Portugália Airlines

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Portugália Airlines
Ilustracja
IATA
NI
ICAO
PGA
Znak
PORTUGALIA
Historia
Data założenia 1988
Lokalizacja
Państwo  Portugalia
Baza Port lotniczy Lizbona-Portela
Główne porty lotnicze Port lotniczy Porto
Kooperacja
Program lojalnościowy Victoria
Sojusz Star Alliance
Flota
Liczba samolotów 16(Razem z PGA Express)
Liczba tras 23
Przedsiębiorstwo
Siedziba Lizbona, Portugalia
Członkowie zarządu Luiz Plácido Lapa (CEO)
Udziałowcy TAP
Strona internetowa

Portugália–Companhia Portuguesa de Transportes Aéreos, S.A., bardziej znana jako Portugália(PGA) – portugalska regionalna linia lotnicza z siedzibą w Lizbonie[1][2]. Należy do linii lotniczych TAP Air Portugal. Głównym hubem jest Port lotniczy Lizbona-Portela[3]. Portugália uzyskała tytuł Najlepszej regionalnej linii lotniczej w Europie, w latach 2001, 2002, 2003, 2004, 2005 i w 2006 roku, a nagrodę Skytrax Award za najlepszą obsługę (stewardessy) w Europie w 2005 roku[4]. Obsługuje regularne usługi międzynarodowe i krajowe z Lizbony i Porto, a także usługi czarterowe na terenie Europy, od 2007 roku wyłącznie w ramach kodów lotniczych TAP[5].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Pierwsze lata[edytuj | edytuj kod]

Linia lotnicza została założona w dniu 25 lipca 1988 roku jako spółka akcyjna, ale musiała czekać dwa lata, zanim mogła rozpocząć świadczenie usług, ze względu na opóźnienia w liberalizacji transportu lotniczego. Oficjalnie rozpoczęła działalność w dniu 7 lipca 1990 roku świadcząc loty z Lizbony do Porto. Miała również połączenia z Lizbony do Faro w ten sam dzień. Linia rozpoczęła działalność w rejsach czarterowych krajowych i międzynarodowych, jednak regularne loty międzynarodowe musiały zaczekać, gdyż nie zostały dopuszczone na mocy ustawodawstwa portugalskiego. Międzynarodowe regularne loty rozpoczęto w czerwcu 1992 roku z Lizbony i Porto.

Pierwszymi statkami powietrznymi firmy były Fokker 100, a od końca lat 90. linia nabyła również 8 Embraer 145, stając się głównym konkurentem państwowego przewoźnika TAP Portugal. Portugália koncentruje swoją działalność na trasach krajowych, a także na trasach do Hiszpanii, Francji, Włoch, Niemiec i Maroka.

Międzynarodowe uznanie[edytuj | edytuj kod]

Flota spółki ustabilizowała się w 2000 roku mając w posiadaniu 14 statków powietrznych (6 Fokker 100 i 8 Embraer 145). PGA zapewniła sobie dobre miejsce na rynku europejskim jako prywatna i innowacyjna linia lotnicza, oferując standardy obsługi na wysokim szczeblu.

Przyłączenie do grupy TAP Portugal[edytuj | edytuj kod]

W dniu 6 listopada 2006 roku Portugália ogłosiła, że TAP Portugal nabyło 99,81% jej akcji, z zastrzeżeniem zatwierdzenia przez organy regulacyjne. Liczyła wtedy 750 pracowników (z marca 2007). Portugalia w 2008 roku chętna była dołączyć do SkyTeam Alliance, ale ponieważ TAP Portugal został kupiony przez Star Alliance, to szanse na dołączenie do SkyTeam zmalały.

Dzięki nabyciu przez TAP Portugal wdrożony jest nowy model biznesowy. Spółka przestaje działać niezależnie i zaczyna wykonywać loty dla TAP Portugal.

Fernando Pinto, prezes i dyrektor generalny firmy TAP Portugal powiedział, że zależna regionalna linia lotnicza, Portugália Airlines, jest "ważna do wyników TAP, ponieważ przewozi bardzo ważnych pasażerów z małych miast do odległych zakątków". podczas konferencji Stowarzyszenia Europejskich Przewoźników Regionalnych w Porto, w 2012 roku[6].

W dniu 21 marca 2014 linie ogłosiły, że zamierzają zakupić dwa ATR 42-600 dla spółki zależnej PGA Express, która działa głównie na trasach hiszpańskich[7][8].

Flota[edytuj | edytuj kod]

Portugália korzysta z następujących statków powietrznych (na lipiec 2014):

Flota Portugália
Samolot Suma Zamówienia Opcje Pasażerówie Trasy Uwagi
C Y Łącznie
ATR 42-600 2 0 46 46 Europa i północna Afryka
Embraer ERJ 145 EP 8 6 39 45 Loty krajowe i europejskie
Fokker 100 6 8 89 97 Loty krajowe i europejskie
Łącznie 16

Incydenty i wypadki[edytuj | edytuj kod]

W dniu 11 sierpnia 2001 roku Fokker 100 podniósł podwozie podczas kołowania na lotnisku w Lizbonie. Nikt nie został ranny.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]