Prapłetwiec czarny

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Prapłetwiec czarny
Protopterus dolloi[1]
Boulenger, 1900
Prapłetwiec czarny
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo zwierzęta
Typ strunowce
Podtyp kręgowce
Gromada mięśniopłetwe
Podgromada dwudyszne
Rząd prapłaźcokształtne
Rodzina prapłetwcowate
Rodzaj Protopterus
Gatunek prapłetwiec czarny
Synonimy
  • Protopterus dollie Boulenger, 1900
Kategoria zagrożenia (CKGZ)[2]
Status iucn3.1 LC pl.svg

Prapłetwiec czarny[3], prapłetwiec afrykański[4] (Protopterus dolloi) – gatunek słodkowodnej ryby dwudysznej z rodziny prapłetwcowatych (Protopteridae), szeroko rozprzestrzeniony w zachodniej i środkowej Afryce[5]. Epitet gatunkowy dolloi honoruje Louisa Dollo za jego pracę na temat filogenezy dwudysznych[6].

Ciało dorosłych osobników, o budowie typowej dla ryb z tego rodzaju, ma kształt węgorza i jest brązowe. Linie kanałów zmysłowych są jaśniejsze. Na grzbietowej i bocznych stronach tułowia młodych występują czarne plamy, zanikające z wiekiem. Prapłetwiec czarny dorasta do 130 cm długości całkowitej. Maksymalna masa jego ciała wynosi 11 kg[6].

W przeciwieństwie do pozostałych Protopterus spp. ten gatunek w porze suchej nie zapada w stan estywacji, chociaż tej zdolności nie utracił. W tej porze roku samiec pilnuje na bagnach gniazda z ikrą i larwami, a samica przebywa w otwartych wodach rzek. Prapłetwiec czarny żywi się rybami i owadami, a w okresie rozrodu uzupełnia dietę pokarmem roślinnym[2][6].

Gatunek ten ma niewielkie znaczenie gospodarcze[6].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Protopterus dolloi, w: Integrated Taxonomic Information System (ang.).
  2. a b Protopterus dolloi. Czerwona księga gatunków zagrożonych (IUCN Red List of Threatened Species) (ang.).
  3. Eugeniusz Grabda, Tomasz Heese: Polskie nazewnictwo popularne krągłouste i ryby - Cyclostomata et Pisces. Koszalin: Wyższa Szkoła Inżynierska w Koszalinie, 1991.
  4. Stanislav Frank: Wielki atlas ryb. Przekład: Henryk Szelęgiewicz. Warszawa: Państwowe Wydawnictwo Rolnicze i Leśne, 1974.
  5. Eschmeyer, W. N. (ed).: Catalog of Fishes electronic version (6 December 2012) (ang.). California Academy of Sciences. [dostęp 2013].
  6. a b c d Protopterus dolloi. (ang.) w: Froese, R. & D. Pauly. FishBase. World Wide Web electronic publication. www.fishbase.org [dostęp 3 stycznia 2013]