Portal:Chemia

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
CHEMIA

w polskojęzycznej wikipedii
W chwili obecnej mamy około 9600 artykułów
z dziedziny chemii lub z nią związanych.
Pomóż zwiększyć tę liczbę!


WYRÓŻNIONY ARTYKUŁ
Rifaximin.svg
Rifaksymina, ryfaksymina (L 105, łac. rifaximinum) – organiczny związek chemiczny, antybiotyk należący do grupy rifamycyn, wchłaniający się w nieznacznym stopniu z przewodu pokarmowego, stosowany w leczeniu zakażeń jelitowych. Jego stosowanie wiąże się ze względnie niewielkimi działaniami ubocznymi i z niskim ryzykiem rozwinięcia oporności u bakterii. Syntezę rifaksyminy opatentowali Egidio Marchi i Lauretta Montecchi z Alfa Farmaceutici S.p. A. w 1982. Lek jest badany i stosowany w terapii biegunki podróżnych od kilkunastu lat. Do 2009 rifaksymina otrzymała zezwolenie na zastosowanie w 27 państwach. Rifaksymina to syntetyczna pochodna rifamycyny S, rifamycyny SV lub rifamycyny O. Jest to dokładnie pirydoimidazorifamycyna. Otrzymuje się ją na przykład w reakcji 3-bromo-rifamycyny S z 2-amino-4-metylo-pirydyną. Reakcję prowadzi się w etanolu, w temperaturze od pokojowej do 60 °C, przez dwie do osiemnastu godzin.
Zobacz pozostałe wyróżnione artykuły z dziedziny chemii.
WYRÓŻNIONA GRAFIKA
Rhenium single crystal bar and 1cm3 cube.jpg
Monokryształ renu wykonany metodą topienia strefowego. Dla porównania obok pręt renu wykonany poprzez topienie wiązką elektronową oraz sześcian (1 cm³) z renu
Zobacz pozostałe wyróżnione grafiki.CHEMIA W WIKIPEDII
Aktualności w Projekcie
  • 2015-04-08: trwa tworzenie stron i przekierowań ze wzorów sumarycznych do haseł o związkach chemicznych (patrz: dyskusja i szablon).
  • 2015-04-10: powstał {{Białko infobox}}.
  • 2015-08-20: {{Związek chemiczny infobox}} został zmodyfikowany (kilka nowych parametrów), {{Polimer infobox}} i {{Grupa chemiczna infobox}} zostały z nim połączone
Projekt Chemia · dyskusja Projektu · Portal Chemia

Artykuły chemiczne na Wikipedii powstają dzięki zaangażowaniu zarówno specjalistów, jak i pasjonatów chemii w ramach Projektu Chemia. Codziennie poświęcamy swój czas tworząc i poprawiając artykuły, tak by dostarczyć Ci rzetelnych i pełnych informacji na interesujące Cię tematy. Jednak Ty także możesz współtworzyć chemiczną zawartość Wikipedii! Do zrobienia jest naprawdę wiele, bardzo różnorodnych rzeczy. Niektóre z nich nie wymagają od Ciebie niczego więcej, oprócz przeczytania artykułu.

Zgłaszaj znalezione błędy. Czytając artykuły, zapewne zdarza Ci się natrafiać na błędy. Niestety nie jesteśmy w stanie znaleźć każdego z nich, dlatego tak ważne jest, aby natrafiając na błąd poprawić go lub zgłosić. Jeśli możesz go poprawić – nie wahaj się i kliknij w zakładkę „Edytuj”. Możesz także zgłosić go za pomocą odnośnika dostępnego po lewej stronie, wpisać swoje wątpliwości do dyskusji artykułu, bądź zwrócić się bezpośrednio do Projektu Chemia.

Dołącz do nas! Pisanie artykułów w Wikipedii i ich poprawianie wcale nie jest trudne, a na każdego z nas możesz liczyć w razie problemów. Aby współtworzyć Wikipedię wystarczy chęć podzielenia się swoją wiedzą. Ta wiedza pozostanie tu na zawsze, dostępna dla wszystkich. Możesz pomóc rozwijać największą encyklopedię świata. Przekonaj się, że warto to zrobić i dołącz do nas.