Potamophilops bostrychophallus

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Potamophilops bostrychophallus
Maier, 2013
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

stawonogi

Gromada

owady

Rząd

chrząszcze

Podrząd

chrząszcze wielożerne

Rodzina

osuszkowate

Podrodzina

Larainae

Rodzaj

Potamophilops

Gatunek

Potamophilops bostrychophallus

Potamophilops bostrychophallusgatunek chrząszcza z rodziny osuszkowatych.

Gatunek ten opisany został w 2013 roku przez Crystal A. Maier na łamach „ZooKeys”. Jako miejsce typowe wskazano Kanarakuni w wenezuelskim stanie Bolívar[1].

Chrząszcz o wydłużonym, umiarkowanie z wierzchu sklepionym ciele długości od 6 do 6,8 mm i barwie od ciemnobrązowej do czarnej z jaśniejszymi dwoma nasadowymi członami czułków i głaszczków szczękowych, wargą dolną, biodrami, krętarzami, nasadami ud, pazurkami i środkowymi goleniami. Głowa jest drobno i gęsto punktowana, zaopatrzona w łukowato i płytko wykrojoną wargę górną oraz duże, półkuliste oczy. Najszersze u podstawy przedplecze ma łukowatą krawędź przednią, przewężenie w części tylnej krawędzi bocznych oraz silnie dwufalistą krawędź tylną. W nasadowej ⅓ przedplecza brak jest żeberka, natomiast w jego przedniej ⅓ występuje poprzeczny rowek. Pokrywy mają dziesięć rzędów z drobnymi, prawie zlewającymi się punktami oraz drobno i gęsto punktowane międzyrzędy. Przedpiersie ma szeroki wyrostek międzybiodrowy z pośrodkową wypustką na szczycie. Szczyt ów wchodzi w głębokie, U-kształtne wklęśnięcie na śródpiersiu. Odnóża są długie i smukłe. Samiec ma genitalia o rzadko oszczecinionych paramerach i silnie skręconym szczycie edeagusa[1].

Owad neotropikalny, zamieszkujący Wyżynę Gujańską. Znany jest wyłącznie ze stanu Bolívar w Wenezueli, ale przypuszczalnie występuje także w północnej Brazylii i zachodniej Gujanie. Spotykany jest w rzekach na rzędnych od 140 do 450 m n.p.m.[1]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c C. Maier. A revision of the Larainae (Coleoptera, Elmidae) of Venezuela, with description of nine new species. „ZooKeys”. 329, s. 33-91, 2013. DOI: 10.3897/zookeys.329.4961.