Praça da Figueira

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Praça da Figueira
Ilustracja
Widok ogólny na plac
Państwo  Portugalia
Miejscowość Lizbona
Położenie na mapie Lizbony
Mapa lokalizacyjna Lizbony
Praça da Figueira
Praça da Figueira
Położenie na mapie Portugalii
Mapa lokalizacyjna Portugalii
Praça da Figueira
Praça da Figueira
Ziemia38°42′46,0″N 9°08′20,0″W/38,712778 -9,138889

Praça da Figueira – duży plac w centrum Lizbony, w Portugalii. Jest to część dzielnicy Baixa, na obszarze miasta przebudowanego po trzęsieniu ziemi w Lizbonie w 1755.

W XVI wieku plac nie istniał, a większość jego powierzchni była zajęta przez Hospital Real de Todos os Santos (Szpital Królewski Wszystkich Święty), najważniejszy w mieście. W 1755, po wielkim trzęsieniu ziemi, który zniszczył większość Lizbony, szpital został znacznie uszkodzony. Został rozebrany około 1775.

Duży obszar poprzednio zajmowany przez szpital w Baixa został przekształcony w otwarty plac. Około 1885 roku duży zadaszony rynek o powierzchni 8000 m² został zbudowany. Rynek ten istniał do 1949 roku, kiedy to został zburzony. Od tego czasu jest to otwarta przestrzeń.

W 1971 roku pomnik z brązu przedstawiający króla Jana I (1357-1433), rzeźbiarza Leopoldo de Almeida, został odsłonięty na placu. Na pomniku znajdują się również medaliony z wizerunkami Nuno Álvares Pereira i João das Regras, dwie kluczowe postacie w rewolucji z 1385, które doprowadziły do wzmocnienia Jana I.

W latach 1999-2000, w czasie ostatniego remontu placu, pomnik został przeniesiony z centrum na rógu placu, tak aby był on widoczny z Praça do Comércio.

Praça da Figueira ma bardzo jednolity profil, z czteropiętrowymi budynkami z lat przebudowy dzielnicy Baixa. Budynki zajmowane są przez hotele, kawiarnie i kilka sklepów. Jest również ważnym węzłem komunikacyjnym z przystankiem autobusowym i stacją metra.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]