Anablatta

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Anablatta
Martins-Neto, Gallego et Zavattieri, 2007
Okres istnienia: trias późny
237/201.4
237/201.4
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

stawonogi

Gromada

owady

Podgromada

owady uskrzydlone

Infragromada

nowoskrzydłe

Rząd

karaczany

Rodzina

Blattulidae

Rodzaj

Anablatta

Typ nomenklatoryczny

Anablatta compacta Martins-Neto, Gallego et Zavattieri, 2007

Anablatta – wymarły rodzaj karaczanów z rodziny Blattulidae, obejmujący tylko jeden znany gatunek: Anablatta compacta. Żył w triasie.

Taksonomia[edytuj | edytuj kod]

Rodzaj i jego gatunek typowy opisane zostały po raz pierwszy w 2007 roku przez Rafaela G. Martinsa-Neto, Oscara F. Gallego i Anę M. Zavattieri. Opisu dokonano na podstawie skamieniałości pokrywy, odnalezionej w potoku nazwanym „Quebrada del Puente”, w dystrykcie Potrerillos na terenie argentyńskiej prowincji Mendoza. Pochodzi ona z należącej do Grupy Uspallata i datowanej na karnik w triasie formacji Potrerillos. Nazwa rodzajowa jest połączeniem imienia paleontolog i nazwy innego rodzaju karaczana (Blatta). Epitet gatunkowy oznacza po łacinie „mała”[1].

Morfologia[edytuj | edytuj kod]

Karaczan ten miał pokrywy tylko dwukrotnie dłuższe niż szerokie, o długości 5,8 mm i szerokości 2,8 mm. Tylna żyłka subkostalna jak i przednia żyłka radialna były nierozgałęzione. Końcowy odcinek tej drugiej ustawiony był prostopadle do kostalnej krawędzi pokrywy. Długa i lekko zakrzywiona tylna żyłka radialna dawała dziesięć odgałęzień, z których niektóre były wtórnie rozwidlone. Żyłka medialna w połowie długości skrzydła rozwidlała się na nierozgałęzioną przednią i mającą dwie gałęzie tylną żyłkę medialną. Przednia żyłka kubitalna dzieliła się na trzy gałęzie, z których dwie ostatnie dawały odgałęzienia wtórne. Lekko zakrzywiona tylna żyłka kubitalna miała końcówkę ustawioną prostopadle do analnego brzegu skrzydła, który to osiągała w odległości ⅓ od jego nasady. Pole analne było niewielkich rozmiarów i miało trójkątny kształt[1].

Paleoekologia[edytuj | edytuj kod]

Owad ten zasiedlał południowy zachód Gondwany. Rejony te cechowały umiarkowane temperatury i klimat o dużej zmienności sezonowej, opisywany jako megamonsunowy. Teren porastały lasy liściaste i lasy zawsze zielone twardolistne. Ich florę charakteryzowało duże bogactwo, w tym wiele gatunków z rodzaju Dicroidium. Entomofauna tego rejonu zachowała się jednak w zapisie kopalnym słabo. Z tego samego stanowiska co Anablatta znany jest jeden rodzaj chrząszczaDelpuentesyne oraz kilka innych rodzajów karaczanów: Potrerilloblatta, Delpuenteblatta, Lariojablatta i przypuszczalnie Triassoblatta[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Rafael Gioia Martins-Neto, Oscar F. Gallego, Ana M. Zavattieri. A new Triassic insect fauna from Cerro Bayo, Potrerillos (Mendoza Province, Argentina) with descriptions of new taxa (Insecta: Blattoptera and Coleoptera). „Alcheringa. An Australasian Journal of Palaeontology”. 31 (2), s. 199-213, 2007. DOI: 10.1080/03115510701305173.