Rawka (rzeka)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ten artykuł dotyczy rzeki, prawego dopływu Bzury. Zobacz też: inne znaczenia.
Rawka
Rawka w Dolecku
Rawka w Dolecku
Kontynent Europa
Państwo  Polska
Rzeka
Długość 97 km
Powierzchnia zlewni 1192 km²
Źródło
Miejsce źródła na wschód od Koluszek
Współrzędne 51°45′24,2″N 19°53′00,3″E/51,756722 19,883417
Ujście
Recypient Bzura
Miejsce - uchodzi między Łowiczem a Sochaczewem.
Współrzędne 52°08′32,3″N 20°06′44,2″E/52,142306 20,112278
Położenie na mapie województwa łódzkiego
Mapa lokalizacyjna województwa łódzkiego
źródło
źródło
ujście
ujście
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
źródło
źródło
ujście
ujście
Położenie na mapie świata
Mapa lokalizacyjna świata
źródło
źródło
ujście
ujście
Rawka w Nowym Dworze
Rawka w Nowym Dworze
drewniany most nad Rawką w Nowym Dworze

Rawkarzeka w środkowej Polsce, prawy, największy dopływ Bzury. Rzeka ma ok. 97 km długości[1], a jej dorzecze obejmuje obszar 1192 km².

Rawka powstaje z połączenia dwóch cieków źródłowych znajdujących się ok. 5 km na wschód od Koluszek. Wpada do Bzury między Łowiczem a Sochaczewem.

Średni przepływ rzeki przy ujściu wynosi ok. 5,3 m³/s, a maksymalna rozpiętość wahań stanów wód to 2,8 m.

Rawka jest zachowaną w naturalnym stanie typową rzeką nizinną średniej wielkości i dlatego koryto rzeki zostało objęte ochroną rezerwatową od źródeł aż do ujściarezerwat przyrody Rawka, ponadto chronione są fragmenty doliny i skarpy bardziej oddalony od obecnego koryta – rezerwaty Kopanicha i Ruda Chlebacz. Rzeka od Starej Rawy do Bolimowa płynie przez Bolimowski Park Krajobrazowy.

Koryto rzeki nie jest uregulowane i jedynie na części odcinków przepływających przez miasta zostało wybetonowane. Brzegi są obficie porośnięte roślinnością. Z powodu walorów przyrodniczych na Rawce organizowane są spływy kajakowe – ze względu na dziki charakter rzeki trasa uważana jest za trudną.

W różnych miejscach na całej długości Rawki istnieje zabudowa hydrotechniczna w formie spiętrzeń i zbiorników retencyjnych, wśród nich jaz piętrzący z niewielką elektrownią wodną (o mocy 58 kW) we wsi Kamion (powiat żyrardowski) gmina Puszcza Mariańska oraz mała elektrownia wodna na zaporze zalewu Tatar w Rawie Mazowieckiej.

Środowisko - przyroda[edytuj]

Świat zwierzęcy Rawki jest dość bogaty w gatunki ryb oraz innych organizmów wodnych.

  • Zmniejszające się w ostatnich latach zanieczyszczenie rzeki sprawia, iż ilość organizmów żywych w Rawce wzrasta. Od lat 90. pojawiają się tam raki, wytępione w latach 60. wskutek spuszczania ścieków z mleczarni do rzeki. W latach 80. nad brzegami Rawki aklimatyzowane zostały bobry.W Rawie Mazowieckiej na terenie parku miejskiego pojawiły się również borsuki i lisy.

W czasie I wojny światowej na linii Rawki i Bzury od grudnia 1914 do lipca 1915 przebiegała linia frontu niemiecko-rosyjskiego, a walki miały charakter wojny pozycyjnej. Ślady okopów są widoczne do dziś w okolicznych lasach, zwłaszcza na zalesionych fragmentach skarpy rzecznej i powyżej niej.

Największymi miejscowościami przez które przepływa Rawka są:

Rekreacja[edytuj]

Rzeka Rawka stanowiła i stanowi dla mieszkańców Skierniewic i okolic kąpielisko w dzielnicy Skierniewice Rawka oraz w miejscowości Budy Grabskie. Na rzece odbywają się spływy kajakowe. Blisko rzeki znajdują się liczne ośrodki turystyczno - wypoczynkowe.

Dopływy[edytuj]

Zobacz też[edytuj]

Przypisy

  1. inne źródła określają długość Rawki na 89,8 km

Linki zewnętrzne[edytuj]