Przejdź do zawartości

Portal:Gmina Koluszki/Geografia

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Pod względem położenia geograficznego gmina znajduje się w mezoregionie Wzniesień Łódzkich należącym do Wzniesień Południowomazowieckich (wg podziału J. Kondrackiego). W podziale geologicznym większa część gminy znajduje się na Wale Kujawsko-Pomorskim, część zachodnia położona jest w obrębie Niecki Łódzkiej.

W strukturze użytkowania gruntów, użytki rolne zajmują 48,09% ogólnej powierzchni gminy, a lasy i zadrzewienia 40,21% powierzchni gminy. Tereny zainwestowane – 386 ha (16,2% powierzchni gminy). Pozostałe tereny zajmują 11,7% powierzchni gminy. W przeważającej części (81,6%) gleby gminy zaliczają się do najsłabszych klas bonitacyjnych (IV i V), klasa III stanowi 10,5% a VI 7,9%.

Na terenie gminy znajdują się dwa rezerwaty przyrody, rzeka Rawka, której źródła znajdują się na południowo-wschodnim krańcu gminy. Cała rzeka od źródeł do ujścia objęta jest ochroną wraz z 10 metrowym pasem przyległych do niej brzegów. Rzeka jest przykładem zachowanej w naturalnym stanie typowej rzeki nizinnej. Rezerwat został utworzony 24 listopada 1983 r. Źródła Rawki są jedną z niewielu atrakcji przyrodniczych w gminie, które warto zobaczyć. Aby tam dotrzeć najprościej wybrać się leśną drogą z Redzenia Starego do Węgrzynowic. Na wysokości wsi Rewica (będzie bardzo widoczna dolina) należy skręcić z głównej drogi w lewo i tak dotrzemy do źródeł rzeki (proszę pamiętać, że jest to rezerwat przyrody). W zachodniej części gminy znajduje się rezerwat Gałków utworzony 18 lipca 1958 r. w celu ochrony fragmentów lasu bukowo-jodłowego. W lesie tym możemy odnaleźć ponad 200-letnie buki i równie stare i okazałe jodły.

W gminie występują surowce naturalne w postaci złóż piasku i żwiru, gmina jest także obszarem perspektywicznym do odkrycia złóż węglowodorów głównie gazu ziemnego, istnieją także duże zasoby wód geotermalnych możliwych do pozyskania w celach grzewczych. W miejscowości Regny został wykonany najgłębszy otwór w województwie łódzkim Budziszewice IG-1 o głębokości 5601 metrów osiągający osady karbonu górnego.