Potrerilloblatta

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Potrerilloblatta
Martins-Neto, Gallego et Zavattieri, 2007
Okres istnienia: trias późny
237/201.4
237/201.4
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

stawonogi

Gromada

owady

Podgromada

owady uskrzydlone

Infragromada

nowoskrzydłe

Rząd

karaczany

Rodzina

Subioblattidae

Rodzaj

Potrerilloblatta

Typ nomenklatoryczny

Potrerilloblatta stipanicici Martins-Neto, Gallego et Zavattieri, 2007

Potrerilloblatta – wymarły rodzaj karaczanów z rodziny Subioblattidae, obejmujący tylko jeden znany gatunek: Potrerilloblatta stipanicici. Żył w triasie.

Taksonomia[edytuj | edytuj kod]

Rodzaj i jego gatunek typowy opisane zostały po raz pierwszy w 2007 roku przez Rafaela G. Martinsa-Neto, Oscara F. Gallego i Anę M. Zavattieri. Opisu dokonano na podstawie skamieniałości pokrywy, odnalezionej w potoku nazwanym „Quebrada del Puente”, w dystrykcie Potrerillos na terenie argentyńskiej prowincji Mendoza. Pochodzi ona z należącej do Grupy Uspallata i datowanej na karnik w triasie formacji Potrerillos. Nazwa rodzajowa jest połączeniem części nazwy formacji i innego rodzaju karaczana (Blatta). Epitet gatunkowy nadano na cześć paleontologa Pedro N. Stipanicica[1].

Morfologia[edytuj | edytuj kod]

Karaczan ten miał małe, jajowate w obrysie pokrywy o długości 5 mm i szerokości 1,6 mm. Przednia żyłka subkostalna była długa, długości ćwierci pokrywy, i miała przebieg równoległy do jej kostalnej (przedniej) krawędzi. Tylna żyłka subkostalna osiągała kostalną krawędź skrzydła za środkiem jego długości i dawała co najmniej pięć drobnych odgałęzień wtórnych. Przednia żyłka radialna nie rozgałęziała się wcale, zaś tylna dzieliła się na trzy gałęzie, wszystkie pozbawione wtórnych odnóg. Falista żyłka medialna rozwidlała się na wysokości szczytu tylnej żyłki subkostalnej na nierozgałęzioną przednią i dającą trzy główne gałęzie tylną żyłkę medialną. Trzecia gałąź tej ostatniej (MP3) była jeszcze wtórnie rozdzielona na trzy gałązki. Falista i równoległa do żyłki medialnej przednia żyłka kubitalna miała trzy gałęzie główne, wszystkie wtórnie porozgałęziane. Poprzeczne żyłki między żyłkami medialnymi i kubitalnymi występowały bardzo licznie. Pole analne było niewielkich rozmiarów i miało trójkątny kształt[1].

Paleoekologia[edytuj | edytuj kod]

Owad ten zasiedlał południowy zachód Gondwany. Rejony te cechowały umiarkowane temperatury i klimat o dużej zmienności sezonowej, opisywany jako megamonsunowy. Teren porastały lasy liściaste i lasy zawsze zielone twardolistne. Ich florę charakteryzowało duże bogactwo, w tym wiele gatunków z rodzaju Dicroidium. Entomofauna tego rejonu zachowała się jednak w zapisie kopalnym słabo. Z tego samego stanowiska co Potrerilloblatta znany jest jeden rodzaj chrząszczaDelpuentesyne oraz kilka innych rodzajów karaczanów: Anablatta, Delpuenteblatta, Lariojablatta i przypuszczalnie Triassoblatta[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Rafael Gioia Martins-Neto, Oscar F. Gallego, Ana M. Zavattieri. A new Triassic insect fauna from Cerro Bayo, Potrerillos (Mendoza Province, Argentina) with descriptions of new taxa (Insecta: Blattoptera and Coleoptera). „Alcheringa. An Australasian Journal of Palaeontology”. 31 (2), s. 199-213, 2007. DOI: 10.1080/03115510701305173.