Poskrzypka liliowa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Poskrzypka liliowa
Lilioceris lilii
(Scopoli, 1763)
Ilustracja
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo zwierzęta
Typ stawonogi
Gromada owady
Rząd chrząszcze
Podrząd chrząszcze wielożerne
Rodzina stonkowate
Podrodzina Criocerinae
Rodzaj Lilioceris
Gatunek poskrzypka liliowa
Synonimy
  • Attelabus lilii Scopoli, 1763
  • Crioceris (Lilioceris) lilii (Scopoli, 1763)

Poskrzypka liliowa[1][2] (Lilioceris lilii) – gatunek chrząszcza z rodziny stonkowatych.

Ciało długości od 6 do 8 mm, czarne z wyjątkiem czerwonych przedplecza i pokryw. Głowa o płaskich guzkach czołowych, w tyle bruzdowato przewężona[3]. Złapany wydaje charakterystyczne piszczące dźwięki pocierając odwłokiem o pokrywy[1].

Larwa

Owad ten żeruje na konwalii majowej, kokoryczce wielokwiatowej, lilii złotogłów[3], innych liliach i szachownicach[1]. Samica składa jaja pojedynczo lub grupkami, od maja do lipca, a rozwój zarodkowy trwa od 6 do 12 dni. Larwy okryte są otoczką śluzowo-kałową. Przepoczwarczają się w glebie. Dorosłe zimują w ściółce[4].

Gatunek rozprzestrzeniony w Europie, północnej Afryce i Azji Północnej[2] (Syberia Zachodnia[3]). Podawany też z Ameryki Północnej[5]. W Polsce pospolity od kwietnia do czerwca[3], pojawiać się może już w marcu[2], a niekiedy w październiku spotkać można drugie pokolenie[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Kozłowski M. W.: Phytophaga (red.). W: Owady Polski - Chrząszcze. MULTICO Oficyna Wydawnicza: 231, 2009. ISBN 978-83-7073-784-9.
  2. a b c Jiří Zahradník: Przewodnik: Owady. Warszawa: Multico, 2000.
  3. a b c d e Andrzej Warchałowski: Klucze Do Oznaczania Owadów Polski: cz. XIX Chrząszcze - Coleoptera: z. 94 Stonkowate - Chrysomelidae. Część ogólna i podrodziny Donaciinae, Orsodacninae, Criocerinae, Clytrinae, Cryptocephalinae, Lamprosomatidae, Eumolpinae. Warszawa: Polskie Towarzystwo Entomologiczne, PWN, 1971.
  4. Lilioceris lilii. W: Coleoptera Poloniae [on-line]. [dostęp 2015-02-07].
  5. Lilioceris lilii. W: Fauna Europaea [on-line]. [dostęp 2014-10-14].