Praça dos Restauradores

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Praça dos Restauradores
Ilustracja
Widok na plac z Pomnikiem Odnowicieli
Państwo  Portugalia
Miejscowość Lizbona
Plan
Plan przebiegu ulicy
Położenie na mapie Lizbony
Mapa konturowa Lizbony, na dole po prawej znajduje się punkt z opisem „Praça dos Restauradores”
Położenie na mapie Portugalii
Mapa konturowa Portugalii, po lewej nieco na dole znajduje się punkt z opisem „Praça dos Restauradores”
Ziemia38°42′57,1″N 9°08′29,9″W/38,715849 -9,141628

Praça dos Restauradores – publiczny plac w Lizbonie, stolicy Portugalii. Znajduje się na południowo-wschodnim końcu Avenida da Liberdade, w pobliżu placu Rossio.

Plac został nazwany dla uczczenia przywrócenia niepodległości Portugalii w 1640 roku, po 60 latach hiszpańskiej dominacji. Obelisk na środku placu, odsłonięty w 1886 roku, nosi nazwy i daty bitew podczas wojny hiszpańsko-portugalskiej w 1640 roku[1].

Pomnik Odnowicieli znajduje się w centrum placu.

Prostokątny plac otoczony jest budynkami pochodzącymi z XIX i początku XX wieku. Najbardziej imponującym budynkiem na placu jest Palácio Foz, pałac wybudowany między XVIII i XIX wiekiem i szczyci się wspaniale urządzonymi wnętrzami, oraz stary Éden Cinema (obecnie hotel), z fasadą w pięknym stylu Art déco z lat 30 XX wieku, dzieło architekta Cassiano Branco.

Ponadto godne uwagi jest Condes Cinema, zbudowane w 1950 roku przez architekta Raula Tojal w stylu modernistycznym. Obecnie mieści się w nim Hard Rock Cafe.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Carlos Vieira da Rocha, Anuário da Sociedade Histórica da Independência de Portugal,1978-5 fev. 1987, Edição S. H. I. P., Junho de 1998, Lisboa