Powstrzymać Przemoc Domową
Powstrzymać Przemoc Domową – pierwsza ogólnopolska kampania medialna skierowana do ofiar i świadków przemocy w rodzinie. Została zainicjowana przez Ogólnopolskie Pogotowie Dla Ofiar Przemocy w Rodzinie „Niebieska Linia” oraz Państwową Agencję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w listopadzie 1997 roku[1][2].
Celem kampanii było uświadomienie społeczeństwu realnego istnienia problemu przemocy w rodzinie oraz tego, że zjawisko to nie jest ograniczone do środowisk marginesu społecznego i może pojawić się wszędzie. Równie ważne było zwrócenie uwagi, że nieprawdziwy jest stereotyp, że ofiara jest zwykle sama sobie winna i wskazanie instytucji, w których może szukać pomocy[3].
W ramach kampanii medialnej powstały i były emitowane spoty radiowe i telewizyjne, a w wielu polskich miastach zawisły billboardy autorstwa Tomasza Sikory dotyczące problemów przemocy rodzinnej. Zapamiętane zostały hasła tej kampanii „Bo wyglądała zbyt atrakcyjnie”, „Bo musiał jakoś odreagować”, „Bo zupa była za słona”[4][2].
Jako skutki kampanii podawano wynik ponad 56% respondentów deklarujących w badaniu opinii społecznej zetknięcie się z przekazem i 25% tych, których znacznie zainteresował temat kampanii, wzrost liczby telefonów do „Niebieskiej Linii” o 70% w jej trakcie, powstanie ponad 100 nowych placówek pomocy osobom dotkniętym przemocą w rodzinie i przeszkolenie ponad 2,5 tysiąca osób, które w pracy zawodowej mogą zetknąć się z tym zjawiskiem[2][3][1].
Krytyczne głosy podnosiły koncentrację kampanii na przemocy fizycznej wobec kobiet, przy pominięciu przemocy psychicznej i innych grup ofiar[5][3], jak również drastyczność i przesadę w sile dobranych środków, która poskutkowała z jednej strony wycofaniem kampanii z niektórych szkół, poradni i placówek oświatowych, a z drugiej strywializowaniem przekazu i pojawieniem się prześmiewczych memów opartych na odwołaniach do haseł kampanii[6][3].
W styczniu 2013 roku Komisja Etyki Reklamy działająca przy Związku Stowarzyszeń Rada Reklamy uznała kampanię reklamową gotowych zup firmy Wielkopolska Wytwórnia Żywności PROFI sp. z o.o. S.K.A. za nieetyczną, gdyż reklama, przedstawiając kobietę otrzymującą od mężczyzny kwiat, z podpisem „Bo zupa była prawdziwa…”, nawiązywała do hasła „Bo zupa była za słona” i wizerunku pobitej kobiety z billboardu kampanii Powstrzymać Przemoc Domową[7].
Przypisy
[edytuj | edytuj kod]- ↑ a b O kampanii "Powstrzymać Przemoc Domową". Portal PARPA. [dostęp 2017-09-10].
- ↑ a b c Emilia Drewniak: Wpływ kobiet na politykę państwa: na przykładzie Polski i Hiszpanii. Promotor, 2012, s. 29, seria: magister.pl. ISBN 978-83-60095-64-5.
- ↑ a b c d Maria Bazan: Psychlogiczne aspekty tworzenia kampanii społecznych w walce z przemocą domową i Polsce i na świecie. W: Media a postawy społeczne. Zbigniew Pucek i Joanna Bierówna (red. naukowa). Krakowska Akademia im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego, 2011, s. 83-84. ISBN 978-83-7571-157-8.
- ↑ E. Janota: Bo zupa była za słona. Portal kampaniespoleczne.pl. [dostęp 2017-09-10].
- ↑ Danuta Piotrowicz: Areszt domowy, czyli… podsumowanie kampanii społecznej „Powstrzymać przemoc domową”. Dwutygodnik internetowy Tworzywo. [dostęp 2017-09-10]. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-09-11)].
- ↑ Marcin Hałaś: Kampanie społecznego idiotyzmu. Portal czasopisma „Uważam Rze”. [dostęp 2017-09-10].
- ↑ Uchwała Nr ZO 02/13 w sprawie reklamy firmy PROFI sp. z o.o. S.K.A.. Portal Rady Reklamy www.radareklamy.pl, 2013-01-17. [dostęp 2017-09-10]. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-09-11)].
Linki zewnętrzne
[edytuj | edytuj kod]- Archiwalny raport TNS OBOP „O kampanii Powstrzymać przemoc domową”, 11 listopada 1997.
- Galeria plakatów z kampanii
- Późniejsze odwołania do hasła kampanii według artykułu Marcin Hałasia „Kampanie społecznego idiotyzmu” w portalu czasopisma Uważam Rze: