której produktem jest 2,3-dichloro-6-nitrobenzaldehyd. Związek ten jest następnie redukowany przez NaBH4 w środowisku metanolu tworząc alkohol 2,3-dichloro-6-nitrobenzylowy, który w reakcji z chlorkiem tionylu tworzy pochodną chlorku benzylu. Pochodna ta ulega kondensacji z estrem etylowym glicyny w obecności trietyloaminy dając 2-(2,3-dichloro-6-nitrobenzylamino)octan etylu. Redukcja grupy nitrowej przy użyciu zakwaszonego HCl roztworu wodnego SnCl2 daje pochodną aminową, którą następnie poddaje się cyklizacji z bromkiem cyjanku w toluenie, tworząc 2-(5,6-dichloro-2-imino-1,2-dihydrochinazolin-3(4H)-ylo)octan etylu. Związek ten jest ponownie cyklizowany, w środowisku wodnym z trietyloaminą, dając anagrelid. Możliwa jest również synteza anagrelidu z 2,3-chloro-6-nitrobenzaldehydu, który kondensuje się z estrem etylowym glicyny w obecności NaBH4, z pominięciem dwóch produktów przejściowych (pochodnej alkoholu nitrobenzylowego i chlorku benzylu).
Zobacz pozostałe wyróżnione artykuły z dziedziny chemii.
WYRÓŻNIONA GRAFIKA
Chromium crystals and 1cm3 cube.jpg
Kryształy chromu wytworzone metodą reakcji transportu chemicznego przez rozkład jodku chromu oraz sześcian (1 cm³) wykonany z chromu
Zobacz pozostałe wyróżnione grafiki.CHEMIA W WIKIPEDII
Aktualności w Projekcie
  • 2020-06: parametry numer CAS, PubChem i DrugBank w infoboksach uzupełnia się bez użycia szablonów; dwa ostatnie parametry nie generują już przypisów
Projekt Chemia · dyskusja Projektu · Portal Chemia

Artykuły chemiczne na Wikipedii powstają dzięki zaangażowaniu zarówno specjalistów, jak i pasjonatów chemii w ramach Projektu Chemia. Codziennie poświęcamy swój czas tworząc i poprawiając artykuły, tak by dostarczyć Ci rzetelnych i pełnych informacji na interesujące Cię tematy. Jednak Ty także możesz współtworzyć chemiczną zawartość Wikipedii! Do zrobienia jest naprawdę wiele, bardzo różnorodnych rzeczy. Niektóre z nich nie wymagają od Ciebie niczego więcej, oprócz przeczytania artykułu.

Zgłaszaj znalezione błędy. Czytając artykuły, zapewne zdarza Ci się natrafiać na błędy. Niestety nie jesteśmy w stanie znaleźć każdego z nich, dlatego tak ważne jest, aby natrafiając na błąd poprawić go lub zgłosić. Jeśli możesz go poprawić – nie wahaj się i kliknij w zakładkę „Edytuj”. Możesz także zgłosić go za pomocą odnośnika dostępnego po lewej stronie, wpisać swoje wątpliwości do dyskusji artykułu, bądź zwrócić się bezpośrednio do Projektu Chemia.

Dołącz do nas! Pisanie artykułów w Wikipedii i ich poprawianie wcale nie jest trudne, a na każdego z nas możesz liczyć w razie problemów. Aby współtworzyć Wikipedię wystarczy chęć podzielenia się swoją wiedzą. Ta wiedza pozostanie tu na zawsze, dostępna dla wszystkich. Możesz pomóc rozwijać największą encyklopedię świata. Przekonaj się, że warto to zrobić i dołącz do nas.