Pozycje zawodników w rugby union

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Podstawowe zawodników w rugby union

Pozycje zawodników w rugby union – zespół w rugby union składa się z 15 zawodników, podzielonych na dwie formacje: ataku i młyna. Każdemu zawodnikowi przyporządkowany jest stosowny numer odpowiadający jego pozycji na boisku. Za formację młyna odpowiadają zawodnicy z numerami 1–8, a za atak 9–15[1]. W zależności od rozgrywek dopuszczalnych jest do 8 zmian.

Formacja młyna[edytuj]

Lewy (1) i prawy (3) filar młyna[edytuj]

Razem z młynarzem tworzą pierwszą linię młyna. Filara młyna cechuje duża siła i masa ciała. Zazwyczaj jest wyższy od młynarza. Jego głównym zadaniem jest utrzymanie młyna, bierze także udział w wynoszeniu zawodników przy autach[2].

Młynarz (2)[edytuj]

Młynarz przygotowujący się do wrzutu piłki z autu

Razem z filarami tworzy pierwszą linię młyna. Zazwyczaj jest nieco niższy od nich, ale musi również dysponować dużą siłą i masą ciała. Zwykle wrzuca piłkę z autów. Powinien posiadać zdolność penetracji obrony przeciwnika, dobrze grać w kontakcie[2].

Wspieracz Południowej Afryki chwyta piłkę po wrzucie z autu

Lewy (4) i prawy (5) wspieracz[edytuj]

Wspieracze młyna tworzą jego drugą linię. Zwykle są najwyżsi w drużynie, dlatego są wynoszeni przy autach. Ich siła jest niezbędna przy pchaniu młyna. Często podejmują próbę penetracji[2].

Lewy (6) i prawy (7) rwacz[edytuj]

Formacja młyna reprezentacji Australii. Rwacze znajdują się w trzeciej linii tej formacji, wiązacz stoi za całą formacją

Zwykle najbardziej sprawni zawodnicy w formacji młyna. Razem z wiązaczem tworzą jego trzecią linię. Mają wiele zadań na boisku, uczestniczą w autach, biorą udział w przegrupowaniach, mogą także brać udział w grze otwartej[2].

Wiązacz młyna (8)[edytuj]

Bardzo wszechstronny zawodnik. Zwykle wysoki i silny. Ma wiele funkcji na boisku. Może inicjować ataki penetracyjne podnosząc piłkę z końcowej linii młyna. Bierze udział zarówno w autach, jak i grze otwartej[2].

Formacja ataku[edytuj]

Łącznik młyna reprezentacji Argentyny wyprowadza piłkę z młyna
Łącznik ataku przygotowujący się do podwyższenia
Środkowy ataku podczas podania piłki ręką
Skrzydłowy podczas biegu w kierunku pola punktowego
Obrońca chwytający piłkę

Łącznik młyna (9)[edytuj]

Musi się wykazywać dobrym przeglądem sytuacji na boisku i dysponować dobrym podaniem w obie strony. Wrzuca piłkę do młyna. Rozpoczyna grę po każdym rucku[2].

Łącznik ataku (10)[edytuj]

Zazwyczaj najlepszy kopacz. Wykonuje stałe fragmenty gry. Musi dysponować dobrym podaniem w obie strony. Rozrzuca piłki na skrzydła, próbuje także akcji penetracyjnych[2].

Środkowi ataku (12 i 13)[edytuj]

Biorą udział zarówno w ataku i obronie. Przy młynie, rucku i aucie indywidualnie kryją swojego przeciwnika. Często podejmują akcje penetracyjne[2].

Lewy (11) i prawy (14) skrzydłowy ataku[edytuj]

Jak sama nazwa wskazuje, grają na skrzydłach. Powinna ich cechować zarówno duża zwinność i szybkość, jak i dobra gra nogą. Z obrońca tworzą trzecią linię obrony[2].

Obrońca (15)[edytuj]

Pełni funkcję ostatniej linii obrony. Powinien pewnie łapać piłkę z powietrza i dysponować dobrym kopnięciem[2].

Przypisy

  1. Rugby union positions guide (ang.). news.bbc.co.uk. [dostęp 2011-02-18].
  2. a b c d e f g h i j Na czym polega rugby (pol.). rcc.czest.pl. [dostęp 2012-09-05].