Hard Rock Cafe

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Neon z logo Hard Rock Cafe przed Złotymi Tarasami w Warszawie, w tle Pałac Kultury i Nauki
Hard Rock Cafe w Sztokholmie
Hard Rock Cafe w Hollywood

Hard Rock Cafe – sieć restauracji. Pierwsza z nich została założona przez Isaaca Tigretta i Petera Mortona w 1971 w londyńskim Hyde Park Corner, w byłym sklepie samochodów Rolls-Royce.

Działalność[edytuj | edytuj kod]

Obecnie działa 175 restauracji Hard Rock Cafe w ponad 53 krajach, w tym cztery w Polsce.

Hard Rock jest bardziej znane z atmosfery niż z jedzenia. Restauracje nie tylko ubiegają się o muzyczne pamiątki, ale także zakupują je na aukcjach na całym świecie. Hard Rock posiada największą kolekcję tego typu przedmiotów na świecie.

Pamiątki takie jak gitary z podpisami artystów, stroje z koncertów czy rzadkie fotografie wieszane są na ścianach restauracji. Kolekcja została zapoczątkowana w 1979 roku przez Erica Claptona, który wręczył niepodpisaną gitarę Fender restauracji w Londynie, której był częstym gościem. Pete Townshend, gitarzysta The Who wkrótce także wręczył swoją gitarę z dopiskiem „Moja jest równie dobra jak jego! Pozdrowienia, Pete.”[1].

We wrześniu 2003 pierwszą w Europie Wschodniej restaurację Hard Rock Cafe otwarto w Moskwie[2].

Hard Rock Cafe w Polsce[edytuj | edytuj kod]

8 lutego 2007[3] roku w Złotych Tarasach została otwarta Hard Rock Cafe Warsaw. Jest to pierwsza restauracja Hard Rock Cafe w Europie Centralnej i jedyna w Europie, w której mieści się profesjonalne studio radiowe. Z niego codziennie nadawane są programy na żywo Antyradia oraz transmisje koncertów.

W maju 2008 roku otwarto Hard Rock Cafe na Rynku w Krakowie, ale tylko w części sklepowej, restauracja została otwarta 4 czerwca 2010[4].

6 lipca 2014 roku otwarto Hard Rock Cafe przy Długim Targu w Gdańsku[5].

22 marca 2018 roku została otwarta restauracja Hard Rock Cafe we Wrocławiu pod adresem Rynek 25. Restauracja ta jest czwartą restauracją w Polsce.[6].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. ang. „Mine's as good as his! Love, Pete.”
  2. Moscow Cafe
  3. Hard Rock Cafe Warsaw – strona restauracji
  4. Hard Rock Cafe Kraków został otwarty! - artykuł z Krakow.MyNight.pl, 2010-06-10
  5. Gdańsk dołączył do rodziny Hard Rock Cafe
  6. Hard Rock Cafe Wroclaw - Live Music and Dining in Wroclaw - Wroclaw Restaurants, www.hardrock.com [dostęp 2017-11-23] (ang.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]