Rawka (rzeka)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Rawka
Ilustracja
Rawka w Dolecku
Kontynent

Europa

Państwo

 Polska

Rzeka
Długość 97 km
Powierzchnia zlewni

1192 km²

Źródło
Miejsce na wschód od Koluszek
Współrzędne

51°45′24,2″N 19°53′00,3″E/51,756722 19,883417

Ujście
Recypient

Bzura

Miejsce między Łowiczem a Sochaczewem
Współrzędne

52°08′32,3″N 20°06′44,2″E/52,142306 20,112278

Położenie na mapie województwa łódzkiego
Mapa konturowa województwa łódzkiego, blisko centrum na prawo znajduje się punkt z opisem „źródło”, natomiast u góry po prawej znajduje się punkt z opisem „ujście”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, w centrum znajduje się punkt z opisem „źródło”, powyżej na prawo znajduje się również punkt z opisem „ujście”
Rawka w Nowym Dworze
Rawka w Nowym Dworze
drewniany most nad Rawką w Nowym Dworze

Rawkarzeka w środkowej Polsce, prawy, największy dopływ Bzury. Rzeka ma ok. 97 km długości[1], a jej dorzecze obejmuje obszar 1192 km²[2].

Rawka powstaje z połączenia dwóch cieków źródłowych znajdujących się ok. 5 km na wschód od Koluszek[2]. Wpada do Bzury między Łowiczem a Sochaczewem.

Średni przepływ rzeki przy ujściu wynosi ok. 5,3 m³/s, a maksymalna rozpiętość wahań stanów wód to 2,8 m[2].

Rawka jest zachowaną w naturalnym stanie typową rzeką nizinną średniej wielkości i dlatego koryto rzeki zostało objęte ochroną rezerwatową od źródeł aż do ujściarezerwat przyrody Rawka[2], ponadto chronione są fragmenty doliny i skarpy bardziej oddalony od obecnego koryta – rezerwaty Kopanicha i Ruda Chlebacz. Rzeka od Starej Rawy do Bolimowa płynie przez Bolimowski Park Krajobrazowy.

Koryto rzeki nie jest uregulowane i jedynie na części odcinków przepływających przez miasta zostało wybetonowane. Brzegi są obficie porośnięte roślinnością. Z powodu walorów przyrodniczych na Rawce organizowane są spływy kajakowe – ze względu na dziki charakter rzeki trasa uważana jest za trudną.

W różnych miejscach na całej długości Rawki istnieje zabudowa hydrotechniczna w formie spiętrzeń i zbiorników retencyjnych, wśród nich jaz piętrzący z niewielką elektrownią wodną (o mocy 58 kW) we wsi Kamion (powiat żyrardowski) gmina Puszcza Mariańska oraz mała elektrownia wodna na zaporze zalewu Tatar w Rawie Mazowieckiej.

Środowisko – przyroda[edytuj | edytuj kod]

Świat zwierzęcy Rawki jest dość bogaty w gatunki ryb oraz innych organizmów wodnych.

W rzece Rawka występuje głównie 18 gatunków ryb:

Nad rzeką można spotkać płazy, gady i bezkręgowce występujące w tym obszarze Polski:

Zmniejszające się w ostatnich latach zanieczyszczenie rzeki sprawia, iż ilość organizmów żywych w Rawce wzrasta. Od lat 90. pojawiają się tam raki, wytępione w latach 60. wskutek spuszczania ścieków z mleczarni do rzeki. W latach 80. nad brzegami Rawki aklimatyzowane zostały bobry. W Rawie Mazowieckiej na terenie parku miejskiego pojawiły się również borsuki i lisy.

W czasie I wojny światowej na linii Rawki i Bzury od grudnia 1914 do lipca 1915 przebiegała linia frontu niemiecko-rosyjskiego, a walki miały charakter wojny pozycyjnej. Ślady okopów są widoczne do dziś w okolicznych lasach, zwłaszcza na zalesionych fragmentach skarpy rzecznej i powyżej niej.

Największymi miejscowościami, przez które przepływa Rawka są:

Rekreacja[edytuj | edytuj kod]

Rzeka Rawka stanowiła i stanowi dla mieszkańców Skierniewic i okolic kąpielisko w dzielnicy Skierniewice Rawka oraz w miejscowości Budy Grabskie. Na rzece odbywają się spływy kajakowe. Blisko rzeki znajdują się liczne ośrodki turystyczno-wypoczynkowe. W Rawie Mazowieckiej znajduje się zbiornik rekreacyjny „Zalew Tatar” o powierzchni ponad 55 hektarów, utworzony poprzez spiętrzenie rzeki Rawka.

Dopływy[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. inne źródła określają długość Rawki na 89,8 km
  2. a b c d Informacje o Rawce na stronie Portalu turystyczno-krajoznawczego województwa łódzkiego. [zarchiwizowane z tego adresu (2009-01-10)].